Guild Aristocrat M–75 - limitovaná edice elektrické kytary

Guild Aristocrat M–75 - limitovaná edice elektrické kytary
Guild Aristocrat M–75 - limitovaná edice elektrické kytary

Když v roce 2006 představil populární Jack White novou kapelu The Raconteurs, seznámil tím širší veřejnost s talentovaným zpěvákem a kytaristou Brendanem Bensonem. Nejenže jeho hlas skvěle ladil k bývalému frontmanovi White Stripes, ale jeho kytarová hra a zvuk zároveň dobře doplnily lo-fi kytary Airline Jacka Whitea. Benson téměř všechny party pro novou superskupinu nahrál na nástroj Guild Aristocrat M-75, tedy raritní kousek, který se vyráběl pouze v letech 1954 až 1963 a jehož cena dnes neklesne pod sto tisíc korun.

Nevím, zda Guild zareagoval na popularitu The Raconteurs, nebo to byl dlouhodobější firemní plán. Každopádně společnost před časem přišla s reedicí modelu M-75 v barvě sunburst, jehož cena je mnohem příznivější než původní kusy. Katalog letos výrobce doplnil i o limitovanou M-75G, kterou nabízí s vrchní smrkovou deskou v luxusní zlaté metalíze, tedy ve stejné barvě, jakou má i Benson. A právě tuto kytaru, vyrobenou v továrně v Koreji, jsem měl možnost testovat.

 

Přestože Guild Arictocrat připomíná nástroje Gibson Les Paul, je oproti nim dutý (tzv. hollowbody), ovšem na rozdíl od modelů, jako je třeba ES 335, nemá žádný rezonanční otvor. K takové konstrukci došel zakladatel firmy Alfred Dronge dva roky poté, co společnost v roce 1952 založil. Zpočátku se zaměřoval spíše na akustické kytary a díky vazbám na newyorkskou jazzovou scénu výrobu později rozšířil o jazzové lubovky. V roce 1954 přišel s novinkou nazvanou The Aristocrat M-75. Kytaru tehdy vývojáři firmy osadili singly P90 a nástroj je díky svému osobitému zvuku dodnes k vidění na fotkách rockových veteránů z první poloviny šedesátých let. Kouzlu Aristocratu propadl tehdy třeba i Keith Richards z Rolling Stones.

 

Vzhled a hardware

Stejně jako modely z padesátých let, je i dnešní M75 nabízená s vrchní smrkovou deskou v luxusní zlaté metalíze, s mořenými mahagonovými luby a zadní mahagonovou deskou. Duté tělo je elegantně tvarované a má speciální konstrukci, která dokáže vytvořit rezonanci, jakou mají nástroje větších velikostí. Kontury zvýrazňuje benátský cutaway a výrazný je i niklovaný hardware. Elegantní retro design dodává nástroji kromě tvaru i pěkný „harfový“ struník, čtyři stylové knoflíky volume a tone či černý pickguard se zlatým nápisem Guild.

 

Krk je ze tří dílů - mahagon/javor/palisandr - s pěkně zapracovanými pražci a vykládanými perleťovými obdélníky. Hlava má pak nezbytné guildovské ornamenty s typickou královskou korunou a je osazená ladicími mechanikami Grover Sta-Tite.

 

Nástroj má dva singl snímače typu P90 ovládané třípolohovým přepínačem. Údajně jde o přesné repliky „pé devadesátek“, které Guildu v padesátých letech dodávala newyorská firma Franz Company. Oproti stejným modelům od Gibsona měly tehdy tyto snímače nižší output, stejně jako tomu bylo u testovaného modelu.

 

Zvuk

Aristocrat byl na přelomu padesátých a šedesátých let více než pouhou zajímavou variací Les Paula. Díky dutému tělu disponoval podobnými nižšímu středy, jaké mají modely Gibson ES 335. Ovšem absence klasických výřezů ve tvaru f mu odebírala určitou zvukovou dřevnost „třistatřicetpětek“, naopak zvukově jej posunovala i k tónu „plných“ kytar.

 

Abych se přiznal, zvuk nasucho mě zpočátku nepřesvědčil, protože kytara zněla na můj vkus trochu „plastikově“. Ovšem po zapojení do aparátu se můj názor na nástroj diametrálně změnil.

 

Především mě překvapila vřelost a tloušťka zvuku a optimální vyrovnanost snímačů, což bývá častý problém u starších Gibsonů, osazených „pé devadesátkami“, kdy krkový singl zní zabasovaně a kobylkový zase příliš ostře. Díky slabšímu výstupu jsem navíc mohl svého starého Fendera Vibroluxe a padesátiwattového Marshalla Plexi více „otavit“. Výsledkem byl příjemný plný zvuk, který při vybuzení dodával retro „naprdnutí“, jaké známe ze starších nahrávek. Navíc díky uzavřené vrchní desce prakticky bez nechtěné zpětné vazby.

 

Při porovnání s mým Gibsonem SG Jr. z roku 1967 byl sound Aristocratu neučesanější, ovšem s tlustějšími středy, které se skvěle prosadily v kapele. Ačkoliv jsem to původně nečekal, vyloudil jsem z kytary jak předpokládané tlusté čisté jazzové tóny, tak i rockový zvuk kobylkového snímače nebo country twang mezipolohy. Během zapnutí fuzzu jsem se dostal i do zvukového teritoria kapel, jako jsou White Stripes nebo Black Keys.

 

Přestože se Guild Aristocrat přestal v roce 1963 vyrábět, podobný tvar kytary se objevil za pár let v katalogu firmy znovu. Společnost v roce 1968 zahájila výrobu modelu s názvem Bluesbird. Hned první verze se sice na první pohled tvářila jako Aristocrat, ovšem oproti původnímu modelu měla tělo z vrstveného javoru s levnějším chromovaným hardwarem. V roce 1970 doplnilo nový název staré označení M-75, které podle dalšího přídomku dělilo nástroj na standard a deluxe, s pozlaceným hardwarem. V roce 1971 nakonec duté tělo vystřídala konstrukce solidbody, jejíž výroba trvala do roku 1978. Bluesbird se pak na trhu znovu objevil v letech 1985 až 1995 a pak se znovu vrátil mezi lety 1997 a 2003.

 

Stejně jako tvar původní M-75 se postupně vracel i samotný název Aristocrat, například v letech 1984-1988 v modelu kytary z javoru a mahagonu s dutými komorami.

 

Závěr

Pokud vás nudí klasický sound Gibsonů a Fenderů, doporučuji vám zkusit Guild Aristocrat M-75, který nabízí něco z obou světů a k tomu dodává i kus osobitosti. Díky ceně 26 999 Kč není nedostupný jako původní modely z padesátých let, navíc výborně hraje a zároveň i skvěle vypadá. Jeho obrovskou předností je i příjemná váha, která je šetrná k zádům. A pokud váháte, projeďte si na YouTube koncerty The Raconteurs, kde tato kytara často hraje prim.

 

Info:

Limitovaná edice elektrické kytary Aristocrat M-75G je reedicí původního modelu z padesátých let minulého století nabízená s topem v luxusní zlaté metalíze, s mořenými mahagonovými luby a zadní deskou a niklovým hardwarem. Cena je 26 999 Kč.

 

Plus:

vzhled

hmotnost

snímače

 

Mínus:

Pokud uvážím cenovou kategorii versus zpracování a materiál, nic jsme nenašel.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Série Newark St. Collection
Materiál těla vrstvený smrkový top, luby a zadní deska z masivního mahagonu
Povrchová úprava lesklý polyuretan
Profil krku Vintage Soft, U
Počet pražců 22 (medium jumbo)
Rádius hmatníku 9,45” (240 mm)
Materiál hmatník palisandr
Materiál krku třídílný mahagon/javor/mahagon
Menzura 24,75” (628 mm)
Snímače Guild „Frequency Tested“ single-coil (krkový i kobylkový)
Přepínač snímačů třípolohový
Ovládání volume, tone (pro každý snímač zvlášť)
Hardware niklovaný
Kobylka Guild Floating Adjusto-Matic
Ladicí mechaniky Grover Sta-Tite, die-cast
Nultý pražec kost
Pickguard černý s logem Guild

 

www:

guildguitars.com/g/m-75-aristocrat-gold/

Psáno pro časopis Muzikus