FGN JIL-ASH-M - stylově univerzální Telecaster
FGN JIL-ASH-M
Telecí přednosti učesané po japonsku
Telecaster JIL-ASH-M od firmy Fujigen nemá na první pohled klasický vzhled „telátka“, ale už na ten druhý se podle osazení nechá zařadit do rodiny čistokrevných Telecasterů a my si pojďme přiblížit, čím přispívá do rodinné zvukové pokladnice.
Křivky a výbava
I přes svůj „vykouslejší“ tvar a štíhlejší vzhled, který působí poměrně moderně, je po důkladném prohlédnutí a osahání zřejmé, že jde o správný telecasterovský špalek. Ladnější křivky těla dávají kytaře moderní nádech, ale zbylé osazení odpovídá klasickým postupům stavby většiny „telátek“. Hlava je tenká, typicky telecasterovská, ozdobená logem firmy Fujigen (FGN) a logem příslušné řady (J - Standard), osazena mechanikami Gotoh.
Šroubovaný krk z javoru ve tvaru U je přiměřeně masitý, takže víte, že jste do ruky vzali pořádný nástroj. Hmatník vyzbrojený dvaadvaceti pražci s menzurou 658 mm (tedy o centimetr delší, než bývá zvykem) je taktéž javorový a tělo je vyrobeno z amerického bahenního jasanu. Kobylka přišroubovaná na tělo má tvar „padesátkové“ telecasterovské vaničky (vztyčená tříboká ohrádka podél první i šesté struny a kolem kamenů), v které jsou struny vedené skrz tělo přes tři kameny po dvojicích. Zajímavá je alternativní možnost nenatáhnout struny skrz tělo: Jsou zde připraveny díry ze strany kobylky, kterými jdou struny protáhnout ke kamenům, aniž byste je natáhli skrz dřevo. Kterou možnost si vyberete, záleží na vás. Prostor kolem krkového snímače vyplňuje černý pickguard, jehož tvary jsou také ladnější a nezvyklejší než u klasických „telátek“. Přepínač, potenciometr a tónová clona jsou umístěny, jak bývá u „telat“ zvykem, vodorovně v řadě pod kobylkou na chromované liště. Přepínač je třípolohový a volí zvuky mezi single snímači u hmatníku, u kobylky a mezipolohou. Za zmínku stojí ještě dva prvky. Prvním jsou tvarově ne úplně obvyklé potenciometry, které jsou chromované a ze strany klasicky vroubkované, ale navrchu hladké a plynule zaoblené do tvaru kopule. Dle mého názoru hezký estetický doplněk. Druhým prvkem je jacková samice šikovně umístěna zespoda přímo na kraj těla, takže do ní zapojíte opravdu každý kabel a nemusíte řešit, zda rovný či zahnutý, a když zahnutý tak, jestli nebude příliš hluboko apod.
Při vybalení z krabice jsem, ke svému příjemnému překvapení, zjistil ještě to, že ke kytaře je dodáván i obal. Takový běžný (jedna kapsa o dost větší než rozměr A4, druhá kapsa asi jako dvě balení strun nad sebou) a přiměřeně polstrovaný - nic na šňůry dodávkou s kapelami, ale na nošení jednou týdně do zkušebny vhodný.
Tóny jemné i šťavnaté
Jako každý nadšený, a tím taky tak trochu nemocný, kytarista beru nový nástroj z krabice a bez rozmyslu zapojuji s očekáváním, co se ozve. V poloze krkového snímače se ozývá jemný, čistý zvuk s relativně tichým výstupem, ale pevnými, hutnými spodními frekvencemi. Po nabažení se těmito tóny přepínám do mezipolohy, ze které lezou stejně pevné tóny, k tomu navíc příjemně cinkající a o něco hlasitější. Nepovedlo se mi dohledat, jak je mezipoloha zapojena, ale zvuk hovoří pro paralelní zapojení.
Při přepnutí na kobylkový snímač se ozývá dosti hlasitý zvuk daný silnějším výstupem a hutný tón, ze kterého je cítit masa dřeva a neztrácí přitom jas a konkrétnost (žádné huhlání). Ze dřeva nástroje tudíž dostávám příjemně barevný a šťavnatý zvuk. Přirovnání je třeba brát vždy s rezervou, ale řekl bych, že zní trochu jako učesanější, možno říct vkusně drzý, americký Telecaster.
Japonská firma Fujigen byla založena v roce 1960 a pojmenována byla podle posvátné hory hory Fudži. Původně vyráběla klasické kytary, ale brzy se snažila konkurovat americkým firmám a začala s produkcí elektrických kytar a v osmdesátých letech dosahovala produkce až čtrnácti tisíc kytar měsíčně. Dle webových stránek firmy Fujigen jsou dodnes kytary vyráběny výhradně v Japonsku.
Sustain je pěkný, kytara drží tón a nikde nezhasíná. Tak ji vesele beru na hraní a čekám, jak se osvědčí v praxi. Naživo mě nástroj skutečně nadchl. Nádherně prolézá kapelou a je slyšet všude, aniž by se pral s jinými nástroji. Od plných jazzových přes cinkavé popové až po šťavnaté country a rockové zvuky - čisté, zkreslené, efektované - všude bere za srdíčko a zvuk si získává moje nadšení. Z hraní odcházím s pocitem, že kytara je inspirativní a každý tón je radost.
Pocit ze hry
Co se týče hracího komfortu, přináší tohle „telátko“ pozitiva i negativa. Spojené nádoby pohodlí hrát technicky náročné věci a šťavnatého zvuku se u ní projevují stejně, jako u jiných. Chcete-li z téhle kytary vyždímat víc, povede se vám to snadno, protože vám vždycky vrátí to, co do ní vložíte. Paráda! Ale nehraje úplně sama. Každý tón na ní musíte pořádně domáčknout a poctivě ho zahrát, jinak se neozve. Při hraní trsátkem mi trošku nevyhovuje ona „padesátková“ kobylka a často v sólech míjím první strunu, ale to už u každého podle gusta a u mě taky podle cvičení.
Závěrem
Potěšila mě pevnost zvuku, o který se dá opřít. Vřelost a přesvědčivost, které hřejí v každém tónu, jsou skutečně inspirující. Do kytary je potřeba vložit více úsilí, žádný běh se neozve zadarmo, ale tato snaha se vám pak vrátí ve skvělém zvuku. Vzhledem k singlům a stavbě nástroje nebude jistě konkurovat ani jazzovým lubovkám ani deathmetalovým pilám, ale pro to si ji sotva budete pořizovat. Co se týče ceny, lze polemizovat o tom, zda jsou všechny ostatní takové, nebo zda jsem na testování dostal zrovna extra povedený kus, ale to, na co jsem hrál, je v této cenové relaci skutečně výborně hrající nástroj. Shrnuto a podtrženo: Tato jasanová kytara se singly od firmy Fujigen z řady Illiad je v rámci nabízených možností univerzální nástroj s kvalitami, které jistě někoho osloví.
Info:
FGN JIL-ASH-M je stylově univerzální telecaster se dvěma sigle snímači. Cena je 16 270 Kč.
Plus:
pevné a hutné středobasy
barevnost a množství alikvót
sustain
cena
Mínus:
náročnější hra v technicky vypjatých pasážích
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Tělo | americký bahenní jasan |
Krk | kanadský javor, šroubovaný |
Hmatník | kanadský javor – rádius krku 305 mm/R – menzura nástroje 25,5“ (658 mm) |
Počet pražců | 22 |
Hardware | chrom, ladicí mechaniky Gotoh SD91–05M |
Kobylka | pevná, struny skrz tělo, typ: FJIL–3WSTD |
Snímače | 2x single Seymour Duncan, u krku STR–1, u kobylky APTL–3JD (Jerry Donahue) |
Ovládání | 1x hlasitost, 1x clona, třípolohový přepínač |
Barevné provedení | Vintage Natural (VNT), 3Tone Sunburst (3TS) |
www: