CME WIDI Master - bezdrátový přenos MIDI
Kytarové vysílačky, přenosné mikrofony, bezdrátová sluchátka... Už jsme si zvykli, že ano? Teď ještě vzduchem přenést MIDI. A právě to zvládá testované zařízení.
Popis
WIDI Master slouží k bezdrátovému propojení přístrojů, které bychom jinak zapojovali pomocí MIDI kabelů. Lze jej využít dvěma způsoby. Připojíme-li jej do MIDI kontroléru (řídicí klaviatury) a data vysílá přímo do tabletu, smartphonu nebo jiného zařízení. Podmínkou je kompatibilita s protokolem WIDI. Druhou možností je zakoupení dvou balení WIDI Masterů, kde jeden funguje jako vysílač a druhý jako přijímač. Touto cestou nahradíme MIDI kabel bezdrátovým přenosem. Zde není nijak nutné se kompatibilitou s WIDI zabývat.
Zařízení se sestává z jednoho konektoru DIN. K němu lze 2,5mm jackem připojit druhý, rozměry poloviční konektor MIDI In. Délka kablíku je zhruba 12 cm, což bude pro většinu přístrojů dostatečné. Velmi šikovně je řešeno napájení tohoto testovaného zařízení, viz sloupek.
Jak je řešeno napájení? Je tam uvnitř nějaká baterka, či co? Není, výrobce jen chytře využívá to, že MIDI funguje jako proudová smyčka. Co to znamená? Stejně jako třeba pračka. Ke kohoutku připojíme hadici s vodou, vedeme ji do pračky a z ní teče další hadicí špinavá voda do odpadu. Kohoutek, to je konektor MIDI Out. Přívod vody je jeden drát v MIDI kabelu (konkrétně pin 4). Hadice s odpadem, to je druhý drát v kabelu (pin 5). Pračka je připojené MIDI zařízení. Když je pračka vypnutá, voda neteče; když je MIDI zařízení vypnuté, neteče žádný proud. Když pračka pere, voda protéká; když je MIDI přístroj zapnutý, protéká proud. A protože voda i proud protékají skrz a vracejí se zpět, nazýváme celou soustavu proudová smyčka.
Konkrétně dává MIDI napětí 5 V (některé mašiny 3,3 V) a proud kolem 5 mA. WIDI Master si bere kolem 0,1 mA, takže jeho spotřeba by neměla hostitele nijak ovlivnit.
Praxe
Pokud budeme WIDI master využívat ve dvojici místo MIDI kabelu, logika nás učí, že na vysílači (např. řídocí klaviatura) zapojíme MIDI Out a na přijímači (např. zvukový modul) zapojíme MIDI In. Avšak zde je na přijímači nezbytné zapojit i MIDI Out sloužící pro napájení. Takže přijímač má obsazené oba MIDI konektory, In i Out. Pokud z něj potřebujeme posílat data ven, je nutné využít MIDI Thru nebo nějaké jiné řešení (split krabička apod.).
Při transportu je nutné konektor vytáhnout z přístroje, aby se nezničil. Nedivil bych se, kdyby se snadno ztratil, má fakt „pidi“ rozměry.
Jaký je vztah mezi přenosovou rychlostí MIDI a latencí 3 ms? Nejvyšší rychlost MIDI je 31,25 kb/s. Jeden bit, to je jednička, nebo nula. Ty jsou organizovány do bajtů, kde bajt má 8 bitů a vyjadřuje číslo 0 až 255. Tato čísla už známe, to jsou naše normální MIDI zprávy. Pro některé MIDI zprávy stačí jeden bajt, jiné chodí ve dvojici bajtů či ve více bajtech (změna zvuku apod.).
Protokol MIDI ke každému bajtu přidává navíc 2 bity pro zabezpečení dat. Máme tedy 10 bitů na jeden bajt.
Když vydělíme výše udávanou rychlost deseti (1 bajt = 10 bitů), dostaneme 3125 bajtů za sekundu, z čehož vychází, že přenos jednoho bajtu zabere zhruba 0,31 ms. Tedy latence 3 ms přináší oproti pevnému kabelu zpoždění o zhruba 10 bajtů.
Co se týče zpoždění mezi motorikou naší ruky a zvukem, bylo zjištěno, že při hře na nástroj (řídicí klaviatura a zvukový modul) je hrana postřehnutelnosti kolem 10 ms. Udávaná latence 3 ms tedy bude z tohoto pohledu jak pro živé, tak pro studiové hraní v pohodě.
Konektorujeme
Zasuneme MIDI Out do kontroléru. Spodní část tělíčka začne blikat modře, dokud se nespáruje s přijímačem. Po spárování už provází modré blikání přenos dat. A to je celé.
Vše fungovalo rychle, bez komplikací. Šikovně vyřešené je párování, které nevyžaduje žádné sofistikované postupy, stačí stisk tlačítka. Sem směřuje výtka, že je utopené a na ztemnělém pódiu může být jeho nalezení oříšek. Při používání jsem nepostřehl žádnou latenci, hra byla v pohodě.
Jako náhrada MIDI kabelu zařízení fungovalo parádně. Zkoušel jsem též přenos přímo na zařízení s Windows 10, také bez problémů. Podporována jsou zařízení s operačními systémy Mac OS i Android, dokonce i s Chrome OS. Přenášená vzdálenost byla bez potíží do deseti metrů.. Při aktuální situaci, kdy je všechno zavřené, nebylo možné ověřit funkčnost při živém hraní.
Využití je nasnadě: Přenosné klaviatury aka kytara, třeba AX Synth od Rolandu, které u nás oblékají Michael Kocáb a Michal David. Pak třeba dechové kontroléry. Ale zkoušel jsem přenášet signál i mezi kytarovým syntezátorem a zvukovým modulem a vše šlapalo jak hodinky.
Využití je tedy asi všude, kde nám peněženka dovolí se zbavit kabelu a udávaná latence není pro nás kritická.
Závěr
Na pódiu člověk bojuje s každým kabelem navíc. Testované zařízení elegantně jeden z nich odstraní. Je jednoduché, má maličké rozměry. Samozřejmě nejsme vázáni jen na živé hraní. Stejně tak vidím i šikovné využití ve studiu. Protože jak známo, zde platí, že pořádek mezi kabely půl zdraví.
Info:
CME WIDI Master je systém sloužící pro bezdrátový přenos MIDI dat do kompatibilních zařízení (iOS, Windows, Android, Linux. Chrome OS, Mac OS) anebo přímo jako náhrada MIDI kabelu. Cena je 1250 Kč.
Plus:
funkčnost
jednoduchost
Chytře vyřešené napájení.
Maličké rozměry.
Konektor In je oddělovací.
Mínus:
Titěrné párovací tlačítko.
Hodilo by se transportní pouzdro.
Redundantní obsazení obou konektorů MIDI In a Out na přijímači.
Technická specifikace
protokol přenosu | Bluetooth 4 nebo 5 |
latence | 3 ms |
vzdálenost přenosu | 20 m |
párování | automatické |
napájení | přes MIDI Out DIN (3,3 nebo 5 V) |
spotřeba | 3 mW |
MIDI Out | 1x MIDI 5pinový DIN |
MIDI In | 1x MIDI 5pinový DIN |
rozměry | 21 x 21 x 49 mm (Out), 18 x 18 x 24 mm (In) |
hmotnost | 12 g, resp. 11 g |
Dobrý nápad, jak prověřit latenci testovaného kousku, je na webu morningstarfx.com. Bezdrátově přenášeli MIDI Clock do delaye Strymon TimeLime. Vysílané tempo bylo 261 bpm, ale Strymon střídavě ukazoval někde mezi 250 až 270 bpm, což procentuálně dává chybu tempa kolem 4 %. CME prý o problému ví a bude jej řešit.
Dalším produktem CME je WIDI Jack, který pro MIDI data využívá novější malé jacky. Pak v katalogu najdeme WIDI Uhost, který jede přes USB. A také WIDI Bud, což je malý USB jingle, sloužící pro bezdrátový přenos MIDI dat.
CME podporuje světy MAc OS, Windows, Androidu, a dokonce i Linuxu, což je více než chvályhodné. Na druhou stranu to je vlastně logické, vždyť MIDI jede napříč platformami.
Zajímavé informace k testované věcičce najdeme na Facebooku, ve skupině „cmeprofans“. Zde máme, kromě spousty detailních informací, také odkaz na sdílený soubor na Google, který obsahuje seznam kompatibilních zařízení. Je to poprvé, kdy vidím tak důkladnou, a přitom chytře vymyšlenou podporu. Ke dni testování čítal seznam 362 MIDI zařízení.