EarthQuaker Devices Plumes - zkreslovací krabička
Hola, kytaristé, obzvláště milovníci tube screamerů. Do této široké a velmi oblíbené kategorie kytarových overdriverů nyní přibyl další přírůstek, a to od mých oblíbených, velmi svérázných EarthQuaker Devices. Je jasné, že pokud EQD udělají něco nového, co vychází z takové legendy, jakou bezesporu Tube Screamer je, nebude to pouze další už miliontá kopie téhle krabičky, ale určitě můžeme čekat něco navíc.
Plumes, jak krabičku EQD nazvali, je tedy koncepčně založená na legendárním Tube Screameru Ibanez TS808. Tedy legenda všech legend. Produkovat nám bude tedy spíše nižší či střední zkreslení. Barvu krabičky zvolili u EQD zelenou, tedy klasicky „tubesremrovou“, a tři i základní ovladače - hlasitost, úroveň gainu a tone - dále podporují klasiku a nijak nevybočují s řady. Až potud by se dalo říct, že jde o další klon TS 808. Rozdíl a něco navíc najdeme až po bližším ohledání. První věcí je velmi užitečný a určitě dobře využitelný minipřepínač, kterým můžeme zvolit jednu ze tří možností tzv clippingu. Tedy výběr mezi oříznutím LED diodami, žádným oříznutím nebo oříznutím křemíkovými diodami. Při každém nastavení dostaneme jiný průběh oříznutí, čímž se nám pochopitelně mění barva zvuku a komprese. Jen je potřeba říct, že přepínat mezi těmi třemi způsoby oříznutí nelze dělat například během koncertu. Každý mód má pochopitelně jinak citlivou výstupní hlasitost a je vždy potřeba efekt „doladit“. Ale to jste určitě poznali u všech krabiček, které toto přepínání umožnují.
Myslím, že na tento druh krabičky je zajímavá i úroveň gainu od úplně jemného nakopnutí zesilovače až po hezký rockový overdrive, na konci úrovně gainu možná s nádechem lehkého fuzzu. Je to takový typický zvuk EQD.
Tube screamer je asi nejslavnější, nejpoužívanější a taky nejčastěji klonovaná krabička, kterou má, měl nebo určitě někdy mít bude snad každý kytarista, který používá zkreslený zvuk. A ti, co zkreslený zvuk nepoužívají, ho stejně mají, protože co kdyby to někdy po nich někdo chtěl? :-) Tato legenda vznikla v sedmdesátých letech pod označením TS 808, později TS9. Na webu najdete určitě celou historii a vývoj téhle japonské krabičky firem Maxon, později Ibanez. Asi nejvíce se používá k dokreslení vašeho lampového aparátu. Efekt mírně přidá středy a tím se zvuk krásně prosadí, třeba na sólové hraní. Tzv. tube screamer mají v nabídce snad všechny dobré firmy. Někdo to, že jde o klon přizná více někdo méně.
Původní Maxon/Ibanez krabička byla v zelené barvě a tahle barva provází tento typ zkreslení všude kde se s ním potkáte.
Musím říct, že při všech třech režimech, které Plumes umožňuje, se mi zvuk hodně líbil. Na rozdíl od klasické TS808 je zvuk trochu jasnější, nezní tak „nosově“ a krásně se na něj hraje. Skvělá je artikulace s efektem, lidově řečeno, jde za rukou. Samozřejmě hodně, ale hodně zde bude záležet na typu lampového zesilovače, kytaře a snímačích. Velký vliv na výsledný zvuk a použití bude mít, zda zesilovač opravdu dáte tak nahlas, že sám od sebe začne kreslit a vy jen krabičkou zvuk dobarvíte a trochu „nastředíte“, či se rozhodnete efekt používat pouze na čistý nezkreslený kanál. Z oněch výše zmíněných tří režimů pro mě byl nejhezčí ten bez clippingu. Krabička se takto dala využít jako skvělý dynamický boost. Obzvlášť pokud nastavíte zesilovač na hranici zkreslení. No a nebyla by to firma EarthQuaker Devices, kdyby neudělala ještě něco navíc. To je zde schováno v nožním přepínači. Je totiž vybaven velmi šikovným tzv. flexi-switchingem. Ten pracuje ve dvou módech. První je klasický, tedy sešlápnete a efekt se zapne, a znovu sešlápnete a efekt se vypne. Nebo lehce na pár sekund spínač podržíte a můžete jej používat tak, že pokud na něm máte nohu, efekt je aktivován, pokud nohu sundáte, efekt se vypne. K čemu by to mohlo být dobré? Například pokud chcete krabičku zapnout pouze na nějakou krátkou část sóla nebo pro zvýraznění nějaké vyhrávky uprostřed doprovodu atd. Tento systém vám umožní rychlou aktivaci či deaktivaci krabičky. Myslím, že to opět zvětšuje její potenciál využití.
Takže nějaký verdikt na závěr: Jde o výborný Tube Screamer s možností třech různých nastavení plus navíc tzv. flexi-switching. Svou roli bude určitě hrát i velmi přijatelná cena.
Info:
EarthQuaker Devices Plumes je zkreslovací krabička, která posouvá možnosti legendárního TS 808 zase o kousek dál. Cena je 3332 Kč.
Plus:
zvuk
možnosti
cena
Mínus:
Nic jsem nenašel.
Technická specifikace
vstupní impedance | 10 MΩ |
výstupní impedance | 100 Ω |
napájení | 9V baterie nebo adaptér |
rozměry | 121 x 64 x 57 mm |
spotřeba | 25 mA |