DSound GT Player a kytara Fokus-H
Dnešní test nás zavede do končin, kde dochází k pomyslnému propojení hudebních nástrojů a počítačů. Bohužel, aby vás tento test opravdu zaujal, musíte vlastnit počítač, který nemusí být nijak super výkonný, ale hlavně musí být vybaven zvukovou kartou s ASIO ovladači, která umožňuje zkrátit průchod signálu počítačem na několik milisekund. Zpoždění je natolik malé, že při běžném hraní nebo cvičení nic nepoznáte. Snad jen ti nejlepší při čtyřiašedesátinkách mohou mít problémy.
GT Player
Na aplikaci RT Player od firmy DSound jsem narazil asi před rokem a půl, když jsme testovali softwarové kytarové krabičky Stompn'FX. Tenkráte byla ještě tak trochu v plenkách. Dnes je z ní velmi příjemný prográmek a pod novým jménem GT Player vám umožní z počítače udělat kytarový efektový procesor s přehrávačem, syntezátor či elektrické nebo nasamplované bicí. Popíšeme si jednotlivé funkce a doufám, že z nich bude jasné, jaké jsou možnosti GT Playeru a k čemu všemu se může hodit.
Vzhled zvolili vývojáři bez zbytečných futuristických tvarů jako dvě rackové jednotky. V horním racku je umístěn vlastní GT Player, který umožňuje spustit VST efekty a instrumenty. Tyto efekty a instrumenty jsou určeny pro hostitelskou aplikací, což je ve většině případů některý ze známých HDR programů (Cubase, Logic, Samplitude, Nuendo...), které většinou umožňují tyto efekty provozovat v reálném čase, ale pouze na již nahraném zvukovém materiálu (na stopě) nebo řídit VST instrument nahranou MIDI stopou. Jedním z důvodů, proč byly takto pluginy VST využívány, byly vlastnosti zvukových karet, které neumožňovaly okamžitý průchod audio signálu počítačem. Prodleva - latence se pohybovala řádově v desítkách až stovkách milisekund, což je zpoždění velmi patrné. V dnešní době již mnoho karet využívá ASIO ovladače a jejich latence se dá měnit. Lze dosáhnout zpoždění řádově v milisekundách. Karta, kterou jsem používal, měla latenci 5,8 ms. Tato prodleva není při běžném hraní již slyšitelná.
Funkce GT Playeru jsou pak shodné s efektovým procesorem. Nastavit si můžete vstupní i výstupní úroveň, navolit do efektového řetězce efekty (s GT Playerem získáte řadu efektů Stompn'FX), nastavit jejich jednotlivé parametry a vše uložit do paměti.
Protože zvukové karty mají většinou stereo vstup, umožňuje GT Player nastavit pro každý kanál vlastní zvukový řetězec, a je tedy možné hrát ve dvou. Oba kanály jsou pak svedeny do jednoho a pak je možné pro oba nastavit další společné efekty. Tohoto propojení lze také využít k paralelnímu míchání efektů nebo k jejich velmi rychlému porovnání.
Na obrázku můžete vidět kombinaci dvou hráčských sestav (A: distortion-phaser-autowah a B: overdrive-chorus-tremolo), které jsou pak vedeny přes jeden delay a reverb. V téhle kombinaci jsem dosahoval lehce kosmických a kytaru moc nepřipomínajících zvuků.
Ve spodním racku je umístěn Track Player. Slouží k přehrávaní zvukových souborů ve formátu wav (boskovická firma DSound připravuje i přehrávání mp3, které pro platformu MacOS X už funguje). Je vybaven klasickým ovládáním, jaké najdeme u každého přehrávače CD, včetně rychloposuvu s trhaným poslechem. Skladby nebo například úryvky sól si můžete uložit v playlistu. Nechybí funkce Repeat - opakované přehrávání, ať už jedné skladby nebo celého playlistu.
Track Player je vybaven funkcí, která umožňuje měnit rychlost přehrávaní, aniž by se měnilo ladění, což se velmi hodí při stahování rychlých pasáží sól.
Kytara Fokus-H
Hned na první pohled, i když nikde není žádné označení typu, je jasné, že jde o kopii kytary Fender Stratocaster v klasické standardní modifikaci. Je to v současné době celosvětový trend, vyrábět levné kopie, které se vzhledově liší jen pozměněným tvarem hlavy. Může za to pokrok výrobních technologií a levná asijská pracovní síla.
I když člověk má ke kopiím již dopředu negativní přístup, musím říci, že kvalita těchto výrobků stále stoupá a cenový rozdíl oproti originálu již zdaleka neodpovídá i rozdílu v kvalitě. Hratelnost kopií je čím dál vyšší a myslím, že pro běžného posluchače je již dnes nemožné rozlišit, na jaký nástroj se hraje. Vše se tedy odehrává v hráčově mysli, jak se mu hraje a jak ho nástroj inspiruje.
Právě díky technologickému rozvoji je kytara řemeslně zpracována natolik kvalitně, aby s ní nebyly problémy. Mohl bych se zamyslet na trvanlivostí a kvalitou materiálu, ale otestovat to nelze. Nicméně hned se vrhneme ke zvuku. Zvuk je ostrý a konkrétní s velkým podílem výšek, ale to je záležitost vkusu. V porovnání s originálem je zvuk, těžko se mi hledá výraz, hrubší nebo tvrdší a méně kultivovaný. Nicméně po chvíli se mi na kytaru hrálo dobře. Krk sedí dobře do ruky a hra na palisandrovém hmatníku je příjemná. Pouze nezačištěné konce pražců při rychlejších změnách poloh nejsou to pravé ořechové. Může to spravit jemný smirkový papír, anebo pravidelné usilovné cvičení. Paleta zvuků při volbě zvuků pětipolohovým přepínačem tak široká jako u originálu nebyla.
Otázka na závěr?
Ptáte se, proč se kytara a GT Player netestovaly zvlášť? Kytaru a program lze koupit společně za výhodnou cena a takto můžete získat kompletní řešení pro hru na kytaru, včetně možnosti jamovat a cvičit ve dvou nástrojích s přehrávanými skladbami. Přístup, který má obdobu i ve světě. Zrovna Marshall nabízí komplet s kytarou, kombem, kabelem...
Info:
DSound GT Player je program, který z vašeho počítače udělá kytarový procesor a přehrávač. Kytara Fokus-H je kopie elektrické kytary Fender Stratocaster s klasickým zapojením snímačů. Cena kompletu je 4400 Kč včetně DPH.
Plus:
filozofie celé záležitosti - nic víc nepotřebujete
kvalita efektů Stompn'FX
Track Player
slušná kvalita kopie stratocasteru
poměr cena/výkon
Mínus:
k úplné spokojenosti chybí ladička
rovněž bych uvítal kabel s minijackem pro počítač
nároky na zvukovou kartu
nezačištěné konce pražců