Evans EC2 - dvouvrstvé blány s prstencem

Evans EC2 - dvouvrstvé blány s prstencem
Evans EC2 - dvouvrstvé blány s prstencem

Blány Evans se k nám již nějakou dobu vozí. časy, kdy bylo nutné čekat i několik měsíců, než se světové novinky dostanou i k nám, jsou naštěstí z větší části minulostí. Blány EC2 mezi Evansovské novinky rozhodně patří.

EC2 jsou tím typem blan, který je určen výhradně pro tom tomy. Jedná se o dvouvrstvé blány, do kterých je zaimplementován prstenec výrobcem označovaný jako Edge Control. Na krabici mají blány uvedenu charakteristiku, která tvrdí, že jejich zvuk by měl být konkrétnější a sustain kratší. Díky faktu, že se jedná o dvouvrstvé blány, lze soudit, že budou přát zejména spodním zvukovým frekvencím. Jak je to tedy ve skutečnosti?

Blány jsem nazul na Sonor Force 3005. Ačkoli jsem do redakce vzkazoval, že potřebuji rozměry 8", 10", 12", 14", někde došlo ke komunikačnímu šumu. Z tohoto důvodu mi namísto 12" přišla 13". Nevadí, sestavil jsem si tedy poněkud nekonvenční sadu a jal se testovat. Výrobce nelže, pokud uvádí, že prstenec tlumí vyšší frekvence. V porovnání s Remo Emperor Clear je zvuk o dost hutnější, osmička kotlík zní jako desítka, též možnost více podlaďovat se skýtá. Právě nižší ladění blanám sluší nejvíc, pokud se rozhodnete šponovat je víc, dosáhnete toho, že blána bude produkovat vyšší frekvence, které však onen tlumící prstenec odfiltrovává. Přesto je škála ladění dostatečná, ne nepodobná možnostem konkurenčních sourozenců Remo Pinstripe. Právě s nimi se nabízí srovnání: EC2 jsou frekvenčně mezi Emperor Clear a Pinstripe, netlumí tolik jako druze jmenované, ale zvýraznění spodních frekvencí je jim společné. Tón je jasně ohraničený, ale úder nemá (díky absenci vyšších frekvencí) tolik "mlasku" jako u Emperor Clear. Zajímavé by bylo použít je na jiných než javorových korpusech, které zejména u levnějších sad trpí nedostatkem basů, což je logickým důsledkem toho, jakého materiálu bylo při jejich výrobě použito. Nejsem si jist, zda bych blány použil u "top řad", neboť ty mají svůj frekvenční poměr zpravidla velice dobře nakalibrován a zatlumení určitých frekvencí by proto nemuselo být ku prospěchu věci, ubíralo by na osobitosti soupravy. A nebo otevřít nové zvukové možnosti, soupravu nad sto tisíc korun jsem při tomto testu k dispozici neměl. Blány lze rozhodně doporučit pro rock a veškeré jeho odnože, právě díky hutnému a plnému zvuku, který s jejich pomocí lze z nástroje dostat. Za hřích by stály rozhodně i ve studiu, při nahrávání pop rockových nebo rockových záležitostí. Jazzmanům bych doporučil držet se prověřených pískovaných jednovrstvých blan. Za jednoznačné plus bych označil fakt, že Evans zaplnil mezeru na trhu právě mezi zvukem, jaký nabízejí Remo Emperor Clear a Remo Pinstripe. Při pohledu do katalogu bubeník zjistí, že Evans zvukové spektrum pokrývá čím dál více řadami a potenciální zákazník tak rozhodně má z čeho vybírat, EC2 odpovídají zvukové charakteristice, kterou Evans v katalogu slibuje.

 

Info:

Evans EC2 jsou dvouvrstvé blány podtrhující nižší frekvence, u kterých bylo použito technologie Edge Control (patrně odtud název EC). Ta má odfiltrovávat vyšší frekvence a podpořit atak a hutnost zvuku.

 

Plus:

výrobce splnil, co v charakteristice slibuje

 

Mínus:

na můj vkus blány příliš tlumí, což je ale subjektivní a ve studiu to může být ku prospěchu věci

 

Ceny

TT06EC2 390 Kč

TT08EC2 399 Kč

TT10EC2 420 Kč

TT12EC2 430 Kč

TT13EC2 450 Kč

TT14EC2 460 Kč

TT15EC2 490 Kč

TT16EC2 499 Kč

TT18EC2 660 Kč

Psáno pro časopis Muzikus