Edirol R-44 - terénní čtyřstopé nahrávadlo
Terénní čtyřstopé nahrávadlo ze stáje dceřiné firmy Rolandu, Edirol R-44 je přístroj, kterému se v dnešním testu podíváme na zoubky.
Firma Edirol se zabývá výrobou různých audio a video produktů již nějaký ten pátek. V dnešním testu si představíme další přírůstek z audio rodiny s modelovým označením R-44.
První seznámení
V krabici kromě R-44 najdete USB kabel, adaptér PSB-1U, manuál a praktického průvodce, který obsahuje pár praktických rad pro natáčení a editaci, které jistě oceníte. Nechybí ani český manuál, který je extra dodávaný ve formátu A4.
Futuristicky vyhlížející přístroj má na horním panelu umístěny dva mikrofony označené jako Mic-La Mic-R. Sedm přepínačů - čtyřkrát Phantom Off/On, Hold, Low Cut a Limiter. Na pravé i levé straně od přepínačů jsou umístěny odposlechové mini monitory. Ve spodní části najdete dvanáct tlačítek - Power, Effects, Exit, čtyři tlačítka funkce Marker, Menu, Repeat, Prev, Next, Play a Enter/Finder a jedno kolečko Scrub/Value. Na zešikmeném předním panelu je umístěn displej, čtyři tlačítka - Disp, Stop, Pause a Rec; Input Level knoby 1-4, knob pro nastavení výstupní hlasitosti interních monitorů a výstup jack 6,3 mm pro připojení sluchátek.
Na pravé boční straně najdete čtyři XLR/TRS analogové vstupy. Na levé boční straně je umístěn zbytek konektorů. CTRL Sync pro synchronizaci dvou R-44, Digital Out, Digital In, krytka, pod kterou je umístěn slot pro paměťovou kartu a USB konektor. Pod nimi je dále vstup pro adaptér a čtyřikrát Line Out s označením 1/L, 2/R, 3/L a 4/R.
Na spodní straně je krytka se šachtou, do které se vkládají čtyři baterie typu AA pro nahrávání v terénu. Ovládací prvky jsou seřazeny přehledně tak, aby k nim měl každý uživatel okamžitý a bezproblémový přístup.
První zapnutí
Po připojení adaptéru jsem zapnul „erčtyřicetčtyřku“, která bezproblémově naběhla během pár vteřin. Na přístroji zůstalo svítit modře podsvícené tlačítko Power a na zešikmené přední straně se rozsvítil displej o rozměrech 128 x 64 bodů. Displej je přehledný a dobře čitelný absolutně ze všech úhlů pohledu. Uspořádání displeje je podobné jako u ostatních výrobků řady R.
Ani v Menu tomu není jinak. V nabídce rekordéru najdete tyto položky - Recording Setup, Player Setup, Speaker, Display Setup, Systém Setup, Date & Time, Project Name, SD Card a Factory Reset. V každé položce si můžete nastavit přístroj přesně tak, jak budete potřebovat. Ovládání a pohyb v menu je rychlý a přehledný a jednoduchý.
R-44 v praxi
Jelikož součástí dodávky není žádné paměťové médium, vzal jsem svoji 2 GB SD kartu a vložil ji do přístroje a provedl základní nastavení pro první test. V Menu jsem zvolil interní dvojici mikrofonů, záznam v 16 bitů/ 44,1 kHz ve stereu, zapnul limitér pro stopu 1+2 a také interní monitory pro případný kontrolní poslech. Přístroj jsem zapnul do režimu Recording-Standby, pustil demo z digitálního piana a nastavil vstupní úroveň. Poté jsem spustil nahrávání a celý song natočil. Nahrávka proběhla bez jakýchkoliv problémů. Hned poté jsem spustil kontrolní poslech přes interní monitory. Musím říci, že tento poslech je skutečně jen kontrolní - orientační. Pokud byste chtěli získat lepší obraz o nahrávce, doporučuji použít externí monitory či sluchátka. Při poslechu na sluchátka zněla celková nahrávka dobře a přesně odrážela akustiku místnosti a v ní umístěného nástroje.
Druhou, nahrávku jsem provedl v noci do linky. Cílem bylo zjistit, jak se s přístrojem pracuje ve tmě a nahrává do linky. Celkové nastavení přístroje zůstalo stejné. Jedinou změnu jsem provedl v nastavení displeje, kde jsem zapnul funkci Illumination - osvětlení. Poté jsem zapojil digitální piano do linky, pustil demo a provedl nastavení a vše opět nahrál. Musím říci, že práce s přístrojem v nočním provozu byla příjemná. Displej i všechna tlačítka horního a čelního panelu, která jsou mírně podsvícena, se ovládala bez problémů, snad až na kolečko, které je provedené v černém průsvitném plastu. Já osobně bych volil stejnou barvu jako u tlačítek. Záznam provedený do linky byl čistý a odpovídal parametrům přístroje.
Třetí a poslední záznam jsem provedl pomocí externí dvojice mikrofonů AKG - 1000 S, které mám ve svém „home studiu“. Tentokráte jsem zvolil následné nastavení - analogový výstup, záznam 24 bitů/192 kHz ve stereu, bez limitéru. Na předním panelu jsem zapnul fantomové napájení pro stopu 1 a 2. Připojil do analogových vstupů mikrofony, ponechal nastavení jako v předchozích dvou případech a vše opět nahrál. Kontrolní poslech ukázal, že záznam, provedený v nejvyšší kvalitě pomocí externí dvojice mikrofonů, byl nejlepší. Zde platí staré otřepané: čím lepší mikrofony použijete, tím lepší bude i záznam. Samozřejmě v potaz se musí brát vždy i další vlivy, jako postavení mikrofonů, akustika místnosti a další.
Další možnosti
Pomocí tlačítka Disp, můžete zjistit například zbývající kapacitu SD karty nebo zbývající kapacitu bufferu. Také se můžete přepnout na další obrazovky. Třeba pro výběr a nastavení efektů.
Efektová jednotka na R-44 je určena pouze pro zkvalitnění zvuku záznamu a má k dispozici tyto možnostmi - 3-band EQ, Graphic EQ, Noise Gate, Enhancer, Comp & DeEsser a MS-Mic.
K dispozici je i obrazovka mixu, stačí dvakrát zmáčknout tlačítko Disp.
Hodit se bude i funkce Repet, která umí přehrávat ve smyčce označené místo. Co se týče formátů má R-44 k dipozici kromě klasického wav také bwf. Formát bwf (Broadcast Wave Format) obsahuje informace ohledně nahrávací doby a o nahrávacím zařízení a samozřejmě běžná data souboru wav. Tyto soubory můžete editovat v kterémkoliv softwarovém editoru. Přístroj také umožňuje jednoduchou synchronizaci dvou R-44 pro záznam do osmi stop.
Komunikace s počítačem
Čtyřicetčtyřku připojíte k počítači pomocí přiloženého USB kabelu. Po propojení se automaticky
v počítači zobrazí jako další disková jednotka. Podporovány jsou USB 1.1 i 2.0. Co se týče operačních systémů, je podpora následující: Windows 2000, XP, Vista - Mac OS 10.2 a vyšší.
Závěr
R-44 je zajímavé nahrávací zařízení, které umí natočit záznam do čtyř stop pomocí analogových vstupů, digitálního vstupu, kombinace digitálních a analogových vstupů nebo interní dvojice mikrofonů. Záznam v nejvyšší kvalitě je možný ve formátu wav/bwf 24 bitů/192 kHz, což je víc než dostačující! Velikost tohoto čtyřstopého přístroje přesně vystihuje anglické slovo portable - přenosný. Ovládání v denním i nočním režimu je příjemné a rychle si na něj zvyknete. Vždy budete mít po ruce všechny ovládací prvky a jeho nastavení bude pro vás otázkou pár vteřin. Využití přístroje může být od záznamníku nápadů, až po přístroj, který je schopen natočit kvalitně live vystoupení kdykoliv a kdekoliv.
Co tedy říci úplným závěrem? Čtyřicetčtyřka je kompaktní, bytelný, čtyřkanálový rekordér na cesty, který by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.
Info:
Edirol R-44 je čtyřkanálový přenosný rekordér, který rozšiřuje modelovou řadu R a je určen hlavně pro záznam v terénu. Cena přístroje samotného je 20 560 Kč.
Plus:
kvalita záznamu
výborně čitelný displej v denním i nočním režimu
celková výbava přístroje
jednoduchost a rychlost nastavení
Mínus:
absence paměťového média v základu
černá barva kolečka Scrub/Value
formáty: wav/bwf - 16/24 bitů, samplovací frekvence 44,1/48/88,2/96/192 kHz
displej: 128 x 64 bodů, organické LED
médium: SD nebo SD HC karta 64 MB-8 GB
vstupy: 4 analogové vstupy XLR/TRS - symetrické/nesymetrické zapojení, Digital In,
výstupy: RCA Line Out 1/L, 2/R, 3/L, 4/R Digital Out, sluchátka
interní mikrofony/repro: ano - Mic-L, Mic-R/ano
USB/podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 1.1 nebo 2.0/Windows 2000, XP, Vista. Mac OS 10.2 a vyšší
další výbava: USB kabel, Adaptér PSB-1U
volitelná výbava: 4 x baterie alkalické nebo NiMH, SD nebo SD HC karta
rozměry: 157 x 183 x 61 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost: 1,3 kg včetně baterií a SD karty
Practical Guide to the Edirol R-44 - je, jak sám název praví, praktický průvodce,, který vám pomůže objasnit některé techniky nahrávání hudebních nástrojů, různých bandů či ruchů. Jak se říká, proč objevovat objevené.