Epiphone Marcus Henderson Apparition - věru živelné zjevení
Anglický výraz „Apparition“ má v češtině řadu ekvivalentů ryze záhrobního charakteru: strašidlo, duch či přízrak. Nenechte se však zmýlit, heavymetalový kytarista ze San Franciska a původce kytary, o které si budeme povídat, je rozhodně živ
a my si teď na jeho přízrak posvítíme.
Vše v jednom
Marcus Henderson a firma Epiphone dali hlavy dohromady a výsledkem je nástroj, který sám Henderson definuje jako „vše, co si kdy přál a dokázal představit na jediné kytaře“ a vzápětí dodává, že Apparition je „poslední kytara pro rockovou či metalovou hudbu, kterou budete kdy potřebovat“.
Poté, co jsem si na kytaru zahrál, si již dokážu představit nejednoho hráče, který bude souhlasit. Nástroj je svou specifičností žánrově vhodný spíše pro tvrdší rock či metal, ale určitě to neplatí bezvýhradně, to již ponechám na vašem vkusu.
Provedení
Kytara vypadá opravdu luxusně. Tělo a krk jsou mahagonové, hmatník ebenový. Žíhaný design „midnight ebony“ zvýrazňuje zrcadlová podložka na spodní straně pod výkrojem, na které je umístěn třípolohový přepínač snímačů EMG–81 a EMG–85. Tělo je dále osazeno dvojzvratným zamykacím tremolem a vedle ovladačů Volume a Tone nalezneme, pro někoho na první pohled ještě možná záhadné, „mačkátko“, ke kterému se vzápětí dostaneme. Nechybí ani zámky na pás, které jsou zde vzhledem ke konstrukci kytary opravdu zapotřebí. Nutno však dodat, že tento patent by nebyl od věci u jakékoli elektrické kytary (určitě už vám na pódiu také někdy „spadl řetěz“)...
Pražce jsou značeny pouze svrchu, jediným označením přímo na hmatníku kytary je symbol protínajících se srpů na nultém pražci. Vypadá to velmi originálně, zpočátku jsem však při hře mírně tápal, než jsem si přivykl.
Dojmy
Nástroj svým specifickým tvarem a velikostí logicky způsobuje horší usazení na těle hráče a celkovou uchopitelnost. Ve chvíli, kdy levá ruka opustí hmatník, kytara se nepříjemně převáží, což může citelně zkomplikovat život, pokud například ve své hře hojně využíváte tapping. To by se dalo označit jako negativum, na druhou stranu každý, kdo touží po Exploreru, s tím pravděpodobně počítá. A nakonec jde jen a jen o zvyk. Rád hraji složitější sóla a po chvíli sžívání se s kytarou jsem neměl problém. Jinými slovy – kytara vám bude padat ze stojanu, budete si muset pořídit odpovídající kufr, ale efektivitu celku ani vaši radost to určitě nezkazí. Opravdu výborně se mi vibrovalo s dvojzvratným tremolem Floyd Rose a všechny kytaristy, kteří si již zničili své přepínače snímačů za účelem vytvoření jistého efektu, určitě potěší i tzv. Kill-Switch Button neboli „čudlík“, jehož mačkáním lehce vytváříte přerušovaný staccatový tón. V kombinaci s vibrapákou tento efekt zaručí, že se opravdu vyřádíte.
Závěr
Celkově se na kytaru hraje velmi příjemně, ať už jsou vaší doménou beglajty nebo se rádi pustíte do technického sólového hraní. Co se zvuku týče, rád potvrdím výrobcem proklamovaný silný a výrazný zvuk snímačů EMG, což můžete sami posoudit z přiložených ukázek. Ve své cenové třídě je kytara Apparition určena spíše metalovým fajnšmekrům, kteří (a naposledy ocitujme pana Hendersona) „už jsou unaveni z tenkého zvuku kytar bez hloubky a tónu“.
Info:
Epiphone Appariton je elektrická kytara tvaru Explorer limitované signature série Marcuse Hendersona s tremolem Floyd Rose a specifickým „Kill-Switch“ buttonem. Vyrábí se v Koreji. Doporučená maloobchodní cena je 21 500 Kč včetně DPH.
Plus:
luxusní design
zvuk
Mínus:
uchopitelnost
vyšší cena
tělomahagon, top javor
krkmahagon
hmatníkeben
pražce24 jumbo, slitina niklu a stříbra
ovladačeVolume, Tone, třípolohový přepínač snímačů, Kill-Switch Button
kobylka/tremoloDouble Locking Original Floyd Rose
snímačeEMG–85, EMG–81
elektronikaaktiv
barvaMidnight Ebony
hardwarečerný
další příslušenstvízámky na pás, tři inbusy, kabel