Fender Malibu S - akustika s hlavou a la stratocaster
Když jsem otevíral papírovou krabici s nápisem Fender a informací, že se jedná o akustickou kytaru, zalila mě malá vlna nedůvěry - Fender a akustika? Vždyť Leo Fender a elektrická kytara jedno jest. Ale od pionýrských dob vynálezu elektrifikace kytary uplynula již opravdu řádka let a světová konkurence vstává zřejmě o hodinu dřív. Tak i v týmu věhlasné firmy si přivstali a ve stopách nesmrtelného designu připravili nový útok na "čivy a slechy" roztoužených kytaristů. Takovým lákadlem se stala i nová Fender California Series, do které patří i dnešní testovaný nástroj.
Kdo by si snad mohl myslet, že to je jen tak ledajaké jumbo, tak toho hned vyvede z omylu, a možná i z míry, hlava kytary. Nezaměnitelný tvar, jež je patentován a tvrdě stíhán za kopírování. Jakýmsi nepsaným pravidlem a zřejmě i konzervativním diktátem většiny výrobců známe akustické kytary se symetrickou hlavicí a mechanikami po třech na každé straně. Fender si "dovolil" tuto tradici porušit, ale každý hned bude vědět, o co jde. A to má v dnešní vyběsněné situaci s přecpanými sklady a tvrdým konkurenčním zápolením cenu zlata. Jsme však stále u firmy Fender, a proto čekejme kvalitu, kterou si značka nese již přes padesát let. Kromě technologických vymožeností, jež musí splnit značně širokou a notně kvantitavní poptávku, je třeba obstát také v kvalitě použitých materiálů. Tak i zde se u Fenderů "pochlapili" a výsledkem je (nejen) westernová kytara roztomilé velkosti a specifického designu.
Popis
Je to takové malé "jumbodéčko", z každého něco a dobrá zkušenost z obou modelů. Vrchní desku tvoří masívní smrk špičkové kvality, je zdobená jednoduchou rozetou kolem ozvučného otvoru. Binding neboli lemování je velice hezké, plastové a je na obou spojích desek s luby. Pod otvorem je mírně sofistikovaný černý kryt proti poškrabání desky. Kobylka hezkého tvaru do rádiusu s vybráním na koncích je z tmavého prvotřídního palisandru a osvědčeným uchycením strun kolíčky, zasunutými dovnitř. Jsou z bílého plastu s černými tečkami. Sedlo kobylky je kompenzováno pro menzuru na struně h. Žebrování má klasický tvar do X, se kterým laboroval a vlastně jej uvedl v život německý vystěhovalec, který "dobyl" Ameriku. Ano F. C. Martin První. To poskytuje léty prověřenou stabilitu ozvučné desky, i když dnes už můžete zrcátkem, vloženým do kytary, vidět leccos. Ale klasika je klasika. Spodní deska je překvapivě z nádherného masivního mahagonu a luby pro změnu z mahagonové překližky. Takový hezký kompromis. On taky mahagon na planetě asi rychle ubývá a hledají se nové náhražky. No u Ovationu vědí své... Na spoji lubů je plastová rolna pro uchycení na řemen. Krk opět mahagon, z jednoho kusu, a tvarově se shoduje s prvními vintage krky na stratocasterech. Kdo má rád tvary do V, tak se asi nabaží dosyta. Padne do ruky opravdu skvěle a hratelnost je báječná. Hmatník je poctivý palisandr a obsahuje 20 úzkých pražců. Užší pražce zlepšují ladění, ovšem předpokladem je dobré vsazení. Po stranách hmatníku jsou precizně zabroušené. Co dělá kytaru zvláštní, je i zkrácená menzura 24,75" (což je v přepočtu 628,65 mm), u Fendera neobvyklá, tedy gibsonovská. Orientační značky jsou fenderovsky typické, tedy puntíky z umělé perleti. Napětí krku se upravuje šroubem, přístupným z dutiny nástroje. Patka krku je vyložena na spoji s tělem plastem. Mechanika je chromovaná a vintage, tedy klasický šnek krytý plechem a pracuje bez problémů. Opět odkaz na doby minulé. Výhodu to má v tom, že jsou lehké a příliš nezatěžují rezonanci krku. Struny e a h jsou upraveny na hlavě do úhlu kovovým srážečem. Hrdě se zde skví zlaté logo, které každý již známe. Struny .011-.050.
Zvuk
Při ohledání a následném "ochmatání" působí kytara jako hračka pro rozmazlené americké teenagery z Texasu, kteří dostanou jako bonus klobouk Stetson a vyšívané kozačky s třásněmi. Ale... Navzdory tomu se z kytary line ušlechtilý tón teplé a měkké barvy s dlouhým sustainem (mahagon pracuje přesčas :-) Postrádám větší basy, ale to by musely mít luby nějaký ten cenťák navíc a také tělo celé ztloustnout. Takhle je ale zvuk vyrovnaný v celém tónovém rozsahu a míří do středů. Škoda, že jsem neměl možnost vyzkoušet alektroakustickou verzi ze zabudovaným piezosnímačem a předzesilovačem Classic IV T známé firmy Fishman, který obsahuje i ladičku. To dostává kytaru do úplně jiné dimenze a versatility. Kytara ladí ve všech polohách, nikde se neozývaly žádné pazvuky nebo prskání o pražce. Krásně se na ni hraje fingerpicking, což jsem s radostí vyzkoušel. Příjemný by byl i cutaway (výřez pro snadnější hru ve vyšších polohách. Třeba příště...
Závěr
Kytara na mě působila velice pozitivně, vstřícně a hned jsem se s ní skamarádil. Hraje se na ni opravdu lehce a příjemně. Má vyrovnaný zvukový projev, i když slabší v dynamice, ale to je pochopitelné při té velikosti. Umím si ji představit v mnoha situacích, hrál bych na ni blues i jazz a manželka by asi na ni brzy začala žárlit.
Zájemce možná odradí trochu vyšší cena oproti konkurenci, ale nezapomeňme, že je to Fender. Vyrábí se sice v daleké Koreji, avšak zpracování a materiály jsou dokonalé, a kdyby výroba probíhala v USA, tak jsem si jist, že při stejné kvalitě by cena byla pětkrát vyšší. Takhle se může dobrým nástrojem pokochat i nemajetný teenager z Vysočiny, který jako bonus dostane zpěvníček s akordy a začne věřit na Ježíška... A Leo se nemusí obracet v hrobě :-)
Info:
Fender Malibu S je akustická kytara typu dreadnought vyrobený v Koreji, doporučená maloobchodní cena je 13 380 Kč včetně DPH.
Plus:
vynikající zpracování
použité materiály
vynikající hratelnost
design
vyrovnaný zvuk
Mínus:
slabší dynamika
snad cena, ale to je sporadické...
Technická specifikace:
délka těla: 995 mm
šířka těla: 345 mm
hloubka lubů: 100 mm
šířka na nultém pražci: 41 mm
šířka na spoji patka/tělo: 54 mm
počet pražců: 20
materiál ozvučná deska: smrk
tělo: mahagon
krk: mahagon
hmatník: palisandr
žebrování: X bracing
lemování: plast
kobylka: palisandr s kompenzovaným sedlem
mechanika: vintage, chrom
krk: soft V shaped
lak: polyurethan lesklý