Dean Vendetta 4F - šestistrunka s floyd rosem

Dean Vendetta 4F - šestistrunka s floyd rosem
Dean Vendetta 4F - šestistrunka s floyd rosem

Tento nástroj známé americké firmy Dean vypadá již na první pohled velice seriózně – i přesto, že se jedná (na rozdíl od vyšších modelů Dean) o model vyráběný v Koreji. Vizuálně ale nic nenasvědčuje tomu, že by se zde na něčem šetřilo, a tak jsem byl opravdu zvědav, jak to asi bude hrát...

Design a konstrukce

Celý design nástroje je působivý a vypadá přesně tak, jak se na správně drsného hráče patří. Vrchní deska je lehce transparentní, takže je vidět kresbu dřeva, vše ostatní je matné, neprůhledné. Povrchovou úpravu bych tipoval na polyester – lesklá a na dotyk velmi hladká. Tělo kytary je z mahagonu s použitím vrchní javorové desky, která by měla dodat tomuto zvukové temnějšímu dřevu i trochu jasnosti. Tvar těla klasický, nic speciálního. Krk je lepený (set neck), což by mělo nástroji teoreticky dávat větší sustain, než je tomu u krku šroubovaného. Působí velmi příjemně, dobře sedí do ruky, není zbytečně tenký, ani příliš hrubý a hraje se něj lehce, pražce nevyčnívají, jsou pěkně zabroušené a začištěné.

Ladicí mechaniky jsou kvalitní od firmy Grover, i když při použití zámků možná na tom tolik nezáleží, přesto však potěší.

 

Tremolo

Kytara má nainstalováno zamykatelné tremolo typu floyd rose. Tento typ tremola byl populární zejména v 80. letech, ale dnes je jeho obliba již na ústupu. Pro ty, kteří prozatím nemají s tímto typem tremola zkušenosti: Vězte, že tohle zdánlivě skvělé řešení přenáší kromě svých výhod i spoustu problémů, a tak pokud vybíráte svůj jediný nástroj, je dobré všechno pečlivě zvážit.

Výhody jsou zřejmé – kytara drží ladění i při nejbrutálnějším „řádění“ s pákou, tremolo umožňuje velký rozsah pohybu a kromě povolování strun je můžete také dosti výrazně natahovat. Takže pokud chcete vyvádět podobné kousky jako Steve Vai a spol., nemáte prostě jinou možnost...

Na druhou stranu ale vězte že:

1. Kytara s tímto tremolem bude mít o dost menší sustain z důvodu značně zhoršeného přenosu energie mezi strunami a tělem kytary.

2. Prvotní naladění kytary je opravdovým cvičením v trpělivosti, protože změna tahu každé struny výrazně ovlivňuje tah ostatních.

3. Ke stejnému jevu dochází i při pouhém vytahování strun, například u sólové hry, a tak hraní některých dvojzvuků apod. může být při použití této techniky problémem.

4. Pokud se vám povede roztrhnout strunu, její výměna rozhodně nebude rychlá, takže se na koncertě bez záložní kytary asi neobejdete.

Jinak ale tremolo funguje výborně a jde s nim dělat prakticky všechno bez jakýchkoli problémů či změn v ladění při návratu zpět – kromě jedné, pro mě v tomto případě docela nepochopitelné věci – páka tremola se instaluje pomocí zašroubování podobně jako u vintage tremol stratocasterů, problém je však v tom, že pokud není nadoraz – a chcete-li s tremolem manipulovat, nebude nadoraz nikdy –, tak se logicky viklá, což znemožňuje zcela plynulý přechod mezi povolováním a natahování strun. Někomu tohle nemusí vadit, ale já bych na tomhle místě očekával konstrukci, kdy se páka pouze nasadí a drží neustále pevně ve své poloze.

Konečné rozhodnutí je tedy na vás. Firma nabízí i model s pevnou kobylkou, není tedy problém si vybrat. Osobně si myslím, že je nejlepší mít zvlášť kytaru s pevnou kobylkou a zvlášť kytaru s floyd rose.

 

Elektrické zapojení a zvuk

Elektrické zapojení je klasické – dva snímače, typu humbucker, jeden standardní třípolohový přepínač, kterým můžete zvolit každý ze snímačů zvlášť anebo oba zároveň v paralelním zapojení, společná hlasitost a tónová clona. Vše funguje jak má.

Snímače jsou nainstalovány do rámečků, žádný pickguard na nástroji není, takže stačí nastavit pouze jejich výšku a je to.

Zvukový charakter mahagonu je znát již při hraní na sucho – tón je kulatý, temný, kultivovaný, bez výrazného cinkavého ataku, sustain ovšem není zrovna nejlepší a tóny doznívají poměrně rychle, ale to je zřejmě daň za použití tremola – prostě kytary s floyd rose jsou trošku méně živé. To vše se dále potvrzuje i při zapojení kytary do aparátu. Snímače DiMarzio hrají velmi pěkně, jsou také dost silné, což se bude hodit pro snadné vybuzení vstupu aparátu, ovládání hlasitosti i tónové clony funguje hezky plynule a za jistých okolností se kromě všech těch očekávaných heavy metalových zvukových barev dá dostat docela blízko až ke tradičním zvukům les paula.

 

Závěrem

Je zřejmé, že kytara je určena do tvrdších stylů, a tak příznivcům funky, surf rocku, country a stratocastera radost asi neudělá, ale kromě největšího death, black a nevím čeho všeho je také velmi dobře použitelná a i pro klasický heavy metal ve stylu 80. let a s úspěchem lze zahrát i různé staré hardrockové kousky. Prostě hi-gain, rychloprstá sóla, thrashové či nu-metalové power chordy a mutingy – to vše umí velmi dobře.

Kytara přišla již z továrny dobře seřízená, pouze jsem upravil výšku snímačů, což je ale spíše individuální záležitost. Malou vadou na kráse (kromě zmiňované páky tremola) je pro mě už jenom poněkud nepraktické umístění přepínače snímačů v místě, kde v klidové poloze spořívá obvykle páka tremola, takže chcete-li rychle přepnout, může vám v tom páka překážet, ale asi se dá na to zvyknout, takže nic zásadního...

Celkový dojem z kytary je tedy dost pozitivní a zejména pro milovníky tvrdších stylů hi-gain zvuků a floyd rose může být díky svým zvukovým kvalitám velmi dobrou volbou.

 

Info:

Dean Vendetta je šestistrunná elektrická kytara s tremolem typu floyd rose. Doporučená maloobchodní cena je 13 450 Kč včetně DPH. Houdek - hudební nástroje, Divadelní 1, Plzeň 301 21

tel.+fax: 377 223 504 nebo 377 322 557, mobil: 777 610 374, e-mail: prodejna@houdek.cz , www.houdek.cz, Skype: houdek.hudebni.nastroje, icq: 436 657 731.

 

Plus:

design a řemeslné provedení

zvuk snímačů

24 pražců

 

Mínus:

umístění přepínače snímačů

způsob montáže páky tremola (šroubuje se a viklá se)

 

Technická specifikace:

tělo: mahagon

krk: mahagon (set neck, tj. lepený), vrchní deska javor

hmatník: palisandr

menzura: 25,5” (648 mm)

inlay: Pearl Evil Eye

kobylka: typ Floyd Rose

snímače: 2 x humbucker DiMarzio

ovládácí prvky: třípolohový přepínač snímačů, 1 x Volume, 1 x Tone

hardware: černý

varianty povrchových úprav: Transparent Black, Root Beers

Psáno pro časopis Muzikus