Carl Martin Octa-Switch MK3 - přepínač podlahových pastiček

Carl Martin Octa-Switch MK3 - přepínač podlahových pastiček
Carl Martin Octa-Switch MK3 - přepínač podlahových pastiček

Přijíždí třetí verze červeného tanku pro elegantní přepínání zvuků našich pastiček. V porovnání s předchozí verzí má šikovnější rozměry, ale stejný čelní panel. To dává tušit, že dánští konstruktéři přistupují k osvědčeným věcem s citem. Ověřená tradice, to je ten výraz.

 

Pojďme si zavzpomínat...

Pamatuji časy (a není to tak dávno), kdy jakmile se na webu hudebnibazar.cz objevil Octa-Switch, tak byl během pár hodin pryč. Zájem o tuhle mašinku byl obrovský, ale cena nového kousku, s ohledem na nabízené možnosti, byla z pohledu muzikanta a jeho peněženky - jak to jen kulantně říct - poněkud nevyvážená.

 

Dnes už je situace lepší. Cena sice zůstala vysoká (zejména s ohledem na mnohá sofistikovanější řešení), nabídka trhu je pestřejší, ale Octa-Switch se stále těší velké oblibě. Nerad bych se mýlil, ale bude za tím ta jeho až ďábelsky geniální jednoduchost.

 

Průzkum trhu

Na trhu máme velké množství „switcherů“, které se liší jak designem, tak provedením. V zásadě je můžeme rozdělit na sofistikované a jednoduché. Ty první nabízejí různé funkce zavánějící programováním (MIDI, displej, různé provozní režimy atd.). Ty druhé jdou na věc z úplně jiného úhlu: Proč zatěžovat muzikanta nadbytečnými kouzly? Zapojit krabičky, nastavit jednotlivé zvuky, a hotovo.

 

Osm a osm rovná se osm

MK3 nám umožní nastavit osm zvuků (například: jednička = čistá kytara, dvojka =zkreslená, trojka = zkreslení a delay, čtyřka = chorus a delay atd.). Zároveň obsahuje osm smyček, do nichž lze připojit maximálně osm podlahových efektů (shoda dvou osmiček zvuky/smyčky je náhodná).

 

Zvukem se rozumí průchod signálu jenom těmi efekty, jejichž smyčka je aktivní. Efekty necháme stále zapnuté. Když třeba pro zvuk číslo jedna jsou aktivní smyčky s chorusem a reverbem, signál kytary jimi prochází. Navolení zapnutých a vypnutých smyček pro zvuky se děje pomocí osmitáhlových minipřepínačů, tzv. DIP. Dají se snadno přepínat trsátkem anebo v nejhorším i nehtem. Jednodušeji už to fakt asi nejde. V tom tkví asi největší krása všech Octa-Switchů.

 

Řekněme, že jsme efekty do MK3 připojili následovně: kompresor (smyčka 1), zkreslení (2), chorus (3), delay (4), reverb (5). Pokud tedy například pro zvuk číslo jedna má být aktivní chorus a reverb, tak na DIP u prvního nožního přepneme do horní polohy táhla 3 a 5. Podobně postupujeme pro další zvuky. Jednoduché jak facka.

 

Je tu i kontrola, co právě hraje, po sepnutí nožního spínače se rozsvítí LED diody umístěné úplně nahoře u těch smyček, které jsou právě aktivní.

 

Funkcionalistické funkce

On ale MK3 není tak triviální, jak by mohl vypadat. Kromě zmíněných smyček tu máme dva výstupy na externí spínače. Tím můžeme pro vybraný zvuk třeba přepnout kanál komba. Pak je tady spínač Bypass. Tak můžeme kdykoliv vyřadit z cesty všechny efekty. Následuje interní buffer. Opět bezva věc, která může pomoci s případnými problémy, pokud máme některé méně přizpůsobivé krabičky (míněno impedančně).

 

Pochválit musíme více než dostatečné rozestupy mezi jackovými samicemi na zadním panelu. Místa je dost i na větší jacky. Poslední smyčka je stereofonní, fajn třeba pro připojení reverbu anebo delaye.

 

Nová verze MK3 je kratší a hlubší než předchozí dva typy. Na délku tedy v pedalboardu zabírá méně místa. Při přepínání se vejdete i s větší botou, k nechtěnému přepnutí se nedochází.

 

Chybějící funkce

Co naopak nenajdeme? Nohou nelze ovládat jednotlivé smyčky. Důležitá věc třeba na sóla, kdy máme nakreslený zvuk a chceme chvílemi zapínat chorus nebo delay. Mnohé switchery toto umožňují. Řeší to nejčastěji dvěma provozními režimy: přepínáním zvuků a přepínáním smyček.

 

Další chybějící položkou je MIDI, ale s ohledem na koncepci přístroje a cílovou skupinu to nevadí.

 

Používání

Krabičky připojujeme jen dvěma kabely: dovnitř a ven. Propojení mezi jednotlivými smyčkami neřešíme (na rozdíl třeba od Voodoo nebo Rocktronů). V jakém pořadí efekty obsazují smyčky, tak budou hrát.

 

Mám několik krabiček

Přepnutí zvuku pro mě znamená některé vypnout, jiné zapnout. Po třetí písničce, kdy šlapu při každé sloce a refrénu na efekty jak blázen se sám sebe ptám, jestli TOHLE mám zapotřebí? Po druhém koncertu už vím, že NEMÁM! A tedy, že buď zredukuji pedalboard na totální minimum, anebo musím NĚCO vymyslet. Přichází chvíle pro přepínací lištu alias switching system alias počeštěle svičr...

 

Po nacvakání DIP jdeme hrát: Vše funguje, jak má, přepnutí zvuků je okamžité, nic nelupe ani nechrastí. Svítící LED diody mají modrou barvu, máme dobrý přehled. Po chvilce používání člověk dojde k tomu, že si na MK3 nalepí vlastní polepky, co má kde zapojeno a kde se skrývá jaký zvuk. Tady by mohl výrobce něco vymyslet, aby nám usnadnil život. Třeba nějaká okénka nebo přibalená lepicí popisovací páska (?).

 

Přepínač Bypass znamená mimochodem mít jeden zvuk navíc. Šikovná věcička. Škoda, že je umístěn hodně na kraji, při jeho sešlápnutí se MK3 převažuje.

 

Ovlivnění zvuku průchodem krabiček nebylo ani při slepém testu nijak znát. A ten luxus, mít hromadu efektů, měnit zvuky a přitom se jenom soustředit na hraní, a ne na šlapání!

 

Shrnuto podtrženo - spokojenost.

 

Závěr

Octa-Switch je přesně pro ty muzikanty, kteří nechtějí nic složitě řešit, myslet na všelijaké ty MIDI protokoly, přepínání bank a programů. A přitom si chtějí užít luxusu rychlého přepínání zvuku bez otravného tance na krabičkách. Zde je všechno jasné a čitelné, bez zbytečných věcí navíc. Nastavení zvuků je rychlé: jeden tah trsátkem, a je to.

 

S ohledem na filosofii přístroje nevadí chybějící technické „fýčury“. Naopak. Přístup MK3 vede jinou cestou: Žádné vychytávky, žádné bloumání v manuálu, nekoná se ani ovládání přes dotykový displej: prostě jenom zapojit a hrát. V dnešní přetechnizované době nadmíru osvěžující.

 

Info:

Carl Martin Octa-Switch MK3 je třetí generace přepínačů podlahových pastiček. Vyznačuje se jednoduchým ovládáním. Doporučená maloobchodní cena XXXX Kč.

 

Plus:

jednoduchost

snadné nastavení

zvuk

bytelná konstrukce

rozměry

 

Mínus:

chybí režim přepínání smyček

zdroj není součást balení

pro stereo smyčku nutný Y kabel

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet smyček 8 (relátka, true bypass)
Počet presetů zvuků 8
Vstupní impedance 500 kΩ (s bufferem)
Výstupní impedance 560 Ω (s bufferem)
Odstup signál/šum 70 dB
Rozměry 32 x 16 x 6,5 cm
Hmotnost 1,5 kg

 

www:

carlmartin.com/octa-switch-mk3-2/

Psáno pro časopis Muzikus