Gallien Krueger 2001 RB-II + 810 SBX - špičkový profesionální aparát

Gallien Krueger 2001 RB-II + 810 SBX - špičkový profesionální aparát
Gallien Krueger 2001 RB-II + 810 SBX - špičkový profesionální aparát

Bratři a sestry, je to v prdeli. I mistr sadař padne z višně naznak, takhle nějak jsem se cítil, když mi najednou doma vyrašila metr čtyřicet vysoká hradba vražedného vzhledu, která dávala jasně najevo: Zabiju tě! Freddie Krueger se vrací, ale tentokrát v plné zbroji, připravený zničit všecko, co mu stojí v cestě.

Když jsem naposledy testoval výrobek americké firmy Gallien Krueger, nešetřil jsem chválou. Zavedená firma, kvalitní provedení, nekompromisní zvuk, a hlavně vlastní cesta. Tehdy se jednalo o drobečka 150 MB, kterým jsem byl opět nadšen. Komplet 2001 RB, ve smrtící kombinaci s lednicí 810 SBX, to je skoro desetinásobek výkonu předchozího aparátu. Bude moje nadšení desetinásobně vyšší? Přežiju to? Mohu se zamilovat ještě někdy? Všední den přináší mnoho otázek a na některé z nich se pokusím odpovědět.

 

Dost dlouho jsem jaksi nechápal, k čemu jsou dobré, zejména na českých pidi podiích, nadnormativní aparáty velikosti hospodských chlaďáků a výkonu málem malého motocyklu. Na velikosti přece nezáleží a mnoho lokálních umělců stejně preferuje malá, úhledná a často zahuhlená kombíčka. Pokud se člověk setká v klubu s vybavením zvícím bedny 4 x 10" a aspoň dvousetwattového zesilovače, má tendenci si blahem ucrvrnknout do textilu. Majitelé velkých hradeb jsou mnohdy považováni za snobské napodobovatele zahraničních hvězd, "kterejm to stejně nehraje".

 

Ovšem každý, kdo se muzikou zabývá seriózně, musí mi dát za pravdu, že mít za zadkem osmidesítkovou rakev a dobrý silný zesilovač je úplně jiná káva. Jak je již českým zvykem, pokud se z takovýmto aparátem setkáte, je to zhusta stále stejná značka a typ, snad se kluci domluvili a vzali to všichni na množstevní slevu, nevím...

 

Gallien Krueger 2001 RB s boxem 810 SBX se snaží tuto sice kvalitní, ale stále stejnou hegemonii prolomit. Popisovat přednosti zesilovačů třídy RB se mi zdá nošením dříví do lesa. Jsou už desítky let stejné. Čistý tranzistor, možnost zapojení bi-amp, přehledné ovládání, zajímavé zkreslení a výborný zvuk jsou poznávacími znaky těchto mnohými vyhledávaných zesilovačů. 2001 RB produkuje výkon 2 x 540 W, v můstku 1080 do 4 ?, to už je docela síla. Nechci se rozepisovat o všech technických detailech, milovníky tohoto odkazuji k samohaně nad soupisem níže.

 

Nevím čím to je, ale Gallieny prostě hrajou jinak než ostatní aparáty v této třídě. Snad je to zapojením, které se vyhýbá lampám, složitým ekvalizacím a zbytečným onboard efektům. Možná je to konstrukcí - masivní, všecko v oceli, chromovaná madla, možnost umístění do racku.

 

Po zapojení se rozsvítí modrá kontrolka, když se zesík nastartuje, přeblikne na zelenou, stejně jako na semaforu: Můžeš jet!

 

Všecko je masivní, ale ne buransky svalnaté, i přiložená kabeláž a switchfoot se tváří nezničitelně. Taky to něco váží, ale to už tak holt bývá.

Bedna je z kategorie rock`n`roll, obrovská, těžká, masivní mříž vepředu, kolečka, nakopávací plech a řídítko jako v tramvaji vzadu. Trochu mi chyběla madla po stranách: dobře se s ní jezdí, ale do schodů se s ní leze obtížně. Aparát je striktně dvojmužný, budete mít co dělat, abyste unesli zesík, bednu sami nedáte.

 

Zapojení je jednoduché. Jak stojí v manuálu na několika místech: dávejte majzla na to, co kam strkáte. Výkon je opravdu vysoký a snadno může dojít k poničení, nejčastěji beden, pokud si nepohlídáte ohmy a watty.

 

Celé to lze zapojit do bi-amp módu, kdy pak máte třeba navíc samostatných 50 W jenom pro hornu, anebo full range, s testovanou bednou máte 1080 W sakumprdum.

Ovládání je jednoduché, pokud jste zvyklí na gain, master a grafický ekvalizér, budete potřebovat trochu cviku, ale výsledek je příjemný, neb vše je intuitivní a zvuk se mění každým knoflíkem.

Mimo všecky kategorie stojí skvělé zkreslení, nevím, jak se jim to povedlo, ale mám za to, že je lepší než některá lampová, která lze potkat i u zesilovačů této třídy.

 

Gallien v této konfiguraci hraje jako kráva, prostě nevím, jak to napsat jinak. Silný, dynamický, přehledný, konkrétní a pevný. Neslévá se, nemá tendenci bučet. Oproti jiným hradbám hraje tahle i potichu. Vím to, měl jsem ji doma a po několika výhružkách sousedů jsem si to setsakra ověřil.

Hraje taky hlasitě, a to tak, že hodně. Snad hlasitěji něž konkurence, ovšem není to jekot nebo nekonkrétní dunění. I vytočený úplně doprava je to pořád konkrétní a pevný Gallien, a to i při zkreslení, prosím.

 

Více než kdy jindy jsem v tomhle testu použil podmiňovací způsob, to proto, že tenhle kousek prostě musíte mít. Je to aparát trochu mimo kategorie. Gallien je jiný, a snad proto je vynikající. Zkuste ho, já jsem z něj pořád ještě nemocnej.

 

Gallien Krueger 2001 RB s boxem 810 SBX je špičkový profesionální aparát s mnoha možnostmi a výborným zvukem. Bacha, vyvolává závislost. Doporučerné maloobchodní ceny včetně DPH jsou 46 190 Kč za 2001 RB-II a 28 690 Kč za 810 SBX.

 

zvuk

konstrukce

provedení

výkon

 

snad by ten box mohl mít madla po stranách

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

bi-amp zesilovač RB Serie 2001 RB-II

výkon: 2 x 540 W/2 ?, 1080 4 ? v můstku/2 x 50 W horna

počet kanálů2: čistý a zkreslený

4-pásmový aktivní EQ

oddělené ovládání hlasitosti pro hornu

Contour, Presence

efektová smyčka

vstup pro ladičku s funkcí Mute

XLR DI Out s možností pre/post

přizpůsoben pro montáž do 3 U racku

díry6,35mm Jack, Speakon

rozměry483 x 133 x 305 mm (3U)

váha19kg

basový reprobox 810 SBX

zapojenífullrange nebo b-iamp

výkon800 W/4 ?

repro8 x 10" GK-Paragon + horna ovladatelná přepínačem na zadní straně bedny

frekvenční rozsah36Hz-19 kHz

citlivost103 dB

díry6,35 mm jack, speakon

rozměry673 x 1245 x 470 mm

váha67,5 kg

 

www.gallien-krueger.com

A mimochodem,

po vrácení aparátu se dostavil těžký absťák, pocit zmaru a prázdnoty. Hodiny jsem vydržel koukat na prázdné místo, kde stál, a můj život byl bez smyslu, v duši chlad a zmar. Pokud zažíváte něco podobného, zkuste třeba tohle: www.linkabezpeci.cz.

Psáno pro časopis Muzikus