GEM WK1 - poloprofesionální keyboard workstation
V následujícím stručném testu vás seznámím s keyboardem GEM WK1, který představuje jednodušší poloprofesionální nástroj své třídy s řadou zajímavých vlastností při více než příznivé ceně.
Popis
Nástroj dodržuje tradici firmy GEM, pokud jde o eleganci designu - ostatně italský design je dávno ve světě pojmem. Plastové pouzdro tvoří křivku zaoblených tvarů, která se odráží i v krytech reproduktorů, tvaru světlejšího ovládacího panelu i tvaru tlačítek. Prostor vlevo a vpravo na horním panelu zabírají reproduktory, jak je již u keyboardů zvykem. Panel obsahuje odleva doprava tyto ovládací prvky: vypínač, otočný regulátor celkové výstupní hlasitosti, seznam stylů, tlačítko Demo (jednotlivé skladby se dají volit pomocí funkčních tlačítek F1 až F8, tlačítkem F9 se přehrají všechny za sebou), níže jsou tlačítka Arranger, Lower Memory, dvě tlačítka Balance. Další bloky - Page doprava, doleva a kurzor, Melody Off, Single Touch Play, Recall Performance, pod nimi čtyři tlačítka variací stylu a tlačítka Fade, Fill A, Fill a Fill B/Tap. Střed panelu zabírá podsvětlený displej, zobrazující všechny důležité údaje, pod ním je osm funkčních tlačítek a do tvaru elipsy uspořádaná tlačítka Start/Stop, Intro, Ending a Key Start/Continue. Následují tlačítka Style/Tempo Lock, Play All Songs, pod nimi dvě tlačítka Tempo/Data, Escape, Enter, napravo od displeje tlačítka Upper 1, 2, Lower, pod nimi postupně Floppy Disk, Lyrics, Harmony, Sustain, Reverb/Chorus, dvě tlačítka Transpose. Vpravo je seznam zvuků, číslicová tlačítka, pod nimi dvě polokruhová tlačítka Style a Sound, vpravo dole pak tlačítka sekvenceru Record a Play/Stop. Mnoho tlačítek má LED indikátory.
Vlevo vedle pětioktávové klaviatury je kolečko ohýbání, nad ním spínač modulace. Vlevo pod klaviaturou se nachází disketová mechanika.
Na zadním panelu jsou všechny konektory v pořadí Computer, MIDI vstup a výstup, sustain, hlasitost, Aux stereo výstup, sluchátkový výstup, konektor pro síťový adaptér.
V příslušenství nástroje je síťový adaptér, notový pultík, dvě diskety s OS a demo soubory, tříjazyčný a český návod.
Jako další možné příslušenství lze zakoupit spínací a kontinuální pedál a firemní software - styly, skladby, vzorky.
Rozměry nástroje jsou: 98 x 40 x 16 cm, váha 9,5 kg.
Koncepce WK1
I zde, stejně jako u větších modelů této série, je WK zkratka pro World Keyboard. Nástroj navíc nese i označení Multimedia Workstation a Arranger Keyboard. Ani jedno z těchto označení nepřehání a nástroj plní všechny tyto funkce. Vzhledem k jeho cenové třídě má některé vlastnosti, které obvykle najdeme na mnohem dražších nástrojích - Sample RAM, zobrazování písňových textů a výměnný OS ve FlashROM.
Tónový generátor
Nástroj má polyfonii 32 hlasů a šestnáctinásobný multirežim. Nabízí 460 programů ve čtyřech bankách (čtvrtá nemá obsazeny všechny programy) a sedmnáct sad bicích. K dispozici je i RAM paměť pro zvuky obsahující další vzorky (viz dále). První ROM banka odpovídá GM sadě zvuků, první tři banky skládají firemní GMX standard (jde o rozšířenou GM sadu kompatibilní s jinými GEM nástroji). Čtvrtá banka obsahuje navíc šestnáct kvalitních zvuků akordeonů. Programy jsou solidně udělány a dá se z nich dobře vybírat.
Je možné mít dva zvuky navrstvené nad sebou nebo dva vedle sebe. Dělicí bod je programovatelný.
Nástroj nabízí 96 ROM performancí (volí se spolu se stylem) a 63 programovatelných performancí (7 bank po 9), kompletní nastavení nástroje pro živou hru. Obsahují výběr zvuků, režim klaviatury, nastavení dalších parametrů na panelu (hlasitost, hloubka DSP, transpozice, odladění, stereo pozice, reakce partu na pedál hlasitosti a sustainu, jakož i kolečko ohýbání a tlačítka modulace, rozsah ohýbání apod.), výběr stylu, formální části a nastavení tempa. Další performance se nazývají Single Touch Play a jsou součástí stylů - k dispozici jich je 960! Přepínání programů i performancí probíhá bez rušivých problémů i při drženém tónu - nový zvuk začne hrát s dalším tónem. Tlačítko Sustain na panelu prodlužuje znění tónu podobně jako Sustain pedál.
Sample RAM
Do paměti RAM lze načítat ze speciálně připravených firemních disket vzorky ve formátech GEM. Do nástroje se vejde maximálně osm zvuků využívajících RAM vzorky, není ale možné je jakkoli editovat nebo vyrábět přímo na nástroji. RAM je zálohovaná baterií a podrží data i po vypnutí nástroje. Bližší údaje o vzorcích nebo velikosti RAM firma tají a v návodu na toto téma nenajdete nic.
DSP
Nástroj má dvě DSP jednotky - dozvuk a chorus, každá nabízí dvacet dva typů efektů. Pracují pro celý nástroj a dají se nezávisle na sobě vypnout. Pro každý part je možné nastavit úroveň obou efektů. Celkově jsem měl dojem, že nastavení hloubky dozvuku ve většině performancí mohlo být menší - celkový zvuk nástroje se zdá být trochu "utopen".
Arranger
K dispozici je 96 ROM stylů, sedm tzv. song stylů a osm uživatelských stylů. Styl má čtyři předehry, čtyři varianty, čtyři zakončení (násobeno třemi typy akordů - dur, moll a septakord) plus čtyři přechody (ty se ovládají třemi tlačítky! - přechod v rámci formální části, přechod na jednodušší část, přechod na složitější část). To dělá dohromady 40 tzv. riffů. Využívá se pět partů (stop), další tři je možno ke stylu hrát živě. Party lze v reálném čase vypínat a je možné měnit zvuky k nim přiřazené.
Zadávání akordů (rozeznává se 24 typů akordů) probíhá několika způsoby, jak je známe z jiných nástrojů: One Finger - zjednodušeným způsobem (drží se jedna nebo dvě klávesy, nad nebo pod základním tónem akordu, rozezná se pět typů akordů), Fingered 1 a 2 - zahráním akordu v zóně doprovodu, Freestyle - zahráním akordu kdekoliv po klaviatuře. Pro poslední tři režimy je nutné tisknout alespoň tři klávesy, aby nástroj změnil harmonii. Nechybí funkce Bass To Lowest pro obraty akordů, kdy basový part hraje nejnižší tón akordu, nikoli jeho základní tón. Každý styl má deset ideálních přednastavení zvuků, zvukových kombinací a efektových jednotek - nazývají se Single Touch Play, jak již bylo zmíněno. Kromě nich je tu 96 základních ROM performancí. Aktivovaná funkce Style Lock přepíná pouze performance, styl se nemění. Funkce Tempo Lock nemění tempo při přepnutí stylu. Funkce Lower Memory podrží akord v partu Lower (pokud je aktivován) hraný levou rukou, není nutné držet jej stisknutý.
Z dalších zajímavějších funkcí je tu tap tempo a fade in/out. Poměr mezi doprovodem a party klaviatury lze nastavit samostatnými tlačítky.
Uživatelské styly se dají vyrábět jako varianty ROM stylů nebo je můžete nahrávat od nuly. Zvolí se prázdný styl, formální část, tempo, part, riff, metrum (včetně lichých!), transpozice a délka a je možné začít nahrávat. Pro tento účel je v prázdném stylu připravena implicitní performance. Je možné zaznamenat i řídicí data, jako přepínání programů a kontrolery. Jsou tu i jednoduché operace pro úpravu patternů - přihrání další hudby, kvantizace, vymazání not, stop, riffů, tempa, celého patternu. Styly lze pojmenovat, ukládat na disketu a kopírovat z ROM nebo RAM do prázdného RAM stylu.
Sekvencer
I když je tu funkce tohoto jména a dokonce i uživatelské skladby, jde ve skutečnosti pouze o již popsanou možnost nahrávat tzv. Song styly - terminologicky přesněji "skladby využívající styly". Mají maximálně osm stop, pět pro doprovodný styl a tři pro party klaviatury zaznamenané živě. Nahrává se v reálném čase a nějaká výraznější editace možná není.
Uživatelské skladby v šestnáctistopém multirežimu není možné na nástroji nahrávat, sedm pamětí je tu k dispozici pouze pro načítání hotových MIDI skladeb z diskety do paměti, za účelem úprav apod. Ani tady není mnoho možností editace, uvedl jsem je výše. Firma neuvádí kapacitu paměti sekvenceru, načetl jsem asi dvě skladby, pak se začaly poněkud nepředvídatelně mazat ve prospěch poslední z nich.
Klaviatura
Má pět oktáv a je vcelku příjemně hratelná. Je tu možnost nastavit pět rychlostních křivek, tlaková citlivost chybí, ale nástroj ji dokáže přijímat. O režimech klaviatury již byla řeč. Zmíním se ještě o funkci Harmony. Jsou tu čtyři nastavení, přidávající další tóny k melodii podle akordu zadávaného levou rukou pro doprovodnou sekci nebo pro part Lower při vypnutém doprovodu (to je chytře vymyšleno). Probíhá to v úzké nebo široké harmonii, případně v jazzových blocích. Další čtyři nastavení nereagují na akordy, vytvářejí mixtury.
Ovládání
Jak je již u firmy GEM tradicí, ovládání je dobře a přehledně vyřešeno. Některé funkce se vyvolají delším stiskem tlačítka - např. Store Performance a dalších pět. Mnoho funkcí má vlastní tlačítka, není nutno hledat v menu na displeji. U některých funkcí tlačítko či přepínač odpadlo a parametr se nastavuje na displeji - uvedu parametry To Host konektoru. U řady parametrů je nutné si zvyknout na firemní dialekt - např. Escape = Exit, Arranger = Accompaniment, Lower Memory = Hold, Style Lock = Freeze, Key Start = Synchrostart apod. Nechybí celá řada resetů - návratů na původní tovární nastavení. Provádí se na displeji - všechna data, performance, sekvencer, sample RAM nebo jako celkový reset pomocí současného stisku několika tlačítek.
Banky programů se přepínají současným stiskem tlačítek + a -. Vyšší čísla než 100 se volí pomocí tlačítka +100.
Je možné zobrazit verzi OS. Protože ten je ve Flash ROM, dá se aktualizovat z diskety - firma uveřejňuje novější verze na svých internetových stránkách k volnému stažení. Načtení OS nemohlo být jednodušší - vloží se disketa s OS a zapnete nástroj. Pozná, že jde o OS, a po potvrzení se provede jeho výměna.
Demoskladby v paměti ROM i na přiložené disketě jsou výborně naprogramovány a reprezentativně ukazují možnosti nástroje.
Určitý problém představuje návod, je v poněkud jižanském stylu, tedy "odfláknutý". Kromě spousty jazykových a tiskových chyb v anglické a německé verzi je tu řada zmatků (např. některá slova nebo celé odstavce nejsou vůbec přeloženy a uvádí se v italštině), nejasnosti najdete i v originální italské podobě, některé údaje jsou na různých stranách návodu uvedeny jinak... To spolu s firemním dialektem asi poněkud ztíží začátečníkům zacházení s nástrojem. Naštěstí je natolik jednoduché, že není nutné návod použít.
Archivace dat a přímé přehrávání skladeb
Nástroj má zálohovanou RAM, takže data zůstávají v paměti i po vypnutí nástroje.
Disketová mechanika pracuje s disketami DD/HD a umí je formátovat na MS-OS/Atari (720 kB), MS-DOS (1,44 MB).
WK1 je kompatibilní se soubory WK3, CD a PK7 nástrojů - skladby, styly, performance, vzorky, Song styly. Načítá a přehrává SMF soubory 0 a 1 (ukládá pouze formát 0, může obsahovat i písňový text) - skladby tedy není nutno načítat do paměti, dají se přehrávat v reálném čase přímo z diskety, buď po jedné, nebo všechny za sebou (tlačítko Play All Songs). Tlačítkem Melody Off je možné jednoduše vypnout melodii, pokud je na kanálu čtyři, a dohrávat ji na klaviatuře. Pomocí tlačítka Lyrics si můžete nechat zobrazit na displeji písňový text. RAM skladby, styly i Song styly se volí pod styly. Skladby se dají upravovat, např. je možné změnit nastavení jednotlivých stop nebo je smazat. Pokud chcete hrát ke skladbě živě, musí být alespoň jeden MIDI kanál nevyužit. To je drobná limitace, se kterou se dá žít - i výborné aranžmá se dá udělat s méně stopami než šestnácti, a kromě toho je při živé hře možné vypnout melodickou stopu.
Pro práci s disketou jsou tu všechny běžné funkce - načtení a ukládání (jednotlivě, v blocích nebo celý disk), mazání, formátování. Při pojmenovávání souborů se alfanumerické znaky vkládají z klaviatury.
MIDI
Pod MIDI funkcemi je možné nástroj konfigurovat podle potřeby. Určí se MIDI kanály, lze vypnout stopu sekvenceru nebo interní tónový generátor pro každý part. Zajímavostí je funkce MIDI Lock - i při přepnutí performance zachová MIDI nastavení beze změny. Pro volbu stylů, skladeb, Song stylů, efektů a dalších funkcí lze využít tzv. Common kanál. Tak se dají přepínat i formální části stylu a dálkově ovládat panelová tlačítka. Pro použití s MIDI akordeonem (další italská specialita) je možné určit tzv. Chord kanál.
Konektor pro propojení s počítačem představuje standardní sériový To Host port, aktivuje se a jeho typ se volí pomocí menu na displeji. Použitím tohoto rozhraní se odpojí MIDI konektory, což je poněkud nestandardní, ale chyba nebo nedostatek to není.
Nechybí funkce odpojení místního řízení, externí synchronizace a zapnutí GM režimu. Je tu možnost vyslání výpisu paměti, příjem probíhá automaticky.
Přes MIDI je možné volit zvuky i performance. Dá se ovládat i mikroladění v reálném čase (kontrolery 18/50).
Ozvučení
Výkon je 2 x 15 W, nástroj má 2 x 2 reproduktory. Zvuk je příjemný a dost silný, s výhradou přehnaného dozvuku. Toho jsem si ale všiml i u jiných GEM nástrojů, půjde asi o nějaký národní zvyk.
Závěr
WK1 je zajímavý keyboard, který vzhledem ke své ceně nabízí některé vlastnosti známé z mnohem dražších nástrojů. K tomu kvalitní zvuky, kvalitní styly a cena 21 990 Kč. Nástroj vhodně doplňuje sortiment keyboardů na našem trhu, stojí za vyzkoušení, a pokud se vám zalíbí, i za zakoupení.
Info:
- GEM WK1 je poloprofesionální keyboard workstation nižší cenové třídy s mnoha možnostmi a jednoduchým ovládáním. Cena je 21 990 Kč. Distribuce: Music Eletronic Service, Brněnská 303, 500 09 Hradec Králové, tel.: 049/526 7337, fax: 049/526 0881, www.mes.cz, mes@mes.cz.
Plus:
-aktualizace OS ve FlashROM
zobrazování textu
RAM pro samply
dobře zpracované styly
jednoduché ovládání
design
zálohovaná RAM
To Host
Mínus:
-řada chyb v návodu
příliš mnoho hallu ve firemních nastaveních