Fatar Studiologic Numa - MIDI klaviatura postavená na modelu TP400 GH s grand hammer mechanizmem
Studiologic Numa je jedním z nejvyšších modelů řídicích klaviatur této značky. Zaměřuje se především na kvalitu samotné klaviatury.
Klaviatury značky Studiologic fakt žeru. Řadu let, ještě z dob Lucie, používám Studiologic SL-2001 k maximální spokojenosti. Z této klaviatury se postupem času vyklubala současná SL990XP a SL990Pro ze stejné série.
Numa je trochu něco jiného. Lze ji pořídit ve dvou barevných variantách. Jako taková je bez dalšího přízviska, je v bílém provedení a nabízí vynikající klavírní klaviaturu Fatar TP400 GH (ono GH značí právě grand hammer, což znamená například to, že klávesy v levé části klaviatury mají vyšší hmotnost než v pravé části, jako je tomu u skutečného klavíru). V černém provedení se pak jedná o Numa Nero, která je vybavena TP40WOOD klaviaturou, která také velice věrně simuluje kladívkovou klaviaturu a navíc je kompletně dřevěná, což na autentičnosti ještě přidává. Jinak se oba tyto modely klaviatur Numa nijak neliší. Pak jsou tu ale ještě další tři modely. A sice Numa Nano, která nabízí jednodušší klaviaturu Fatar TP100LR. Numa Piano s klaviaturou Fatar TP100 a 12, nejčastěji klávesovými zvuky (Grand Piano, Bright Piano, E Piano 1, E Piano 2, E Piano 3, Clavi, Pad1, Pad2, Organ 1, Organ 2, Bass 1 a Bass 2), které jsou dostupné přímo z čelního panelu. A nakonec Numa Organ s varhanní klaviaturou Fatar TP/8, včetně inverzní spodní oktávy a dvanácti fyzikálně modelovanými zvuky elektronických varhan. Zejména ten poslední je velice zajímavý model pro varhaníky.
Zpět k Numa
Hlavní výhodou řídicí klaviatury Numa je právě ona klaviatura. Samotná TP400 klaviatura se vyrábí v provedení 76 nebo 88 kláves, do Numa je montovaná ta větší varianta. Mechanizmus je postaven na kladívku a vratné pružině. Kontakty jsou gumové a k dispozici je i jednohlasý aftertouch, tedy přítlak.
Jak si jí vyladím
U klaviatur Studilogic je velmi důležité právě to, jak si ji každý hráč vyladí podle svých potřeb. A právě v této oblasti je celá série Numa jedinečná. K dispozici je režim YouPlay, který umožňuje vytvářet vlastní křivky dynamiky a ty ukládat až do patnácti presetů. Tyto uživatelské křivky jsou potom k dispozici v každý preset. Samotné nastavení křivek navíc probíhá tím nejmuzikantštějším možným způsobem. Žádná volba mezi lineárními, shelf nebo exponeciálními křivkami. Stačí aktivovat funkci a zahrát na klaviaturu část referenční muziky (nahrávka musí být maximálně třicet vteřin dlouhá; během záznamu se na displeji zobrazuje zbývající čas). Poté se záznam ukončí a na displeji se zobrazí dvě křivky dynamiky - pro bílé a černé klávesy vlastní křivka. Pak už stačí křivku pouze pojmenovat a uložit. Případně nahrát dalších čtrnáct křivek.
Virtuální panel
Ovládání a nastavení klaviatury se děje moderním, ač trošku neobvyklým způsobem. Všechny ovladače jsou vlastně virtuální a reagují pouze na dotek. Na začátku to působí velice futuristicky a nutno říci, že i nejistě. Po chvilce jsem se ale s tímto ovládáním sžil.
Jediným fyzickým ovladačem je kolečko modulace, které je poněkud netradičně umístěno vlevo z boku, vedle dalších konektorů, nikoliv na horním panelu, jak bývá u řídicích klaviatur a dalších klávesových nástrojů zvykem. Kolečko je fluorescenční, v modré barvě, stejně jako displej, takže je i za horších světelných podmínek dobře k nalezení. Samotné kolečko pochopitelně nemusí vysílat pouze údaje o modulaci, tedy kontroléru 0, ale lze mu přiřadit libovolný parametr.
Další dva režimy
Kromě výše zmíněného režimu YouPlay jsou k dispozici ještě režimy Play a Edit. Edit režim umožňuje detailní nastavení všech parametrů. Tato nastavení mohou být uložena až do šedesáti pěti různých uživatelských presetů. Play režim nabízí přímý přístup k nejdůležitějším parametrům, což se hodí v případě, že nechci nic řešit.
Zóny
Jak bývá u klaviatur Studiologic zvykem, k dispozici jsou čtyři různé zóny. Jednotlivé zóny mohou být řízeny současně při hře z klaviatury, ale chovat se mohou úplně odlišně. Mohou být různě rozmístěny po klaviatuře v různém rozsahu nebo i různé dynamice. Data mohou být vysílána na různých MIDI kanálech, mohou být transponována, může jim být nastavena jiná dynamika - včetně různých uživatelských presetů z YouPlay, aktivován/deaktivován aftertouch, mohou/nemusí reagovat na příchozí data z pedálů - z každého nezávisle a třeba i s různou polaritou, modulačního kolečka atd. atd. Díky tomu lze vytvořit skutečně plnohodnotné a komplexní nastavení řídicí klaviatury, která skutečně umí ovládat i větší MIDI systém najednou. Kompletní nastavení lze ukládat až do šedesáti čtyř uživatelských patchů.
Žádnou paniku
Jakožto dospělý kontrolér, umí Numa, po stisknutí speciální kombinace dvou tlačítek, vyslat i tzv. panic. Do všech kanálů je v takovém případě vyslána série MIDI událostí, které by měly vyřešit nějaké případné nenadálé a nesmyslné potíže - pazvuky. Konkrétně se jedná o vypnutí všech znějících not, hlasitost na maximum, modulační kolečko na 0, ladění a sustain na střední hodnotu, tedy 64.
Zapojení a další data
Z klaviatury lze signál vysílat buď do MIDI, k dispozici je klasický pětikolík MIDI Out, a nebo do USB pro přímé připojení k počítači. Pomocí USB, jakožto obousměrného protokolu, lze třeba i updatovat firmware, tedy interní operační systém klaviatury Numa. Pro Windows XP/Vista a Mac OS X není potřeba instalovat žádné ovladače. Ke klaviatuře lze naopak připojit dva pedály. Napájená je z externího zdroje 9 V, 500 mA. Numa měří 131,5 x 40,0 x 12,0 cm a váží celých 26 kg. To je daň za kvalitní klaviaturu.
Profil autora:
Michal Dvořák
Hráč na klávesové nástroje, hudební skladatel, textař, autor filmové a scénické hudby. Zakládající člen skupiny Lucie.
Odložte si
Ve firmě Studiologic evidentně nepracují jen teoretici, ale najdou se zde i lidé, kteří mají praktické zkušenosti. A tak dobře vědí, že jak ve studiu, tak na pódiu je obvykle hodně málo místa. Proto je horní deska, kromě poměrně malého ovládacího panelu, naprosto prázdná a nejsou zde žádné výstupky. Na horní desku lze tedy pohodlně položit spoustu věcí, počínaje klávesnicí a myší ve studiu, přes stohy notových papírů (ať už prázdných nebo plných), zvukové moduly, svačinu (jak kdo) - prostě odkládací plocha. Zadní část panelu je navíc z robustního hliníku, takže ji lze opravdu zatížit i těžšími věcmi. Tuto část lze navíc při troše fyzické námahy odsunout a objeví se místo pro zasunutí notového stojánku, který je součástí.
Info:
Fatar Studiologic Numa je MIDI klaviatura postavená na modelu TP400 GH s grand hammer mechanizmem. Nabízí kompletní kontrolu nad odezvou klaviatury na dynamiku vaší hry. Doporučená maloobchodní cena je 22 990 Kč s DPH.
Plus:
kvalitní klaviatura
spousta možností nastavení v zónách
YouPlay funkce pro vyladění přímo na ruku
moderní vzhled
Mínus:
vyšší hmotnost (daň za klaviaturu)
poněkud náročné odsunutí hliníkového panelu pro nainstalování notového stojánku
88klávesová kladívková mechanika má těžší spodní část klaviatury a postupně se klávesy zlehčují k hornímu konci, aby nabízely dokonalou reakci a hybnost v klaviatuře inspirované skutečnými koncertními křídly. Takovou klaviaturu na jiném elektronickém nástroji nenajdete.
klaviatura: 88 kláves - TP/400 s vyváženou kladívkovou mechanikou
displej: citlivý ovládací panel, modře podsvícený, grafický
pedály: 2 pedálové vstupy (spínač i kontinuální); oba jsou programovatelné
zóny: 4 zóny klaviatury pro dělení a vrstvení
paměť: 15 uživatelských pamětí pro uložení křivky citlivosti dynamiky
paměť: 64 pamětí pro uložení patchů
přítlak klaviatury (aftertouch): ano
USB: ano, s možností updatu firmwaru
XP/Vista/Mac kompatibilní: bez nutnosti instalace ovladačů
rozměry: 131,5 x 40,0 x 12,0 cm
hmotnost: 26 kg
napájení: obsažený adaptér nebo USB