Epiphone Les Paul Special
Je to taková zmalovaná mrcha, tahle "marleyovsky" designovaná Epiphonka. Jakoby přilétla z nějakého jamajského karnevalu, aby evokovala vzpomínku na krále reggae Boba Marleyho, který tento originální model Gibson Les Paul Special od 70' let téměř výhradně používal. O tom, že navzdory extravagantnímu vzhledu také dobře hraje, se vás pokusím přesvědčit v následujícím testu.
Trocha historie
Již v roce 1955 uvedla firma Gibson na trh model kytary Les Paul Junior s jedním a o rok později se dvěma single snímači P-90 pod značkou Les Paul Special. Tento původně levný nástroj, určený spíše pro začátečníky, si časem oblíbilo mnoho kytaristů. V 70. letech si jí pořídil také Bob Marley, jehož reggae kariéra právě nabírala celosvětové obrátky. Firma Gibson později dokonce vyrobila ve svém Custom Shopu limitovanou 200 kusovou sérii modelu Les Paul Special Bob Marley.
V roce 2003 přišla také sesterská firma Gibson, Epiphone, na trh s limitovanou edicí svého vlastního modelu Bob Marley. Pěkně "zmalovaného" v barvách a symbolech reggae. O některých rozdílech mezi jednotlivými modely, ale především o vlastnostech této kytary se dočtete dále.
Vzhled
Kytara tvarově kopíruje originální Les Paul, s několika drobnými rozdíly. Tělo je standardně slepeno ze tří bloků masivního mahagonu červenohnědého zabarvení, které firma nazývá "sešlá hnědá". Tloušťka těla je však skoro o 10 mm tenčí než u originálu. Bez zadního vyfrézování a s rovnou horní deskou tvoří dokonalou placku. Na horní straně těla je kytara zdobena výrazným černým obličejem Boba Marleyho. Předlohu k portrétu můžete najít na obalu CD Rebel Music.
Celé tělo je ošetřeno matným bezbarvým lakem, který pěkně zvýrazňuje jemnou kresbu mahagonu. Použité dřevo bude díky adrese výrobce (Korea) a celkově nižší váze i ceně nástroje pravděpodobně asijského původu.
Krk je k tělu připojen v typicky gibsonovském úhlu pevným, širokým, kvalitně lepeným spojem. Je včetně hlavy vyroben z jednoho kusu matně lakovaného kvalitního mahagonu s vlnkovanou kresbou. Výztužná tyč uvnitř krku je kryta palisandrovým hmatníkem. Hmatník s 22 pražci je zdoben velkými obdélníkovými orientačními v barvách reggae (střídavě červená - žlutá - zelená). Specialitou tohoto nástroje je nultý pražec lichoběžníkového průřezu šířky 1,68", podle originálu vyrobený z mosazi! Dodává už suchému zvuku nástroje zvláštní kovové zabarvení. Menzura má standartní rozměr 24,75". Typicky tvarovaná firemní hlava nese černou zvonečkovou krytku šroubu výztužné tyče s nápisem Bob Marley.
Kromě nápisu Epiphone je hlava mezi strunami zdobena tříbarevným nápisem One Love. Na spodní straně hlavy je jen sériové číslo, značka pro limitovanou edici Epiphone a malá nálepka Korea. Tu jsem v jakémsi studu rychle odstranil.
Hardware
Výrazné odlišnosti od originálu se kromě designu projevují především v použitém hardwaru. Masivní ladicí mechaniky asijské výroby Grover nahradily minischallery použité u Gibsonu z Custom Shopu. Původní Speciály používaly (stejně jako Bob Marley) lehké ladicí mechaniky vintage stylu zn. Gibson Deluxe s plastovými zvonečkovými kolíky. Zdůrazňuji to proto, že díky tenčímu tělu a těžkým mechanikám je kytara poněkud nevyvážená a padá trochu směrem ke krku. Kobylka je standartní tune-o-matic bridge se struníkem stopbar na dvou šroubech. Všechny kovové součásti jsou v provedení chrom. Oproti oběma původním modelům, osazeným single snímači P-90 (později i P-100) používá tato kytara černobílé AlNiCo snímače Epiphone Classic Humbucker u krku a Epiphone Hot Humbucker u kobylky se dvěma řadami cívek. Oba jsou zkonstruované na bázi modelu Gibson '57 Classic Plus. Snímače jsou zapojeny standardně přes čtveřici potenciometrů (2x tone, 2x volume) a jejich kombinace se nastavují páčkovým přepínačem.
Info:
Epiphone Les Paul Special je kopie slavné kytary Boba Marleyho s výrazným reggae designem a příjemnou cenou 16 990 Kč včetně gigbagu z konopí.
Plus:
krásný reggae design
kvalitní dřevo a zpracování
kvalitní snímače a dobrý zvuk
nízká váha
gigbag v ceně
Mínus:
padá na hlavu
tenké tělo