Fokus USB 204
A máme zde po čase opět výrobek z distribuční sítě Interfokus, neúnavného dovozce nástrojů té nejnižší (nezaměň za nejhorší) cenové kategorie ze stále viditelnějšího divokého východu. Zasvěcené možná už trklo, mimochodem nedávný výprodej skladu tomu napovídá, že firma neusnula na vavřínech a chystá asi něco většího. Tím něčím "větším" myslím přípravu nabídky nejen těch nejdostupnějších kopií notoricky známých tvarů, ale také nástrojů vlastních, větším servisem disponujících a o něco náročnějšímu hráči určených. A tahle zrovna vylétnuvší stříbrná hvězdička může být tím prvním příslibem.
Už při prvním pohledu na nástroj je evidentní, že o vyloženě vlastním designu by se dalo polemizovat (jestli je vůbec ještě možno na něco nového přijít) a jedná se spíše o jakousi fůzi. Tím prvním, co si naši přátelé východní destinace na svůj výrobní ponk k obšlehnutí položili, bylo, tipuji, něco ze stáje LTD. Musím přiznat, že tělo nástroje jsem obdivoval hodnou chvíli a na svou cenu je provedeno až nevídaně zdatně. Jeden kus pořádně těžkého mahagonu je přeplátován sice dvěma kusy téhož dřeva s plamenitou úpravou, ale oba díly svou texturou na sebe (téměř) navazují a působí na nás celistvým dojmem. Celé se to od středu elegantně ztenčuje a anatomický výkroj zadní strany je vyfrézován navýsost zdařile. Boční hrany jsou ozdobeny umělohmotnou lemovkou, jak ji známe třeba u lespaulů, a vrchní pro změnu perletí. Někdo by mohl namítnout, že těch zkrášlovacích elementů je už možná přespříliš, já tvrdím pořád ještě v mezích mravnosti. Celý masiv je ošetřen velmi tvrdým, na omak příjemným lakem. Další, co mě zaujalo, je bytelná, konstrukčně zajímavě řešená kobylka. Původ slitiny je sice neznámý, ale tváří se odolně a trvanlivě. Její zapuštění do dřeva je sice elegantní, ale jen tak tak nám nezabraňuje pohodlnému seřízení oktáv. Každý ze čtyř kamenů je zasazen do vlastního žlábku a uchycen napínacím šroubem, který vede skrze celou kobylku, a navíc nám dává možnost vytvoření ostrého úhlu směrem k uchycení. To zase ocení vyznavači rychlé výměny strun, protože se zde nabízí možnost bleskového vyháknutí. Dva dvojcívkové snímače s neurčitým označením Silver Star odvádějí svou práci standardně a jedná se o kopie čehosi nebo spíše čehokoli. Potenciometry, vše až na ovladač Volume s možností volby aktiv/pasiv, opatřené aretací řídí buď poměr síly snímačů krk/kobylka, nebo třípásmový ekvalizér aktivní elektroniky. Tu nalezneme jak jinak než uvnitř nástroje v podobě asfaltové kostky a ještě se k ní dostaneme. Jestliže jsem se v kontextu posouzení těla zmínil o eleganci, přílišná snaha o exkluzivitu se nám u krku nástroje naopak poněkud vymkla kontrole a balancuje až na samotné hranici nevkusu. Je z jednoho kusu javoru a přeplátován palisandrovým hmatníkem. Ten je osazen 24 pražci a už prvý kontakt s ním nám napovídá kvalitativní propad oproti tělu tak o třídu dvě níž. Je jaksi neforemně obhroublý a do ruky nepadne nikterak dobře. Opět dvojí (vrchní a boční) lemování se jeví jako mírně přeplácané a "vaiovská popínavá rostlina", svedena jakožto členitější variace na orientační punkty čelní strany hmatníku z kombinací abalonu a perletě výsledný efekt jen završuje. Také nultý pražec by si tahle basa zasloužila v lepší kondici a hlavně z kvalitnějšího materiálu (a nemusí to být zrovna eben nebo kost), než je měkký plast. Ale abychom nebyli přespříliš přísní, hlavice typu Music Man mně byli vždy sympatické, a navíc jsou li osazené spolehlivě držícími ladicími mechanikami s velkými průměry navíječů.
Už při prvém prohrábnutí nástroje určitě oceníme jeho šťastně řešené konstrukční vlastnosti a sedne nám takříkajíc jako zadek na hrnec. Libé pocity při hře jen mírně kazí příliš těžký, notně se převažující krk. Největší radosti se mi dostalo při hře prsty, kdy nástroj disponuje i bez zapojení silným, pevným zvukem a jakkoli to zní už frázovitě, opravdu dlouhým sustainem. Po uvedení basy v chod jsem chvíli laboroval mezi zvukem aktivním a pasivním, s nímž jsem byl dosti spokojen. Přestože aktivní prvek je celkem vkusně začleněn a nikterak neznásilňuje už tak kvalitní sound samotného nástroje, trochu vadí až příliš velký hlasitostní schodek po jeho spuštění. Při potlačení středového pásma nabírá zvuk příjemného sytého témbru a naopak během opačné akce začíná být nepříjemně plechový, což je evidentní hlavně u slapu.
Jak jsem se nakonec dozvěděl, v tomto případě se jedná o model vzorkový a tudíž pravděpodobně záležitost koncepčně neuzavřenou. Takže podaří-li se výrobci alespoň některé z těchto pih na kráse odstranit a zachovat stejné cenové podmínky, určitě bych dlouho neváhal.
Info:
Fokus USB 204 je čtyřstrunná baskytara s aktivní elektronikou. Její cena je 13 400 Kč.
Plus:
materiál těla a jeho zpracování
hardware
cena
Mínus:
zpracování krku
nultý pražec