Hartke Kilo - zesilovač pro baskytaru
V tomto testu vám představím hybridní, velmi výkonný, dobře vybavený stereo zesilovač pro baskytaru od renomovaného výrobce s dlouholetou tradicí.
Firmu Hartke není třeba dlouze představovat. Jde o dobře zavedenou značku produkující spolehlivé basové aparatury. Nutno dodat, že firma nabízí širokou nabídku produktů i v „nebasových kategoriích“. Podpisem této značky jsou reproduktory s aluminiovou membránou. Zesilovače a boxy Hartke jsou neodmyslitelně zapsány v dějinách basových aparatur. Kilo je vlajkovou lodí firmy Hartke a podobných produktů této kategorie naleznete na trhu jako šafránu. Věřím, že na tomto zesilovači rychle dosáhnete svého tónu, určitě se nebudete dlouho hledat. Jde nesporně o bohatě vybavené zařízení s velmi intuitivní ovládáním.
Popis
Zesilovač je opravdu robustní konstrukce, pěkně mu sedí příměr „build like a tank“ šasi spolu s předním panelem působí opravdu masivně. Pohled do nitra zesilovače skrz chladicí mřížku odhaluje srdce zesilovače, tedy obrovské toroidní trafo zajišťující dostatečný výkon. Jedná se o hybridní zesilovač, což v tomto případě znamená, že sekce pre-ampu je osazená třemi elektronkami 12AX7, výkonový stupeň je tranzistorový.
Ovládání je uspořádáno logicky, výrobce použil klasické knoflíky doplněné o podsvícená tlačítka pro ovládání dalších funkcí zesilovače.
Začneme popisem předního panelu zleva. Jako první jsou na masce zesilovače umístěny zástrčky typu jack pro nástroj Input a výstup pro ladičku Tuner (výstup pro ladičku naleznete i na zadním panelu). Následuje potenciometr Overdrive pro ovládání úrovně zkreslení. Efekt overdrive je na této hlavě vyřešen opravdu velmi elegantně, Hartke Kilo „kreslí lampou“. S možností zkreslení jsem se již v testech basových hlav setkal, nejmenovaný výrobce pro zkreslení vyčlenil kompletní samostatný kanál i s korekcemi. Hartke toto řeší jednoduše a daleko úsporněji. Pro zkreslení je určený přepínač pro spuštění efektu a potenciometr pro nastavení úrovně zkreslení.
Víte, že jeden z prvních zesilovačů Hartke byl zkonstruován v roce 1984 pro legendárního Jaca Pastoria?
Zkreslení je opravdu velmi vkusné a myslím, že Hartke touto výbavou uspokojí hráče, kteří uvažují o rozšíření svého arzenálu efektů o overdrive, ale nechce se jim investovat do „krabičky“. Další potenciometr Compressor je pro ovládání úrovně komprese doplněný kontrolkou. „Jednoknoflíkové“ kompresory na basových hlavách jsou většinou jen zajímavým, úsměvným doplňkem, ale v tomto případě jde o efekt, který zabírá velmi vkusně, samozřejmě máte možnost nastavení pouze jednoho parametru kompresoru. Následuje tlačítko vstupní úrovně Gain s kontrolkou pro signalizaci přebuzení. Tlačítko Shape slouží k rychlému naladění korekčního charakteru pre-ampu, tedy jinými slovy „úprava křivky korekcí pomocí jednoho potenciometru“, lidově řečeno „od lavoru po hrb“. Další tři knoflíky jsou pro ovládaní korekcí, a to v pořadí basy, středy a výšky. Nad řadou těchto potenciometrů je řada podsvícených tlačítek, které ve většině případů vyvolávají funkci příslušného potenciometru pod příslušným tlačítkem, ale není tomu vždy tak. Prvním tlačítkem Active volíte vstup (Active/Passive), další tlačítko O.D. aktivuje overdrive, následuje užitečná funkce Mute. Dalším tlačítkem je Bright, který je opět naladěn velmi jemně a vkusně. Většinou se na aparátech pod tímto tlačítkem skrývá přehršle nepoužitelných výšek.
Následuje tlačítko pro aktivaci korekčního obvodu Shape, nechybí zdůraznění basů Deep. Tlačítkem EFX odešlete signál na zástrčku zadního panelu Effect Send. Výrobce uvádí, že tuto funkci využijete pro globální ovládání (resp. vypnutí a zapnutí) „outboard“ efektů. Poslední v řadě je tlačítko GEQ pro aktivaci grafického ekvalizéru. Následuje čtveřice knoflíků, Direct Out je určený pro ovládání úrovně linkového výstupu, potenciometrem Select volíte, v jakém místě bude signál odeslán do výstupu Line Out. Máte tedy možnost „nabrat linku“ na vstupu, za kompresorem, za ekvalizérem nebo za efektovou smyčkou. Potenciometr Volume je logicky centrální hlasitost zesilovače. Balance je potenciometr pro nastavení poměru hlasitostí kanálů ve stereo módu. Následuje desetipásmový grafický ekvalizér s vlastním ovládáním úrovně hlasitosti, doplněný opět světelnými kontrolkami. Nad ekvalizérem je umístěn masivní síťový spínač s orientačním podsvětlením.
Zadní panel je vybaven standardně, je zde sekce výstupů (jack i speakon) pro reproduktory, přepínač pro režim Stereo/Mono/Bridge, výstupy pro footswitch, efektová smyčka, výstup předzesilovače, vstupy do sekce zesilovače, linkový výstup XLR s možností odepnutí země a výstup pro ladičku. Samozřejmě nechybí síťová zástrčka s pojistkou. Naleznete zde i velmi užitečný přepínač pro výběr vstupního, síťového napětí, tedy 100 V-120 V nebo 220 V-240 V.
Zvuk
Zesilovač robustní konstrukcí, vahou a designem podvědomě vyvolává respekt, tento dojem si zachová i po stisknutí tlačítka „Power On“. Po zapnutí probudíte opravdu nekompromisní sílu a mohutnost tónu. Náběh hlasitosti je nastaven pozvolně, teprve za hranicí poledne (použiji-li orientaci na hodinovém ciferníku) začnete pomalu nabývat dojmu, že hrajete opravdu nahlas. Síla ale není vším, čím toto „monstrum“ disponuje. Jde opravdu o velmi dobře vybavený zesilovač, který nabízí lampový charakter zvuku, příjemný kompresor, vkusné zkreslení a nekonečně mnoho nastavení korekcí. Nutno dodat, že při nastavení zesilovače „na rovno“ je zvuk (skromně řečeno) velmi uspokojivý. Je těžké popsat slovy chování zesilovače této konstrukce a tohoto výkonu. Zvuk je pevný, přesvědčivý, a je jakoby všude, je to prostě basová lavina. Ten, kdo si před ni nestoupne a nebo si v ní nezaplave, jen těžko pochopí, oč tu běží. Samozřejmě výsledný zvuk se bude odvíjet i od typu a počtu použitých boxů. Hartke Kilo jsem testoval s boxem Hughes & Kettner Quantum-QS 810 Pro.
Závěr
Komu Hartke Kilo doporučit? Myslím, že tento zesilovač se uplatní napříč všemi hudebními styly, bude samozřejmě záležet i na boxech, které s touto zesilovací jednotkou použijete. Samotný zesilovač umí být jak transparentní, tak i lampově „špinavý“. Hartke Kilo si nachází uživatele napříč všemi hudebními směry, tedy hráče, kteří si uvědomují, že tento „zvukový rozměr“ i něco váží. V porovnání s výrobky ve stejné kategorii jde opravdu o bezkonkurenčně nastavenou cenu. Obdobné aparáty se prodávají za cenu dvakrát až třikrát vyšší. Nutno zmínit, že podobných výrobků na trhu opravdu není mnoho. Pokud sháníte zesilovač klasické konstrukce, neopomeňte vyzkoušet Hartke Kilo. Při psaní svých testů se vždy snažím poznat názory i na zahraničních fórech. Hartke Kilo je velmi pozitivně hodnocený zesilovač, u kterého je vyzdvihována spolehlivost, univerzálnost a výkon.
Info:
Hartke Kilo je hybridní, výkonný, bohatě vybavený zesilovač pro baskytaru s velmi intuitivní ovládáním. Na našem trhu je jeho doporučená cena stanovena na 21 850 Kč.
Plus:
výkon
vybavení
variabilita
zvuk
Mínus:
logicky vyšší hmotnost
www.samsontech.com/hartke/products/amplifiers/kilo-amplifiers/kilo