DigiTech EX–7 - co všechno ty nové šlapky dnes ale zvládnou…
Při pohledu na novou akvizici podniku DigiTech raději rychle opusťme rádoby lechtivé téma, kdy s údivem nadzdviženým obočím, "co všechno ty nové šlapky dnes ale zvládnou", konstatujme suše, že "moc", ale hned pro jistotu dodejme, že předmětem dnešního testu je multifunkční kytarový pedál.
Nevím, jestli se tento trend rozmáhá i jinde, ale u DigiTechu zřejmě vsadili na "kvákadla plus", čili vzhledově wah-pedál s dalšími efekty. Prvním takovým firemním bonbónkem byl Jimi Hendrix Experience s důrazem na různé typy zkresleného tónu. Dnešní EX-7 pedál je zaměřen na wah a modulační efekty s předpokladem bezprostředního dotváření kytarového zvuku pedálem podle nálady interpretované skladby. Parametr přiřazený pedálu zde není jen wah efekt, ale i hlasitost, rychlost vlnění či interval zmodulovaného základního tónu. "Na palubě" je však navíc ještě sedm ověřených zkreslovacích klonů.
Popis
Na první pohled je EX-7 celkem nenápadná, avšak hadovitě šedo-černě elegantní, bytelná krabička velikosti běžného kvákadala s čelní maskou osazenou ovládacími prvky. Ty jsou celkem čtyři - první tři tvoří dvojité potenciometry (vnější a vnitřní) a ten poslední vpravo je sedmipolohový přepínač pro volbu efektu. Po dvou jackových zdířkách je vybaven jak pravý, tak levý bok přístroje. Ty na pravém boku (při pohledu shora) jsou určeny k připojení nástroje a footswitche - ten není součástí EX-7, a lze ho dokoupit pouze zvlášť - viz dále. Levý bok slouží k volitelnému multifunkčnímu propojení s aparaturou. Multifukčním se zde rozumí jak stereo připojení k mixu (aktivní speaker simulace), dvěma kytarovým aparaturám, či kombinace obou - mix amp. Přední, čili čelní, strana pedálu je vybavena vstupním napájecím konektorem pro 9V adaptér, který je součástí dodávky. Samotný pedál je mohutný s citlivým, i když ne dlouhým, chodem. Je pokryt gumovou protiskluznou vrstvou, v levé části ustupující efektnímu prostorovému znázornění jména firmy.
Funkce
EX-7 se od podobných efektorů liší především dvojfunkčním pedálem. U běžných kvákadel se do základní funkce vstupuje pouze sešlápnutím špičky pedálu dopředu, zde je to podobné, avšak do další funkce se dostáváte tlakem paty na spodní část pedálu. Tyto dva režimy jsou indikovány vícebarevnou LED diodou - špička je zelená, pata červená, pokud nesvítí, je efekt v režimu bypass. Takzvaný zelený režim představuje základní zvuk definovaný jedním z navolených sedmi efektů (volba přepínačem vpravo). V nabídce jsou: 1) Dunlop Cry Baby, 2) Clyde McCoy Vintage Vox Wah, 3) DigiTech XP300 Space Station Synth Swell, 4) DigiTech Whammy, 5) Unicord Uni-Vibe, 6) Leslie 147 Rotary Speaker, 7) A/DA Flanger. Pedál je přiřazen parametru nejvhodnějšímu pro živé dotváření zvuku konkrétního efektu. Otočnými potenciometry (vždy ta vnitřní "kroutítka") je možno nastavit další tři parametry. Červený režim (sešlápnutí patou vzad) není oddělená samostatná funkce, ale doplnění "zeleného" režimu o předem navolený typ zkreslení. Typ zkreslení je možno vybrat z následujích sedmi možností: 1) Ibanez TS-9, 2) DOD Overdrive 250, 3) Boss DS-1 Superdistortion, 4) ProCo Rat, 5) Boss Metal Zone, 6) DigiTech Metal Master, 7) EH Big Muff . Do menu volby zkreslení je možno se dostat třívteřinovým tlakem na přední spínač, kdy se nejprve zelená dioda změní v blikající žlutou. Pak je možno otočným sedmipolohovým přepínačem vpravo volit postupně typ zkreslovače, a ten je pak přiřazen k wah a modulačnímu efektu, na kterém tato operace začala. Každý takto zvolený zkreslovač je možno po jeho přiřazení k efektu doladit (drive, tone, volume) třemi, již zmíněnými, potenciometry, respektive jejich vnějšími "kroutítky". Příklad - u wah a modulačního efektu Dunlop Cry Baby by se vám jako doplněk nejvíce líbil ProCo Rat - v bypass režimu tedy pravým otočným přepínačem volíte č.1 (Dunlop Cry Baby) a po sešlápnutí pedálu na tři vteřiny špičkou dopředu se nejprve rozsvítí zelená, následovaná blikající žlutou. V tuto chvíli otočným přepínačem vpravo volíte č. 4 (ProCo Rat) a opětovným sešlápnutí vpřed přejdete do bypass režimu. Pro Dunlop Cry Baby máte tedy nyní jako doplněk pro sólo připravený typ zkreslení ProCo Rat.
Použití
Hrajete doprovod v režimu bypass, dioda nesvítí a potřebujete "kvákat", přepnete špičkou dopředu (dioda svítí zeleně). V průběhu "kvákání" potřebujete navíc zahrát sólo - šlápnete patou dozadu (zelená se změní v červenou) a můžete "kvákat" dál, ovšem teď už i s navoleným typem zkreslení. Pokud se potřebujete stejnou cestou vrátit k čistému kvákání, sešlápnete špičkou (červená zezelená), pokud potřebujete do bypassu, šlapete opět špičkou (dioda nesvítí). Pokud jdete z režimu čistého "kvákání" do bypassu, šlapete špičkou dopředu jako při aktivaci tohoto režimu. Z bypassu se do režimu například wah + drive dostanete šlápnutím paty (červená dioda) a zpět do bypassu opět patou (červená zmizí). Po chvilce šlapání si lze tuto logiku jednoduše osvojit, je jen nutno si zvyknout na tuhost sepnutí - jde poměrně ztuha, takže nehrozí náhodné přepnutí v průběhu "kvákání". Dokoupením footswitche s třemi klasickými nožními přepínači si nejen usnadníte přepínání mezi "červeným" a "zeleným" režimem, ale pohybem Up a Down bez shýbání dosáhnete i na volbu jednoho ze sedmi wah a modulačních efektů.
Zvuk
V duchu filosofie přístroje se zaměřím především na kvalitu pedálem ovlivnitelných efektů - a musím říci, že jsou na velmi dobré úrovni. Wah pedály jsem sice neporovnával s originály, ale o to zde snad ani nejde. Všechny "žáby" kvákaly pěkně, s ohledem na různé typy snímačů se velmi funkční ukázala možnost nastavení frekvenčních rozsahů a hodnoty záběru. Leslie Rotary připomínal Dunlop Rotovibe i s podobně vhodným přiřazením pedálu k parametru rychlosti "přeběhů", ale jako opravdová lahůdka působí oba šperky z rodinného pokladu DigiTech - jak napodobení klávesových ploch Synth Swell, tak především DigiTech Whammy se senzačním napodobením ohýbání tónu - pedál ve funkci "pitch shift". Zkreslovací efekty o mnoho nezaostávají, na výběr je jich opravdu široká barevná škála, jako lehce problematickou bych viděl volbu zkreslovadla, vzhledem k neustálé funkčnosti pedálu. Hledáte vhodný overdrive ke kvákadlu a po proceduře popsané výše posloucháte vybraný zkreslovací efekt ovlivněný pedálem kvákadla, což může trochu mást při volbě. Proto je podle mých zkušeností vhodné "načíst" barvy a vlastnosti overdrivů při wah a modulačním efektu, který pedálem tolik neovlivňuje zvuk drivu při jeho výběru. Také uváděné modelingy aparatur se zdají být lehce zavádějící, i když se týkají pouze výstupů pro mix/recording aplikace. Tyto modelingy, jistě zajímavé, rozhodně ovlivňují výsledný zkreslený zvuk. Takto je však každý typ zkreslení napevno svázán s modelingem určitého typu aparatury bez možnosti vzájemných kombinací.
Cena:
Modulační efekt EX-7 Expression Factory s dvojfunkčním pedálem od firmy DigiTech lze pořídit za doporučenou cenu 7990 Kč.
Plus:
kvalita použitých wah - modulačních efektů
flexibilita způsobů připojení k aparatuře
tiché přepínání
Mínus:
tuhost spínačů
komplikace při volbě zkreslení
nastavování vyvážené úrovně efektu + zkreslení
využitelnost simulací aparatur