Ibanez K7 - sedmistrunný zabiják
Řekněte něco špatného o holce, do které jste se právě zamilovali... To nejde, je to zkrátka bohyně a určité charakterové vady jsou náhle jaksi marginální... Takže tohle mě potkalo s uvedenou sedmistrunnou stříbrno-šedou kočkou... Přesto se ale budu snažit být objektivní.
U Ibanez mají sedmistrunky poměrně slušně dlouhou tradici, začala se psát tuším nástroji pro Steve Vaie, konkrétně řadou UV. Od té doby se firma snaží sedmama pokrýt celé cenové a kvalitativní spektrum, lišící se materiálem těla, typem kobylek a konečně i osazením snímači.
Jelikož značka je nadevše a vzory táhnou, povedla se v případě tohoto typu kytary, myslím, velmi slušná akvizice. Head & Munky z Korn se stali firemními hráči a údajně se přímo podíleli na jejím vývoji. Head má K7 snad na všech videích, co jsem viděl, Munky má tendenci střídat kusy a nejradši má staré kousky z poloviny devadesátých let.
Design
Kytara je morfologicky nejpodobnější sérii RG, ovšem luxus se projevuje např v tom, že to není žádná olše, ale pěkně mahagonové tělíčko. Dodává se ve dvou barvách, tmavě modré metalíze a ocelově šedé; právě tuhle barvu jsem si vybrečel na test. Krk je ibanezovsky hodně placatý a na sedmičku i relativně úzký, což je fajn v případě, že začínáte; a oproti šestce byste mohli mít pocit pádla v ruce. Krk se jmenuje Wizard-7. Matný lak zezadu poskytuje takový komfort ruce, že tohle je první nejsilnější pocit, který po mně střelil, když jsem kytaru sundal ze stojanu. Až ve tmě se dá objevit užitečná vychytávka; fosforeskující orientační tečky na boku krku. Oblíbený žertík osvětlovačů už tedy nezabere, i ve tmě člověk vidí, kam sahá.Kytara má pochopitelně zámky a dle mého nejlepší mechaniku tremola typu Lo-Pro Edge 7; je úplně v pohodě a neplete se vám pod dlaní pravačky. Tady je v tremolu ještě jeden otvor na páku navíc, a tak kromě standardní páky dostanete ještě vynález od Korn, takový "ucho ke skříňce" zvaný U-bar, který přemostí (čímž chrání proti rozladění) ladící kolíčky na tremolu a tlakem dlaně vám umožní vibrovat. Je to docela zajímavé, musím říct.
Elektrické věci
Teď něco k elektrárně. Tady vidím největší benefit celé výbavy. Po diskusi s Munkym se Ibanez "vykašlal" na své vlastní snímače a na místo obou humbuckerů vmontoval typ PAF7 renomovaného výrobce DiMarzio. Charakterově jsou to snímače z 50. let, s mírně potlačenými středy, ale hlavně nizoučkým 220mV výstupem, což reprezentuje zhruba polovinu výstupního napětí všech v současnosti běžných, nařachaných snímačů. Korn vědí, proč do toho šli; totiž když ještě sedmičku podladíte o tón, začnete setsakramentsky tvrdě bojovat s celým aparátem, aby to spodní A vůbec nějak "přechroupal a rozumně vyplivnul" ven... Nízkonapěťový snímač nechá dýchat předzesilovač a taky samozřejmě nechá víc do zvuku promluvit dřevo, což v případě téhle kytary je naprosto super. Snímače se od originálně dodávaných liší šedým plastem, aby i po stránce barevného souladu bylo vše v top.
Pak už je tu jen potenciometr hlasitosti a třípolohový přepínač snímačů. Na kytaře "neprudí" žádná tónová clona, takže tu taky není žádné riziko ztrát. Jednoduché a stačí to.
Jedinou naprostou nepochopitelností je pro mě podivně umístěný výstupní konektor na boku nástroje u kolíku na popruh, díky němuž kytaru se zastrčenou šňůrou nepostavíte do kytarového stojánku...
Zvuk
"Ká sedmu" jsem s kamarády zkoušel na sadičku aparátů od Marshall JMP-1 s koncem ESH Twin 50, přes Dual Rectifier od Mesa/ Boogie po Engl Powerball, střídavě na bedny Marshall, vždy typu 4x12 osazenými buď standardními Celestion, Vintage verzí, nebo posléze i Greenback.
Kytara hraje prostě skvěle, nemá vůbec žádnou tendenci k rozpliznutí zvuku a i v basech je statečně konkrétní. Prostě nijak "nešišlá", co uděláte rukou, pošle ven. Ale protože jsou snímače slabší (hlasitostně) a neudělají práci za vás, musíte si s tónem pohrát. Když to uděláte, odměna je sladká. Super-super je zvuk obou snímačů naráz, ty prostě Korn servíruje na stříbrném podnose. Rockeři, jděte do toho! Šestky jsou pro sraby ;).
*Nebo ti ji nevrátí ;)
Info:
Ibanez K7 je sedmistrunná elektrická kytara se dvěma humbuckery. Její cena je 43 900 Kč.
Plus:
mahagonové tělo
opravdu sametový krk, s perletí na boku
výborné snímače DiMarzio PAF7
Mínus:
drahá, no, co k tomu říct...
váha
umístění konektoru