Framus Legacy Concert FC 44 SMV CE - akustická kytara typu jumbo

Framus Legacy Concert FC 44 SMV CE - akustická kytara typu jumbo
Framus Legacy Concert FC 44 SMV CE - akustická kytara typu jumbo

Německá firma Framus, patřící do společnosti Warwick, uvedla na trh další modely akustických kytar. Jedním z pěkných výrobků je určitě jumbo s výřezem Legacy, což znamená v překladu dědictví nebo také odkaz předků. Framus již nevyrábí všechno v rodném Erlangenu, kde v roce 1946 - tedy těsně po válce - společnost vznikla, ale výroba se postupně přesouvá do Asie, konkrétně do Číny. Ovšem kvalitu si vedení pečlivě hlídá, pouze práce se stala levnější a na světových trzích dnes rozhoduje cena. Takže není výjimkou ani dnešní testovaný nástroj...

Máme zde tedy plnohodnotné velké jumbo a jako bonus perfektní elektrické snímání. Tělo je tvořeno javorovou překližkou s velmi pěknou fládrovanou kresbou kvality AAA. Rezonanční deska pochází z AA masivního smrku sitka, což je dokonalý materiál pro stavbu kytar s ocelovými strunami. Je pevný a bez suků a tím se hodí na stavbu hudebních nástrojů. Roste v Severní Americe. Využívá se ale také na konstrukci lodí a v minulosti i na letadla. Jméno získal smrk po aljašském městě Sitka. Deska má velmi hustá a rovná léta a lehce hnědý barevný nádech oproti evropskému smrku, který je bílý. Žebrování desky je tvořeno dvojitým X, zdokonaleným vynálezem firmy Gibson, který převzal patent na žebrování od C. F. Martina. To zaručuje pevnost a tuhost a ochranu před borcením. Žebra jsou z rezonančního smrku. Ocelové struny mají mnohem větší tah než struny nylonové u kytar klasických. Tomu odpovídá a i vyztužení kobylky v žebrování. Olubení neboli spoj vrchní desky s luby je provedeno nařezáním, což údajně zlepšuje rezonanci. Lemování desky má tři vrstvy a rozeta obsahuje dva kruhy - vnitřní ze tří vrstev eben-mahagon-eben a vnější z vrstev eben-abalon-eben. Abalon je přírodní perleť z mořských lastur. Rozeta působí velmi jednoduše, ale designově hezky. Abalon dodává pocit luxusu. Zvláštností je zde trochu neobvyklý tvar kobylky, jiný, než který známe z většiny světově vyráběných kytar. Framus jej užívá asi jako patent u mnoha svých modelů akustických kytar. Jako materiál je použit indický tmavý palisandr.

 

Kobylka není lakovaná, pouze broušená. Struny jsou uchyceny klasicky nástrčnými kolíčky z ebenového dřeva s perletí. Spojení vrchní a spodní desky je ukotveno na špalcích z exotického dřeva, pravděpodobně korina. Spodní deska má zpevnění čtyřmi příčnými smrkovými žebry. Ozdobná výložka spodního víka opět tři vrstvy eben-javor-eben. Lemování javorové s tenkým proužkem ebenu. Krk zde máme z javoru s javorovou patkou.

 

Lemování hmatníku dřevem - tedy zde opět javor. Hlava je přilepena šikmým řezem pod třetím pražcem. Hmatník je z tmavého palisandru, orientační značky jsou z přírodní perleti a tvarem typickým pro Framus. Klasické umístění je od třetího do jedenadvacátého pražce. Hlava nástroje je vybavena logem, jak jinak než v přírodní perleti zasazené do plátku z palisandru a jakousi napodobeninou ozdoby na hlavách kytar Gibson. Design je v matném laku. Struny jsou natahovány vintage otevřenou chromovanou mechanikou od americké firmy Grover - tedy velmi kvalitní.

 

Ratio neboli převod je 1 : 18, funguje tedy velmi jemně. Nultý pražec hmatníku má kostěný původ, který najdeme i na sedle kobylky. Napětí krku se dá seřídit inbusovým šroubem, který má vyústění pod ozvučným otvorem. Na testovaném nástroji byly nataženy struny Cleartone .012-.053. Seřízení bezchybné, nic nikde nedrnčí a ladí ve všech polohách. To není nic překvapivého, protože jak mnozí vědí, Framus používá moderní technologie PLEK, což je automatizované strojní vsazování a zabrušování pražců na hmatníku, celé řízené počítačem. Přece jen jsme v 21. století a technologie pokročily. Rukama se dělá už jen máloco, v podstatě asi jen custom nástroje. Pražce jsou pečlivě zabroušeny na koncích dokulata. Celý nástroj je kryt pololesklým transparentním lakem, což působí velmi příjemně a přírodně.

 

Snímání a ovládání

Na vrchním lubu nalezneme vsazený aparátek od renomované americké firmy Fishman. Obsahuje v podstatě vše potřebné pro ovládání akustické kytary. Použit byl pre-amp model Prefix Plus T. Vybaven je bohatě. Ovládán je otočnými potenciometry Volume a Notch, což je filtr na potlačení zpětné vazby, tedy vyříznutí příslušných frekvencí, které dost trápí muzikanty při živém hraní. Pak tu máme pětici tahových potenciometrů - Bass, Contour, Treble, Brilance a ještě další úpravu Contour. Kytarista si tedy vyhraje s nastavením korekcí až do vyčerpání a odpadnutí. Ovládání doplňuje tlačítko Phase na obrácení fáze akustické vazby a pak tlačítko Tuner - tedy ladička, zde chromatická s ukazatelem výšky třemi diodami a světelným panelem pro název tónu (struny). Baterie je devítivoltová, takže žádné takové ty malé placičky a výrobce deklaruje výdrž 150 hodin. Cena pre-ampu je cca sedm tisíc korun a zaručuje tedy kvalitní výstup. Jako snímač byl použit polymerický typ pod plátek kobylky. Je vhodný pro kytary s větším korpusem a vyznačuje se teplejší barvou než snímače piezokeramické. Signalizace napětí baterie je malou LED diodou. Výstup pre-ampu je stereo na spodní lub nástroje, což samozřejmě umožňuje velká kouzla jak na pódiu, tak ve studiu, např. s chorusem nebo delayem. Taková hezká třešnička na již tak povedené kytaře. Typ Concert jumbo patří mezi top nástroje Framus.

 

Zvuk a hratelnost

Musím přiznat, že mě jumbo fakt bavilo. Zvuk je bohatý a barevný a hratelnost skvělá. Ale to už o kytarách Framus víme. Nejsou sice tak často vidět na našich pódiích v rukou virtuózů, ale kdo si jejich nástroj pořídí, často neudělá chybu. To samozřejmě platí i o kytarách elektrických, kde je překážkou někdy i často velmi vysoká cena. Ale kvalita tu je srovnatelná se známými americkými značkami (nechci jmenovat :-)) a o basách Warwick vědí basáci své. Na dobrém akustickém zvuku se podílí určitě jak použité špičkové materiály a zpracování, tak pochopitelně i velikost těla. Luby jsou vysoké v rozpětí 105-120 mm, což je hloubka dostatečná na zaznění plných basů. Krk je opravdu lahůdka a nikdo se nemusí bát pustit do vysokých poloh. Dohmat je nízký. Měl jsem v rukou již dost nástrojů Framus a vždy byly perfektně seřízené. Takže opět kytara nezklamala a velmi chválím. Elektrický zvuk má skvělý výstup a možnosti díky pre-ampu Fishman. Každý si vyhraje s nastavením a pre-amp je proveden takřka do dokonalosti.

 

Závěr

Firmě Framus se podařilo v tomto modelu spojit všechny užitečné vlastnosti kytary pro akustické hráče. Design, hratelnost, zvuk a snímání. Cena odpovídá kvalitě a provedení, a pokud by byla kytara vyrobena v Německu, tak stojí minimálně dvakrát tolik. Tady zachránila cenu Čína a žluté prstíky šikovných pracovníků. Kdo touží po opravdu dobrém nástroji a nemusí mít nutně Martina nebo Taylora, tak ušetří a bude spokojen. Florentinský (ostrý) výřez neboli cutaway dodává kytaře šmrnc - dnes se říká cool (kůl) a na pódiu se krásný natural design jistě neztratí... K dostání je i v provedení hnědý sunburst. V krabici nalezne uživatel návod na pre-amp Fishman, seřizovací klíč na šroub krku a černý pickguard, který lze nalepit pod rozetu jako ochranu proti poškrábání.

 

Info:

Framus Legacy Concert FC 44CE je akustická kytara typu jumbo polomasívní konstrukce se snímáním a preampem Fishman. Cena je 31 290 Kč.

 

Plus:

vynikající zpracování

design

použité materiály

zvuk

vynikající plnohodnotné snímání a pre-amp

skvělá hratelnost

 

Mínus:

Snad jen cena, ale to je diskutabilní vzhledem ke krajině původu.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Délka nástroje 1070 mm
Tělo laminovaný fládrovaný javor AAA
Šířka 398 mm
Hloubka 105/120 mm
Ozvučná deska masiv, smrk sitka AA
Žebrování smrk dvojité X
Lemování třívrstvé
Kobylka palisandr
Sedlo kobylky přírodní kost
Krk javor (vlepená hlava)
Hmatník palisandr (lemovaný javorem)
Šířka hmatníku nultý pražec 45 mm (přírodní kost)
Počet pražců 21
Orientační značky perleť přírodní
Menzura 25,5” (648 mm)
Rádius hmatníku 16”
Tlouštka krku na nultém pražci 21 mm
Tlouštka krku na desátém pražci 23 mm
Pražce výška 1,2 mm
Pražce šířka 2,5 mm
Mechaniky Grover Vintage, otevřené, chromované
Lak pololesk transparentní
Snímač Fishman, polymerický
Preamp Fishman Prefix Plus T s chromatickou ladičkou
Struny Cleartone .012–.053

 

www:

www.warwick.de/en/Framus

Psáno pro časopis Muzikus