GWires - UC53A a XR7 - Aktivní kabely

GWires - UC53A a XR7 - Aktivní kabely
GWires - UC53A a XR7 - Aktivní kabely

GWires je tuzemská firma produkující vedle kabelů i řadu kytarových efektových pedálů. Dnes si představíme dva aktivní kytarové kabely z nichž jeden, UC53A, je už jaksi aktivní okatě, díky nepřehlédnutelné krabičce s napájecím konektorem. Ten druhý, XR7, je také aktivní, ač se tak netváří, ale viz dále. Posuzování jakéhokoliv kabelu je ošemetná záležitost, i ten sebelepší do jisté míry zvuk kytary ovlivní, a tak se jen lze dohadovat, zda se ideálnímu naturelu kytary více blíží ten či onen.

 

Oba kabely jsou vybaveny velmi ohebnou vnější vrstvou s měkkým povrchem, nevzbuzujícím nějaký významný pocit odolnosti. Zlacené konektory Neutrik jsou naopak spolehlivou a ověřenou jistotou. Testovaný devítimetrový kabel UC53A má, pár centimetrů před koncem určeným do zesilovače, už zmíněnou aktivní krabičku pro připojení devítivoltového adaptéru. Aktivní stav je indikován červenou LED diodou a pak je kabel připraven pro běžné použití. Druhý aktivní kabel, šestimetrový XR7, je na podobném místě opatřen pouze kovovým kroužkem, a pozor - funguje pouze s efekty GWires, které mají pro tyto svoje kabely speciální vstupní zdířku Input Active Cable. S efekty jiných značek, takto nevybavených, nefunguje!

GWires - UC53A a XR7 - Aktivní kabely
GWires - UC53A a XR7 - Aktivní kabely

První aktivní kabel UC53A jsem zkoušel přímo propojením kytara - hlava. Druhý kabel XR7 z výše zmíněných důvodů byl navíc zapojen prostřednictvím efektu GWires Overdrive/Distortion v bypass neaktivním stavu. Moje kytary jsou vybaveny aktivními snímači EMG a hned na začátku musím říci, že tato kombinace dvou aktivních prvků není šťastná. Vedle poměrně značného nárůstu vyšších frekvencí se v tomto spektru objevil nevyrovnaný a proměnlivý šum. Lepších výsledků jsem dosáhl u kytar s pasivními snímači, kdy se například u jednocívkových snímačů kladně projevil decibelový zisk obou kabelů - třídecibelový u UC53A a sedmidecibelový u XR7. Na druhou stranu může být tento nárůst, co do pravdivosti signálu, lehce sporným bodem. Avšak takto posílený signál je vhodnější k dynamičtějšímu nakopnutí lampových zesilovačů a může být odolnější vůči vnějším ruchům.

 

Tato zajímavá řešení kytarového signálu je však třeba vyzkoušet pokud možno přesně ve vašich podmínkách, přičemž nepřehlédněte povedené kytarové krabičky sympatické firmy GWires.

 

UC53A/XR7

vstupní impedance: 4,7 MΩ / 5,1 MΩ

jmenovitá vstupní úroveň: -20 dBu / -20 dBu

předzesilovač: +3 dB/+7 dB

max. vstupní napětí: 2 Vpp/2 Vpp

odstup signál/šum: -115 dBu

napájení: adaptér DC 9 V/pedál GWires

 

UC53-9A: 1300 Kč

XR7-6A: 789 Kč

Psáno pro časopis Muzikus