Fender Stratocaster Standard HSS - test mexikánce s tremolem

Fender Stratocaster Standard HSS  - test mexikánce s tremolem
Fender Stratocaster Standard HSS - test mexikánce s tremolem

Do ruky se mi dostala vínová kytara Fender s tremolem typu Floyd Rose. Podívejme se tedy na to, jak se tento univerzální strakáč mexičanům povedl.

Stratocaster, ale jaký?

Když jsem se díval na web, kam je ve výrobním programu Fender zařazena, byl jsem na začátku lehce zmaten. V záplavě stratocasterů jsem nevěděl, kde hledat. Kytara není totiž nijak detailněji označena. Dohledal jsem nakonec podle „part no.“, že jde o běžný Standard Strat HSS se zamykacím tremolem. Stratocastery jsou vyráběny ve Státech, Mexiku, Japonsku a Koreji. American Standard, American Vintage, American Deluxe, American Special, Artist, Custom Classic, Custom Artist, Hot-Rodded American Vintage a Highway One series Stratocastery jsou vyráběny ve Fender továrně v Coroně, Californii. Tyto jsou běžně označovány Made in America (MIA). V Coroně je mimochodem také museum Fender.

 

Většina ostatních stratocasterů je vyráběna v továrně v Ensenadě, v Mexiku a jsou většinou označovány Made in Mexico (MIM). Kytarové krky jsou ale vyráběny v americké Coroně a do Ensenady posílány pro montáž.

 

Japonské stratocastery a squiery byly exportovány v osmdesátých a devadesátých, dnes jsou ale obvykle určeny pouze pro japonský trh. Fendery jsou vyráběny pod značkou Squier také v Číně, Indonésii a Indii za nižší nákladové ceny než „originál“ fendery. Tak, a máme jasno.

 

Fender Stratocaster Standard

Kytara je v provedení midnight wine. Tvar je dle navěšených kartiček originální strat. Stejně taková je i obvyklá koncepce materiálů. Tělo je olšové, krk javorový a hmatník palisandrový. Ten se většinou používá, pokud kytaru směřujeme spíše ke zkresleným zvukům a u humbuckerů, zatímco javorové hmatníky jsou častější u kytar určených zejména pro zvonivé čisté a single osazené kytary. Ne však že by to bylo železné pravidlo.

 

Dojmy

U kytar s floyd rose se často diskutuje jejich kratší sustain a (negativní) vliv obouzvratného tremola na zvuk. Je jasné, že pokud struny neprochází tělem a jsou fixovány kameny v bloku tremola (v lepším případě odlitku, v horším ohýbaném plechu), které se opírá o dva v těle zavrtané šrouby a ve spodní části je spojeno pružinami s opět dvěma šrouby, nemohou struny tělo rozechvívat stejně intenzivně. Na druhé straně, někteří kytaristé tento zvuk a např. chvění pružin, které zvuk ovlivňuje, preferují. Vždy záleží na osobním vkusu. U této kytary jsem byl docela překvapen jejím dobrým sustainem a nekovovým projevem. Na zkoušce jsem tuto kytaru zvukově poměřoval s kytarou mistra Jurkoviče, která má klasické vintage tremolo (šest šroubů) a také olšové tělo a javorový krk. Zněly velmi podobně, Jurkovič díky silnějším strunám a širšímu zakázkovému krku zněl průrazněji, ale zase méně barevně a ne tak lehce, vzdušně. Zvukově se mi velmi líbila a až si sedne, zvykne si na struny a trochu se rozehraje, bude, myslím, vyloženě skvělá. Líbila se mi už teď. Originál Fender za velmi zajímavé peníze.

 

Info:

Elektrická kytara Fender Stratocaster s Floyd Rose 2 Locking tremolem vyráběná v Mexiku. Tělo z olše, krk z javoru, hmatník z palisandru, osazená licencovaným tremolem Floyd Rose. Snímače standardní Fender v konfiguraci HSS.

 

Plus:

provedení

zvuk

cena

hratelnost

 

Mínus:

v tuto chvíli logické rozlaďování, které by si mělo sednout

 

Technická specifikace:

menzura: 648 mm

struny: Fender Superbullet 009

profil krk: Moderní C

materiál hmatník: palisandr

materiál krk: javor

materiál tělo: olše

ovládací prvky: volume, 2 x clona

elektronika (aktiv/pasiv): pasiv

snímače krk (v. n.): standard SC

snímače střed (v. n.): standard SC

snímače kobylka (výstupní napětí): standard HB

počet pražců: 21 medium jumbo

kobylka/tremolo: Floyd Rose Double Locking 2-point

počet strun: 6

další příslušenství: gig bag, tenká brožurka, tři inbusy

 

Stratocaster je jedněmi zatracován jako nejprofláknutější kytara, kterou si koupí každý hejsek, který se naučí dvě kila a zkouší to na holky. Druzí ji naopak považují za královnu, která neodpustí sebemenší hráčský prohřešek a má nejjasnější tón.

Psáno pro časopis Muzikus