Epiphone Futura C. Prophecy EX BC - Je libo explorer trošku jinak?

Epiphone Futura C. Prophecy EX BC - Je libo explorer trošku jinak?
Epiphone Futura C. Prophecy EX BC - Je libo explorer trošku jinak?

Co to tady máš za kytaru? zněla docela pravidelně stejná otázka, když nějaká ta kapela zavítala ke mně do studia. Můžu na ni zkusit něco natočit? zněla další... Skutečně tenhle „explorující epík“ ve stojanu s kytarami v režii nezůstal ani u jednoho kytaristy bez povšimnutí. Tvar, barevné provedení a kombinace snímačů prostě ihned svádí k tomu tenhle kousek zapojit a hrábnout do strun. A to i když nejsi přímo metalák!

Epiphone Futura Custom EX BC je tvarově lehce pozměněný explorer s tělem z mahagonu a s horní vrstvou z černě žíhaného javoru. Krk je do těla vlepený a je taktéž z mahagonu, osazený palisandrovým hmatníkem. Vínově červený barevný odstín s tímto černým žíháním nazývá výrobce Black Chery. Hardware je v černém provedení, jak šest ladicích mechanik Grover, tak struník s kobylkou tune-o-matic. Ihned po vybalení můj zrak upoutaly černé plastové snímače s logy EMG, jen pro kontrolu jsem kytaru otočil na zadní stranu, našel kryt na devítivoltovou baterku, a celá věc byla jasná. Jedná se opravdu o dva legendární aktivní typy – EMG81 u kobylky a EMG85 u krku. S „osmdesátjedničkou“ mám osobní zkušenost, roky jsem ji měl u kobylky svého tehdejšího stratu. Oba dva typy jsem taky několikrát montoval do různých kytar, vzpomínám, že v balení jsou se snímačem i potenciometry, jacková zástrčka a patice na devítivoltovou baterku. Ještě zmínka o značkách na hmatníku – jsou v podobě dvojité zrcadlové žraločí ploutve, pod snímači a na dolním „ostnu“ je připevněn černý pickguard, na něm pak třípolohový přepínač. Potenciometry najdeme tři, dvě hlasitosti pro každý snímač a jednu společnou tónovou clonu.Horní ploška ovládacích knoflíků se nese ve stejném designu jako tělo.

 

Zvuk, hratelnost

Jelikož mám se snímači EMG zkušenost, trochu jsem čekal, jak bude kytara hrát. Už nasucho z ní lezou hezké „lespaulovské“ středy, které se projeví i po zapojení. Kytara je zřejmě určena hlavně do zkreslených rejstříků, což výrazně podporují EMG snímače, které jsou právě pro tento zvuk víceméně určeny. Pro mé kapelní potřeby (ladění celého potahu o půltón níž) bylo nutno nástroj „přezout“ z továrních devítek na tvrdší potah, zvolil jsem .010– .052”. Krátké „gibsonovské“ menzuře to výrazně prospělo a basové struny konečně ustály i říznější atak trsátka. Ještě bylo nutno (dle mých potřeb) trochu zvednout dohmat, oktávy a prohnutí krku jsem ponechal tak, jak byla kytara nastavena z výroby. Pro finální vylepšení ladění akordů v základních polohách by stálo za to ještě nepatrně snížit dohmat na nultém pražci, eventuálně jej vyměnit za model s přidaným grafitem – pro lepší „prokluzování“ strun – zejména pak struny g, která se v běžné umělé hmotě ráda zadrhává.

 

EMG snímače opravdu dobře podporují zvukové vlastnosti nástroje. Kytara krásně artikuluje, tlumené „sekačky“ jsou výborně vyfrázované. I plné zkreslené akordy mají správnou „šťávu“ a říznost, stejně tak sólové tóny zní zpěvně a ladně s poměrně dlouhým sustainem, kterým kytara disponuje. Krkový EMG85 nádherně „kňourá a naříká“, když spustíte hlavní sólo ze Still Got the Blues od Garryho Moora nebo Sweet Child od „Gánů“, máte pocit, jako by to dotyční točili na tuhle kytaru. Hmatník je pohodlný jak na rychlé běhy a vytahování při sólové hře, tak na frázovaný rytmický doprovod. U čistého zvuku nemůžeme jistě čekat „fenderovské“ cinkání, ale spíš zakulacený „lespaulovský“ samet. Celkové herní a zvukové vlastnosti, stejně jako ladění po celém hmatníku nástroje považuji za velmi dobré. Designu a zpracování nelze rovněž nic vytknout.

 

Závěr

I když jsem nebyl nikdy příliš velký příznivec těchto špičatých a rohatých kytar, musím říct, že tenhle kousek si mě (a nejen mě) fakt získal hned. Do rocku až metalu téměř ideální kytara, čemuž vydatně dopomáhá její tvar, nicméně z ní lezou i velmi příjemné crunch zvuky. Epiphone má v nabídce ještě model Futura Custom FX ME (Midnight Ebony), který se kromě šedočerného barevného odstínu odlišuje hlavně tremolem floyd rose. Vřele doporučuji nástroj alespoň vyzkoušet, věřím, že mi dáte v hodnocení za pravdu. A pak taky nezapomeňte – zeslabit jeden snímač a pořádně „zacvakat“ přepínačem! ;-)

 

Info:

Epiphone Futura Custom Prophecy EX BC je čtyřiadvaceti pražcový tvarově modifikovaný explorer s aktivními EMG81 a 85 snímači, mahagonovým tělem a krkem s palisandrovým hmatníkem. Doporučená maloobchodní cena je 15 160 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk, design, zpracování

snímače, mechanika

pohodlný krk

zámky na řemen

cena

 

Mínus:

na můj vkus příliš měkké struny z výroby

lehce nepohodlný tvar při hraní vsedě na sedačce :-)

trochu přepadává na hlavu

Technická specifikace:

materiál tělo: mahagon, javor

materiál krk: lepený – mahagon a palisandr

kobylka, struník: tune-o-matic, Lock Tone (černá)

mechanika: Grover (černá)

snímače: EMG81 (kobylka), EMG85 (krk), 1 x 9V baterie

hmatník: 24,75” menzura, 24 jumbo pražců, 14” radius

nultý pražec: 1,68“

potenciometry: 2 x Volume, 1 x Tone

přepínač: třípolohový

další příslušenství: zamykací rolny na řemen Epiphone

 

Aktivní snímače všeobecně – zejména pak humbuckery od firmy EMG (81, 85 a rozpínací 89) jsou věčné a vděčné téma muzikantských debat a rozporů (viz Muzikusu 02/2007, Muziduel). Jelikož mám s těmito snímači osobní hráčskou zkušenost, hlavně s EMG81 (používá jej např. Metallica, Zakk Wylde atd.), myslím, že je tato problematika zbytečně démonizována, a to samozřejmě jejich odpůrci. Sice teď hraji na pasivní humbucker, ale ne proto, že by mi aktivní EMG nějak vadil, naopak – s tímto snímačem (a s aparátem Peavey Classic 50) se mi podařilo ve studiu dosáhnout jednoho z nejlepších zkreslených zvuků – jen jsem prostě onu kytaru prodal a teď mám jinou. Na každém kroku dnes slyšíme – „u aktivních snímačů nehraje dřevo, je jedno, v čem je namontován, všude hraje stejně, už to nejde z rukou...“, věřte, tyhle názory jsou značně překroucené a přehnané.

Psáno pro časopis Muzikus