DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu

DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu
DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu

Snaha popsat portfolio zavedené americké firmy z Utahu by mohla vést k zánětu karpálního tunelu. Pojďme si jen říci, že se firma zabývá vývojem a výrobou efektů a workstationů pro kytary, basy a zpěv v nejrůznějších podobách, pedály počínaje, rackovými jednotkami konče. Značka patří do skupiny Harman International Industries, Inc. Pedál byl představen spolu se svým bratříčkem JamMan Stereo v lednu tohoto roku.

Vývoj looperů u Digitechu sahá až někam do devadesátých let minulého století. Jako první byl představen PDS8000, kterého v roce 2005 nahradil dnes legendární JamMan, který je mimochodem stále v prodeji. Dalších pět let jsme si museli počkat na novou generaci, na JamMan Solo a JamMan Stereo.

 

Popis

Menší kartónová krabice obsahuje adaptér, pedál, uživatelský manuál, registrační kartu a číslo inspektora produktu (v mém případě to byl agent nula nula nula tři :-)) Pojďme se podívat rovnou na pedál. Krabička je klasické velikosti přibližných 7 x 13 x 5,5 cm, modrá, s bílými popisy. Stejně jako u Boss, celá spodní část krabičky slouží jako nožní přepínač. Pod ní se ukrývá slot pro paměťovou kartu. Krabička pracuje s kartami SD/SDHC s kapacitou až 32 GB. Pedál funguje pouze na adaptér, takže spodní destičku odšroubovávat nebudete. Je připevněna inbusy a je na ní krátký návod k použití. Na pravé bočnici pedálu jsou vstupy: kytarový a pomocný a také pro externí ovladač. Na levé straně pak výstup, je linkový, ale lze použít i sluchátka. Na přední straně je vstup pro napáječ. Horní panel nese všechny ovládací prvky. Máme tu dva otočné ovladače pro nastavení hlasitosti přehrávané smyčky (levý) a hlasitosti rytmu (pravý). Mezi nimi jsou dvě tlačítka se sdruženými funkcemi. Levé Tempo (Next) nastavuje tempo a pravé Store (Hold Delete) ukládá nebo maže nahranou smyčku. Stisknutím obou vstoupíte do setupu. Obě tlačítka mají v horním levém rohu malou diodku. Levé tlačítko bliká rychlostí natapovaného tempa, a to zeleně, červeně vždy problikne první doba. Pravé svítí, když jsme něco nahráli, a připomíná nám tím, že to máme buď uložit nebo smazat, při provádění operace bliká. Pro uložení krátce stiskneme, pedál nabídne číslo paměti, kam chceme uložit, druhým stisknutí potvrdíme a pedál uloží (napíše St). Pro mazání podržíme tlačítko dvě vteřiny. Smazat nahrávku omylem se vám nepodaří, každé mazání vyžaduje potvrzení. Nad tlačítky je malý alfanumerický diplej, který zobrazuje číslo smyčky (paměti). Vpravo od něj jsou dvě šipky. Vedle displeje na obou okrajích krabičky je po třech led diodách s popisy. Levý sloupec: Loop, Single, Card Mem. Pravý sloupec: Rhythm, Time Sig, Pdl Tempo. První dvě v levém sloupci označují, zda se smyčka přehrává dokola (svítí Loop) nebo jen jednou (svítí Single). Spodní LED Card Mem svítí, jsme-li na externí paměti karty. Pravý sloupec sdružuje nastavení rytmu (de facto metronomu) a volbu, zda tap tempo určuje tlačítko nebo i nožní spínač. Mezi jednotlivými nastaveními listujeme tlačítkem Tempo (Next), šipkami vedle displeje měníme hodnoty nastavení. Ukládáme tlačítkem Store. Pod všemi ovládacími prvky a nad nožním spínačem máme velkou statusovou diodu. Ta může svítit: červeně (nahrávání), zeleně (reprodukce, play), žlutě (přehrávání, overdub). Pokud bliká, znamená to, že ukazuje Tap Tempo, odpočítá jeden takt (bliká červeně a zeleně), nabízí Undo/Redo (bliká žlutě), maže (červeně).

DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu
DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu

Poslání

A k čemu to je? Pedál slouží k záznamu a přehrávaní smyček pro potřeby skládání, cvičení a živého vystoupení. Nahrává rytmické podklady a na ně sóla, bez nutnosti použití rukou. Díky USB lze do pedálu natáhnout podklady připravené jinde nebo zazálohovat nahrávky. Lze také upravit tempo nahrávky bez změny ladění. Pedál obsahuje deset připravených smyček - podkladů -, obvykle basa a bicí, ale i kytary a potlesk :-) Nahrávat můžeme z kytarového nebo pomocného vstupu. Ten je sice stereo, ale do nahrávky se sčítá v mono. V setupu vybíráme rytmický pattern metronomu, na výběr je deset variací, včetně té bez metronomu. V dalším nastavení si můžeme vybrat počet dob do taktu (Time Sig). Hlasitost metronomu volíme pravým knobem (Rhythm Level). Nejdelší možná smyčka je bohatě dimenzovaných deset minut. V paměti je devadesát devět míst pro smyčky. Na externí kartě může být dalších devadesát devět. Přepínat mezi těmito smyčkami lze šipkami nebo externím přepínačem. Velmi dobře vymyšlené je, že se další smyčka spustí, až když skončí ta aktuální. Blbý je, že tohle ale musíte udělat rukou nebo si zakoupit FS3X. Použití více smyček pak už umožňuje zahrát i nějakou písničku (písničky, které mají jen jednu část nejsou totiž nic moc). Co se nám nepovedlo, smažeme tlačítkem Store nebo držením nožního spínače. Ovládání je, myslím, srozumitelné. Kdo má rád kolovrátkovskou muziku, přijde si na své, kapacita krabičky je téměř nevyčerpatelná.

DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu
DigiTech JamMan Solo - když nepřijde rytmika na holírnu

Závěrem co se nevešlo

Vybavenější verze Stereo je o zhruba polovinu dražší, nabízí několik funkcí navíc, a hlavně obsahuje nožní spínače, které obsáhnou externí ovladač FS3X. Oba můžete díky USB připojit k počítači. Nutno nejprve instalovat software JamManager z webu Digitechu. Možná budete muset také instalovat Microsoft SilverLight. Také vás zřejmě JamManger vyzve k updatu firmwaru pedálu. Poté můžete spravovat nahrávky v pedálu. Nahrávky si můžete pouštět, přesouvat mezi paměťmi, přejmenovávat a upravovat další parametry. Lze naimportovat smyčky ze souborů wave na počítači. Smyčky lze také elementárně upravit - jejich hlasitost a prodloužit je. Na pedálu jsem nenašel nic, co bych mu mohl vytknout. Je to poměrně úzce zaměřené zařízení pro one man shows nebo cvičení. Pokud do pedálu nahrajete v podkladu bicí, basu a další nástroje, přehráváte je v mono přes svůj kytarový box, který má limitovaný frekvenční rozsah (obvykle v rozmezí 65 Hz - 7000 Hz) a je třeba dát pozor, abyste nepřebudili vstup zesilovače. Toto částečně řeší verze Stereo, která nahrává plnofrekvenční materiál přes aux s přednastavenou ekvalizační křivkou, tak aby pak zněla smyčka přes kytarový box co nejpřirozeněji. Šikovná je funkce zrychlení nebo zpomalení smyčky beze změny ladění. Funguje opravdu dobře, až do celkem extrémních situací.

 

Info:

Digitech JamMan Solo je looper a frázový sampler ve velikosti klasické pastičky. Kapacita interní paměti devadesát devět smyček, možnost externí SD/SDHC. Celková možná kapacita smyček přes šestnáct hodin. Nahrává s CD kvalitě (mono).

 

Plus:

robustní, kompaktní provedení

kapacita

rytmická sekce

Digitech JamManager

 

Mínus:

úzce zaměřené zařízení

 

kytarový vstup: mono, 6,3 mm TS, max +4 dBu, 1 MΩ

pomocný vstup: Stereo, 3,5 mm TRSm sčítá se do mono, max +4 dBu, 20 kΩ

výstup: mono, 6,3 mm TRS, Max +4 dBu, 100 Ω, kompatibilní se sluchátky 50 Ω min

footswitch: 6,3 mm TRSm kompatibilní s Digitech FS3X

rozměry: 6,97 x 12,7 x 5,41 cm

konstrukce (kov/plast): kov

hmotnost: 0,35 kg

ADDA: 24 bit, 44,1 kHz

smyčky se zaznamenávají v: 16 bit, 44,1 kHz, wave, nekomprimovaný, mono

USB: 2.0 mini B

kapacita interní paměti: 35 min (99 smyček max)

paměťová karta:SD/SDHC, max 32 GB

ovládání: 2 knoby, 1 nožní přepínač, 4 tlačítka

napájení: adaptér (PS200R), je součástí dodávky

cena: 5400 Kč

 

Loopery používal pro sólové exhibice kdekdo, třeba i tento geniální mistr svého nástroje, jakým rozhodně Jaco Pastorius byl. Videí najdete mnoho, začít můžete třeba s tímto: www.youtube.com/watch?v=Hr4iT9mcbJI&feature=related

Psáno pro časopis Muzikus