ESP LTD EC 1000
"... Heleďte, takovouhle kytaru mi nedávejte na test, je sice fakt pěkná, ale vypadá, že je tak na country; a navíc má jenom chabejch šest strun... Nemáte, sakra, něco normálního?" tak zhruba tohle se mi honilo hlavou, když jsem se objevil v redakci Muzikusu a fasoval tento kus. Ó, jak jsem se mýlil! Kytara je to skvělá, určená do hodně ostrých hudebních směrů, a nyní již patří na přední příčku mé soukromé kategorie tohle-taky-nutně-potřebuju-mít-doma-a-hned.
Stavba
Předně musím říct, že netuším, co by v Americe mohli udělat lépe, než udělali v Koreji. Kytara totiž odtamtud pochází. Nemám opravdu, co bych jí vytknul, a tak jsem se rozhodl, že nevymyslím ani žádný záporný bod v závěru. Leda třeba, že ten černo-višňový design je málo černý nebo málo višňový..., no zatím jsem se ještě nerozhodl ;).
Kytara jest tvaru "opajcnutého" dle Gibson Les Paul, ale s pořádným výřezem pro levou sólující ruku, takže lze pohodlně hmátnout až na 24 pražec. Tělo je vyhotoveno z mahagonu, ale protože je relativně tenké, tak má kytara příjemnou, až bych řekl, že dokonce nižší než běžnou hmotnost. Navrch je umístěn javor ve výše zmíněné barevné úpravě, co mi právě na první pohled evokovalo představu country&western umělců od večera do rána ji bez ustání leštících. Opravdu elegantně jsou v těle vyfrézovány takové malinké mističky, ve kterých jsou zapuštěny potenciometry a přepínač snímačů. Netřeba zmiňovat, že lesk je vysoký, povrchová úprava neméně, což ale u kytary této ceny lze snad i čekat.
Takže teď krk. Ten je ke kytaře přilepený, zhotovený ze tří kusů mahagonu. Palisandrový hmatník je docela pěkně vykládaný perletí, celá menzura kytary je relativně kratší, 24,75 palce. Hlava má tvar klasický pro ESP/LTD a nacházejí se na ní hned dvě vychytávky, které ospravedlňují zařazení tohoto typu kytary do řady deluxe. Předně je to již náš starý známý speciální nultý pražec, zvaný Earvana, určený na pomoc s laděním. Krátce tedy zopakuji, že vynález spočívá v tom, že nejvyšší a nejnižší struny mají na pražci oproti prostředním delší vybrání směrem k hlavě nástroje, že struny jsou tedy vlastně delší a kompenzují tím obvyklé problémy v souhře prázdných a stisknutých strun; zejména v 1. a 2. poloze. Vychytávkou číslo dvě jsou výborné ladicí mechaniky Sperzel, které rafinovaným způsobem, šroubkem procházejícím ladicím kolíkem, přiskřípnou strunu hned při jejím prostrčení dírkou bez nutnosti ji různě provlékat, několikrát omotávat a podobně vyvádět. Je to výhodné zejména při výměně struny na koncertě, poněvadž je to rychlé a pak také, díky absenci bambule vyrobené navinutím několika kilometrů struny, lépe drží naladění.
Kdybych zapomněl na kobylku, zapomněl bych na třetí deluxe vychytávku, a to na pevnou kobylku od firmy TonePros, která údajně významně přispívá k vysokému sustainu a držení ladění. Pravda je, že kytara obě vlastnosti vykazuje, takže bych z předchozí věty mohl klidně odstranit slovo "údajně". Fígl této kobylky spočívá v tom, že je opravdu pevně spojená s tělem kytary, že se nijak nekýve, k testu čehož výrobce dokonce sám vyzývá a vyzývá také k provedení stejného testu u "vaší standardní kobylky". Mlel jsem s ní schválně hodně a fakt se nehla!
Čtvrtou vychytávkou je osazení kytary aktivními snímači EMG, zde konkrétně humbuckery EMG 81 u kobylky a EMG 60 u krku. Baterie k jejich krmení se ukrývá pod destičkou na zadní straně kytary. Konec popisu.
Nirvana
Když jsem kytaru zapojil do aparátu, měl jsem fantastický pocit. Hraje téměř sama. Má silné snímače a hodně snadno vybudí jakýkoliv zesilovač. A přitom, i když prohrábnete všechny struny naráz a hrajete přes Hi-Gain kanál, je stále dokonale každá struna čitelná. Tohle je zásadní důvod, proč jsem si ji zařadil do kategorie Top na svém soukromém WishListu (papíru, co dávám Ježíškovi mezi okna před vánocemi). Běžte si ji ohmatat sami, podle mého názoru to už stejně nemohu lépe popsat!
Info:
ESP - LTD EC 1000 je elektrická kytara s aktivními humbuckery. Její cena je 27 900 Kč.
Plus:
super zvuk a čitelnost při zkreslení
kompenzovaný nultý pražec
Sperzel mechaniky
TonePros kobyla
Mínus:
moc višňová, nebo moc černá?