Edirol UA-1000
Edirol je firma, která působí na trhu od roku 1994 jako divize firmy Roland, zabývající se vývojem a výrobou zařízení pro digitální zpracování zvuku a obrazu. K její produkci patří zvukové karty, MIDI rozhraní, zvukové moduly a software pro zpracování zvuku a obrazu. Velká část zvukových karet této firmy se připojuje přes rozhraní USB.
Výhod rozhraní USB pro připojení zvukových karet je celá řada. Patří mezi ně například jejich snadná instalace a připojování, mobilita, použitelnost s notebookem a podobně. Nevýhodou rozhraní USB u zvukových karet je jeho malá přenosová rychlost (přece jen bylo původně určené pro jiné účely). Tím je velmi omezen počet současně použitelných vstupů a výstupů při vysokých vzorkovacích rychlostech. Problém lze vyřešit použitím zvukové karty s rozhraním FireWire nebo vysokorychlostního rozhraní USB 2.0, které podporuje přenosovou rychlost teoreticky až 480 Mbit/s. Zatímco zvukových karet s rozhraním FireWire je na trhu poměrně velké množství, karty s rozhraním USB 2 se zatím vyskytují poměrně sporadicky. Edirol UA-1000 je zařízení, jež je určitě zajímavé svojí koncepcí i možnostmi, které mu poskytuje právě rozhraní USB 2.
UA-1000
O UA-1000 výrobce píše, že se jedná o USB Audio Capture. Jde o zvukovou kartu, připojenou k počítači pomocí rychlého USB 2 rozhraní a disponující 10 vstupy, 10 výstupy a MIDI rozhraním.
AD i DA převodníky jsou 24bitové, vzorkovací frekvenci lze nastavit až na 96 kHz, a díky USB 2 je možné tuto vzorkovací frekvenci využívat simultánně na všech kanálech při nahrávání i přehrávání.
Karta obsahuje osm symetrických analogových vstupů, osm symetrických výstupů, koaxiální a optický digitální vstup a výstup a MIDI rozhraní. Synchronizace s dalšími přístroji je možná pomocí vstupu a výstupu WordClock. Analogové vstupy 1-4 jsou vybaveny mikrofonními předzesilovači s možností fantomového napájení kondenzátorových mikrofonů, analogový input 3 lze využít i jako nástrojový vysokoimpedanční vstup (tlačítko Hi-Z).
Tohle všechno se vešlo do 19" krabice (rack) s výškou 1U a krásně modrým čelním panelem.
Přístroj je napájen z 230V sítě, nelze použít napájení po USB kabelu.
K UA-1000 jsou dodávány softwarové ovladače pro operační systém Windows XP.
Vybalujeme
V poměrně velké papírové krabici najdete kromě samotného přístroje anglický manuál, CD-ROM s ovladači, CD-ROM s podporou USB 2 do Windows, 2m USB kabel, kovové příchytky do racku, feritový kroužek na kabel od sluchátek a dva napájecí síťové kabely (provedení EU a UK).
Přístroj sám vypadá velice robustně a profesionálně, krabice je kovová, všechny ovládací prvky i konektory jsou poctivě uchycené a vypadají, že něco vydrží.
Na čelním panelu najdete kombinované vstupní konektory (XLR/jack) analogových vstupů 1-4 s regulátory vstupní citlivosti, tlačítky +48 V pro fantomové napájení kondenzátorových mikrofonů, kontrolkami LED pro indikaci přebuzení a tlačítky PAD pro nastavení útlumu na vstupech o 20 dB. Tlačítka +48 V jsou vždy společná pro dvojici vstupů, stejně jako PAD a LED indikátor přebuzení. U těch vypínačů fantomového napájení to chápu, u tlačítka PAD dejme tomu také, ale proč se tam nevešel LED indikátor přebuzení pro každý vstup samostatně, tomu moc nerozumím. Je pravda, že vstupy jsou proti přebuzení velmi odolné, ale stejně se mi to moc nelíbí.
Dále na čelním panelu najdete společné regulátory vstupní citlivosti s LED indikátory přebuzení pro vstupy 5-6 a 7-8 a LED indikátory přítomnosti signálu na jednotlivých výstupech. Čelní panel dále obsahuje otočný přepínač vzorkovací frekvence (44,1-96 kHz), tlačítko pro synchronizaci z externího zdroje (EXT CLK) a tlačítko pro přepnutí karty do režimu ADAT.
Následuje sekce označená Direct Monitor. Karta je vybavena jednoduchým digitálním mixážním zařízením, které umožňuje směrovat vstupní a výstupní signály do pomocné monitorové sběrnice (Direct Monitor) a směrovat signály z jednotlivých vstupů k jednotlivým výstupům (Routing). To vše nezávisle na počítači, tudíž s minimální latencí. Tlačítkem Mono lze přepnout pomocnou monitorovou sběrnici do monofonního režimu, tlačítko Soft Ctrl umožňuje vypnout řízení monitorové sběrnice ze softwarového ovládacího panelu. Regulátorem Volume lze nastavit úroveň signálu v pomocné monitorové sběrnici.
Následuje sluchátkový výstup, regulátor výstupní úrovně a tlačítko All/Main. V režimu All lze regulátorem nastavovat výstupní úroveň všech linkových výstupů současně, v režimu Main slouží ovladač nastavení výstupní úrovně hlavního výstupu (výstupy 1+2 a sluchátka). Výstupní úroveň zobrazuje pětibodový LED indikátor.
Úplně vpravo na panelu najdete síťové tlačítko s módním modrým LED indikátorem zapnutí.
Zadní panel obsahuje síťový přívod, MIDI IN a OUT konektory, BNC konektory pro synchronizaci WordClock (vstup a výstup), USB přípojku, konektory RCA cinch pro digitální vstup a výstup, optický vstup a výstup a jack konektory osmi analogových vstupů a výstupů. Výstupy 1 a 2 jsou zároveň chápány jako hlavní výstup (Main).
Pomocí dvou tlačítek Insert je možné přepnout první čtyři vstupní jack konektory na zadním panelu do režimu, kdy fungují jako Insert konektory ke čtyřem vstupům na čelním panelu. Lze tak připojit externí efekty stejně jako na mixážním pultu. Chytré řešení.
Instalujeme
Ke kartě jsou dodávány ovladače pro Windows XP. Je rozbaleno, máme počítač s USB 2 konektorem, nainstalované Windows XP a kvůli podpoře USB 2 i XP Service Pack 1. S pohrdavým úsměvem a vidinou snadné instalace vkládáme CD-rom s ovladači, zapínáme kartu a odkládáme návod, protože kdo by při takhle jednoduché věci něco četl. Navíc anglicky. Windows správně najdou nové zařízení, najdou na CDčku ovladač, nainstalují a chtějí se restartovat. Po restartu totálně zamrznou.
Stále ještě s úsměvem restart opakujeme a opakuje se i totální zamrznutí. Dokonce to nejde ani vypnout tlačítkem na počítači a musíme počítač odpojit ze zásuvky. Reset samozřejmě funguje. Úsměv už je trochu křečovitý a bereme do ruky návod. No vida, píše se tu (anglicky), že se to musí instalovat s vypnutou kartou, a dokonce je tu i přesný postup, co se kde má nastavit a kde se nemají nechávat operačnímu systému volné ruce. Uděláme, nastavíme, nainstalujeme a tentokrát to zamrzne až tehdy, když kartu podruhé zapneme. To už budeme naštvaní a budeme přísahat výrobci pomstu. Teprve pak si všimneme, že je u karty i druhé CDčko s podporou USB 2 pro Windows XP. Není to Service Pack 1 (ten se předpokládá nainstalovaný), ale jenom drobná utilitka. Taky je u toho letáček, jenž radí, jak instalovat - a že pak bude po problémech. Vložíme CDčko, spustíme instalaci a ohlásí nám to, že utilitka je v anglické verzi, zatímco naše Windows XP jsou české, a tudíž instalace končí. To už jsme naštvaní hodně, sedáme k internetu a na stránkách www.microsoft.cz hledáme utilitku stejného jména, ale v české lokalizaci. Po chvíli najdeme, bez problémů nainstalujeme (dokonce tomu nevadí už nainstalovaný ovladač karty), a tím naše potíže končí a karta bez problémů funguje.
S kartou se nainstaluje i softwarový ovládací panel, pomocí něhož je možné nastavovat úrovně jednotlivých vstupů, výstupů, směrování vstupů k výstupům (routing) a úroveň monitorové sběrnice. Jednoduše, přehledně, logicky a naprosto postačujícím způsobem.
V dolní části okna softwarového panelu máme volbu Device 1. To by znamenalo, že karet může být připojeno více a nastavovat každou zvlášť. Více karet jsem k dispozici neměl, ani v návodu se o tom nic nepíše, ale vzhledem ke značné rezervě v přenosové rychlosti USB 2 bych podporu více karet očekával.
Veškeré nastavení softwarového panelu lze uložit, dokonce si nastavení pamatuje i karta sama (!), stejně jako nastavení tlačítek na čelním panelu. Za tohle bych výrobci napsal jedničku s hvězdičkou. Prostě vezmu kartu, připojím ji třeba k notebooku a mám pořád stejné nastavení.
V praxi
Softwarový panel, ovladače, koncepce i celkové provedení je ve znamení přehlednosti a zdánlivé jednoduchosti. Dost mi to připomíná další výrobky firmy Roland, neotravujete se s nastavováním spousty parametrů, které stejně nakonec nepotřebujete, ale všechno je přesně tam, kde byste to hledali, a funguje to přesně tak, jak očekáváte.
Po stránce zvuku není co hodnotit - zvuk je naprosto čistý, dynamický, bez jakéhokoliv rušení. Překvapila mě kvalita vstupních mikrofonních předzesilovačů. Výrobce píše, že jsou použity stejné vstupní obvody, jako u stanice Roland VS-2480, což bude nejspíš pravda. Dokonce mám pocit, že jsou to nejlepší mikrofonní vstupy, jaké jsem na zvukové kartě podobné cenové třídy viděl.
Pokud potřebujete přepnout vzorkovací frekvenci, je nutné přístroj vypnout a znovu zapnout. Znamená to i ukončení aplikací, ale v praxi to za chodu stejně obvykle neděláme. Návod na to také upozorňuje.
Karta funguje samostatně i bez připojení k počítači jako převodník z analogových vstupů na digitální výstup a naopak. Digitální výstup lze přepnout i do formátu ADAT.
Návod je velice přehledný, ale je poměrně strohý, co se týká technických specifikací a podporovaných formátů. Nikde se nepřiznává například podpora formátu AC3 v digitálním výstupu, ale se softwarovým přehrávačem PowerDVD mi vícekanálový zvuk v digitálním výstupu fungoval.
Insert konektory na připojení externích efektů jsou vynikajícím nápadem.
Nevadil mi společný ovladač vstupní úrovně pro dvojice vstupů 5 a 6, případně 7 a 8. Naopak jsem nepřišel na chuť společným indikátorům přebuzení pro mikrofonní vstupy 1 a 2, případně 3 a 4. Velmi kvalitní je nástrojový vstup (vstup 3).
Všechny linkové vstupy a výstupy jsou pochopitelně symetrické.
Vestavěný jednoduchý digitální mix umožňuje směrovat všechno všude (routing) bez zpoždění. Výborné pro živé nahrávání, kdy si takhle můžete realizovat odposlech a nepotřebujete další mixážní pult.
Příjemným řešením je popis všech konektorů na zadním panelu i na horní části přístroje. Usnadňuje to orientaci ve spleti kabelů.
24 bitů, 96 kHz a full-duplex v tomto režimu na všech kanálech opravdu funguje. Doporučená minimální sestava PC je Intel 1,2 GHz, 256 MB RAM, ale to je potřeba obecně pro běh Windows XP. Podpora WDM, MME a ASIO 2 zaručuje kompatibilitu snad se všemi používanými HDR aplikacemi.
Závěr
Kvalitní zvuková karta s mnoha možnostmi, logickou a praktickou koncepcí a výborným zvukem. Pokud chcete mobilní a jednoduše připojitelnou kartu do domácího studia, která vám umožní plný duplex na 10 vstupech a 10 výstupech ve 24 bit/96 kHz, UA-1000 vám určitě ostudu dělat nebude. Trochu mi vadí podpora jen ve Windows XP, ale to je problém podpory rozhraní USB 2. Cena 33 090 Kč s DPH je odpovídající.
Info:
UA-1000 je zvuková karta připojitelná k počítači po vysokorychlostním rozhraní USB 2. 8 analogových vstupů, 8 výstupů, digitální vstup a výstup, MIDI, vestavěné 4 mikrofonní předzesilovače s možností fantomového napájení mikrofonů. Cena 33 090 Kč s DPH.
Plus:
kvalitní zvuk
výborné mikrofonní předzesilovače
logická koncepce
karta si pamatuje nastavení
vestavěný napájecí zdroj
popisy konektorů
sluchátkový výstup
Mínus:
společný LED indikátor přebuzení pro dvojice vstupů
průběh instalace (ale za to asi Roland nemůže)