Fokus SWD Bass - čtyřstrunná basa s aktivkou a humbuckerem
Na začátek tohoto testu bych se pokusil vyvrátit dva mýty, které tu a tam po vlastech českých kolují a s nimiž se setkávám. Výrobky firmy Interfokus nejsou skládankami, z dílů odkudsi z pekel dodávanými a u nás letmo kompletovanými, nýbrž záležitostí pravověrně korejskou, pouze pro účely České republiky v tamním regionu uklohněnou. To za prvé. No a za další - uslyšíte-li někde, že za tyto peníze se hratelný nástroj prostě nedá pořídit či chraň bůh vyrobit, věřte, že to není pravda. První nepravdivost si můžete samozřejmě jednoduše ověřit u ´autorizovaných´ prodejců, ale o té druhé se už musíte přesvědčit jen a jen sami.
Musím se přiznat, že dostanu-li do ruky nějaký nový nástroj a nevyznačuje-li se zrovna zcela klasickými tvary nebo není jen pouhou kopií, zajímá mne původ výrobcovy inspirace. V tomto případě bych to tipnul na lov ve výsostných vodách firem Music Man, Tobias a Peavey, prostě od každého trochu. Tělo je vyrobeno z olše, a i přestože mně malé a lehké moc nevyhovují, příjemně sedělo při hře v sedě i stoje. Na prvý pohled sice působí, také díky trochu nepatrné finish oil povrchové úpravě, malinko "ikeovitě", ale berme to jako důkaz, že basy s přírodní "povrchovkou" jsou stále v kurzu. Možná jen bude časem trochu náchylná na zašpinění, ale na tuto sondu jsem neměl dostatek času ani odvahy. Krk, slepený ze dvou kusů javoru odlišné tvrdosti, délky 864 mm je opražcován jednadvaceti tlustými dráty a dodávám - velice slušně začištěnými. U hlavice možná zbytečně moc tlustý, ale nikterak nebrání ve hře, a navíc máte jistotu, že se po čase nezvrhne do jiných geometrických forem, než je potřeba a bývá zvykem. Hlavice je osazena mechaniky korejského "Gotohu", nabízí ústí svorníku napínací výztuže a svým vzhledem evokuje některé již jednou zmiňované modely Peaveye.
Signál nástroje snímá robustní humbucker, dále prohání dvoupásmový ekvalizér aktivní elektroniky. V tomto ohledu bych viděl malé rezervy. Při manipulaci s potenciometry obou pásem, jež neposkytují potřebnou aretaci, jsem se dlouho nemohl jaksi ustálit na nějakém uspokojivém bodě, a to hlavně u výškových frekvencí. Také nemohu nevzpomenout špatný přístup k 9V baterii. Ta je umístněna pod plastovou krytkou na zadní části těla. Jak jsem se ale dozvěděl, výrobce je stále ve stavu vývoje, a navíc nástroj osazuje také speciální custom elektronikou. Výběrem kobylky se dostáváme ke klasickému "fenderáckému" ohnutému plechu, v tomto případě jemu podobnému, o něco masivnějšímu, odlitku.
U konstrukce nástroje se firma Fokus pravděpodobně snažila přiblížit současnému ideálu moderního zvuku i designu a do jisté míry se jí to i podařilo. Zařadil bych ji mezi takzvané "rychlé basy", na nichž se během hraní až tak moc nenadřete. Při samotné hře vás asi napoprvé překvapí, jak hutný a silný tón tohle tintítko vydává. Zvuk je nad očekávání syrový, ve středních polohách příjemně dutý a na výškách i bez zesílení lehce cinkavý. No name struny potažené od výroby budou asi nevalné kvality, ale můžete se zase spolehnout, že už první jejich výměna vás může jen překvapit. Jestli můžu nástroj někomu doporučit, určitě všem mladým, nemajetným, ale zato ambiciózním adeptům oboru hry basová kytara, s vysokými nároky na kvalitu nástroje i sebe sama.
Info:
Fokus SWD Bass je aktivní baskytara s jedním humbuckerem. Její cena je 9000 Kč.
Plus:
poměr zvuk/cena
tělo příjemně sedí
zpracování
Mínus:
rezervy u aktivky