Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper

Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper
Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper

Krabičky Boss jsou něco jako Adidas mezi teniskami. Každý muzikant je zná, minimálně „z doslechu“. A o ten poslech tady vlastně jde.

Moderní loopery - co to vlastně je?

Obecné loopery jsou „jednoduché“ digitální rekordéry a přehrávače, které jsou umístěny do pedálu na zem, aby se daly ovládat vestoje nohou. Jejich nejdůležitější vlastností má být jednoduchost, spolehlivost a snadné ovládání. Hudebník nemá moc zájem se dlouho učit s něčím zacházet, chce hned hrát. Tady je potřeba hned na úvod rozdělit loopery na dvě vývojové větve. První větev jsou ty „obecné, jednoduché loopery“ s filozofií: Zapojím a hraju (plug and play). Nebo přesněji: Sešlápnu a nahraju, sešlápnu podruhé a hraje looper. Druhá (složitější) větev s více funkcemi má filozofii jinou: Looper toho musí umět co nejvíc, ale zase to nesmí být moc složité. Ale stejně k tomu bude potřeba manuál, protože doplňkové funkce, jako jsou bicí, metronom, více paměti, USB připojení k PC atd., už vyžadují určitou teoretickou přípravu a hlavně zácvik. Do větve složitějších looperů patří i Boss RC-10R. Ba co víc, tenhle Boss je dokonce na vrcholu vývojového stromu stompbox looperů v rámci roku 2020 (existují i komplexnější loopery, ty jsou ale už svou složitostí, rozměry i cenou jinde.).

 

Zvuky bicích

Bicí jsou velmi slušné, je zde k dispozici 16 kvalitně nasamplovaných bicích sad. Je trochu škoda, že looper nemá pro bicí vlastní reverb. S reverbem by to bylo veselejší. Zvuku bicích ale nemohu nic vytknout, je super.

 

Zvuk vašeho nástroje

Kytara, basa, klávesy, zpěv atd. Záleží na vás, co do looperu nahrajete. Co si nahrajete, to tam bude, nic víc, nic méně. Osvědčilo se mi nahrávat do jednoho kanálu kytary a do druhého baskytaru. Prostě zapojíte přes dva kabely dva nástroje (a necháte to tak po celou dobu nahrávání), jeden do levého kanálu a jeden do pravého. Když to pak propojíte do mixu nebo do dvou komb, můžete si každý kanál nastavit dle libosti.

Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper
Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper

Ovládání

Ovládání je podobné jako u jiných looperů, ale protože je Boss RC-10R chytrá mašinka, je tady toho o něco víc než obvykle. Displeje jsou tady tři. Hlavní je textový, tam se zobrazuje proměnlivé info, číslo paměti, tempo, rytmický pattern a další věci z menu. Další dva displeje jsou uvnitř LED diodových kruhů. Ony to vlastně nejsou displeje, ale podsvícené statické nápisy, které se rozsvěcují podle potřeby. Ty kruhy z barevných LED diod indikují časovou a rytmickou složku. Levý kruh informuje o smyčce, pravý kruh o rytmickém patternu. Looper umí dva režimy, první je klasický (zelený režim), kdy se nahrává smyčka nezávisle na bicích, v tomto případě je pravý světelný kruh zelený. Ale když podržíme delší dobu pravý footswitch, tak zmodrá a tím indikuje přepnutí do druhého, tzv. modrého režimu Synchro. Jakmile spustíme v modrém režimu bicí automat, hned po intru se začíná nahrávat TRK1 (první stopa) a první světelný kruh začíná rotovat v červené barvě (kdo by nechtěl, aby se přehrávalo nejdřív intro, lze to v Menu změnit). Až budeme s nahrávkou hotovi, šlápneme ne levý spínač a začne se přehrávat naše smyčka. Když nebudeme spokojeni, podržíme ho sešlápnutý delší dobu, modře to blikne a smyčka se vymaže. A můžeme nahrávat znovu - jen je potřeba koukat na ty LED diodové kruhy, v jakém taktu se zrovna nacházíme, abychom to nenahráli třeba od poslední čtvrtiny. Chce to cvik.

 

Dva tracky na paměť

Od „normálních“ looperů, se tenhle liší tím, že lze nahrávat dva tracky do jednoho paměťového slotu. Nejprve se většinou nahrává TRK1 (první stopa). Ale můžeme klidně nejdřív nahrát TRK2 (druhou stopu). Když je looper zastaven, mezi stopami se přepíná pomocí téměř současného stisku pravého a k tomu hned levého spínače. Když pak looper přehrává, tak se mezi stopami přepíná delším přišlápnutím pravého switche. Když nahrává, tak také. To znamená, že můžeme oba tracky nahrát live hned za sebou. Opět to chce cvik, na poprvé to nedá asi nikdo. Když pak máme nahrané v obou stopách základní smyčky, můžeme potom do každé stopy přidávat další vrstvy pomocí sešlápnutí levého switche. LED diodový kruh se v tomto případě rozsvítí oranžově (overdubbing). Vrstvení není nijak omezeno.

Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper
Boss RC-10R - pokročilý, moderní stompbox looper

Uložení nahrané smyčky

Jakmile nahrajeme smyčku, se kterou jsme spokojeni, je nutné ji radši ihned uložit do paměti. Dokud to totiž neuděláme, jsou smyčky uloženy pouze dočasně a při přepnutí paměťové pozice o svou skvělou nahrávku nenávratně přijdeme. To, jestli je již aktuální (dočasná - Temp) smyčka uložena, není bohužel nijak indikováno, světelný kruh svítí zeleně tak i tak, žádné upozornění na to není. Vlastní uložení se provádí současným stiskem malých tlačítek Menu + Exit (mezi nimi je nápis Write). Looper se vás ještě zeptá, do jaké pozice to chcete uložit. Vyberete číslo a poté stiskem potenciometru Value potvrdíte uložení. A je to.

 

Externí footswitche

Bez spojení není velení aneb externí footswitche nejsou nutnost, nicméně hodně pomůžou. Externí footswitche používá Boss (Roland) už velmi dlouhou dobu stále ty samé... Ono taky proč něco měnit, když to funguje, že? Takže jsem vyhrabal ze dna své skříně Dual Footswitch FS-6, který jsem si kdysi pořídil ke kombu Cube 80XL. Propojil jsem to stereo kabelem s velkým 6,3mm jackem, a hurá do akce. Jenže co to vlastně má dělat? Jdu se podívat do Menu. Dostaneme se tam následovně (na hlavním displeji): Menu > Control > CTL1 Function, a můžeme vybrat 23 funkcí. A ten druhý footswitch může mít taky 23 funkcí... Uff... Výběr funkce potvrdíme stisknutím potenciometru Value. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že oba footswitche mohou mít identickou funkci (ono je to proto, že se k looperu může připojit jeden, dva nebo dvojitý footswitch). Nakonec jsem si oblíbil nastavení tak, že na první externí switch jsem přiřadil funkci Stop a na druhý globální Undo, Redo. Proč? Undo a Redo se normálně dělá tak, že se sešlápne a přidrží switch na looperu, a na externím switchi to jde jedním krátkým stiskem. Stopka se looperu normálně vystaví dvojitým sešlápnutím pravého switche, pomocí externího to zvládneme jen jedním stiskem. Když si s looperem pak hrajeme celé odpoledne, tak se tím ušetří spousta zbytečného pohybu. Vtipné bylo nastavit na switch 1 funkci Tempo, tím si nastavíme („natapeme“) tempo bicích a také se tím dá již nahraná smyčka zpomalit, nebo zrychlit. Tak jak to tam je, celé to zpomalí nebo zrychlí... To je dobrá vychytávka pro cvičení.

Lze do zpomalené smyčky nahrávat? Ano! Takže když bude aranžovat skladbu například bubeník, který neumí hrát na kytaru jako Satriani, hezky si smyčku zpomalí (třeba na 50% rychlost a namrská tam sólo, až se kytaristovi protočí oční panenky :-)) Bohužel se při tomhle procesu zvuk poněkud degraduje, ale jako info-demo nahrávka to bude bohatě dostačovat. Je vhodné nejprve smyčku nakopírovat do volné pozice a tam teprve experimentovat, zpomalovat, vrstvit atd., abychom o tu původní nepřišli, protože Undo a Redo umí jen jeden krok.

 

Export (záloha) a import smyček

To je důležitá část, protože možnost zálohovat si svou „práci“ je zcela zásadní. Boss nabízí aplikaci Boss Tone Studio for RC-10R. Instalace proběhla bez probémů. Program hned nabízí ke stažení „firemní“ připravené smyčky. Pár jsem jich postahoval a naimportoval do looperu. Import do looperu proběhl opět bez problémů. Firemní soubory jsou ve formátu WAV 32 bitů / 44,1 kHz. Nějak se k tomu záhadně přiřazují i správné rytmy... Proces importu je skrytý, nelze soubor nejdřív uložit na PC a pak teprve importovat, abych se na něj podíval... (hacker by to asi uměl). Pravděpodobně se s tím stahují i nějaké další informace o tempu, patternu bicích a drum kitu, protože to pak hraje v synchronu s příslušným rytmem, a dokonce se zvukem bicích.

 

Propojení s PC

Propojení s počítačem je realizováno přes kabel USB. Na looperu je microUSB, stejné, jako máme v telefonech, beru běžný nabíjecí kabel a připojuji. Správný postup je nejdřív Boss vypnout, připojit kabel USB a zase zapnout. Bohužel vypnutí a zapnutí se dělá vytažením napájecího konektoru, takže akce „obouruč“. Po zapnutí se looper přihlásí do systému (Windows 10) jako USB Mass Storage, takže můžete vidět přesnou strukturu adresářů.

Každý paměťový slot má svůj adresář s číslem. Pro každou pozici v paměti looperu jsou dva adresáře, protože to umí dva tracky, takže např adresáře 001_1 a 001_2 patří k sobě. Navíc tam je adresář TEMP, kam se ukládají neuložené, rozpracované smyčky. Teď jsem zjistil, že se looper asi nemusí vypínat! Na Mass Storage se dostaneme v menu looperu, super! Hmm... bohužel při tomhle postupu nefunguje spárování s Boss Tone Studiem. Odpojuji a zapojuji napájení. Boss se přihlásil do PC, adresáře vidím, spouštím Tone Studio a zkouším export 32 bitů... Export je velmi pomalý, soubor o velikosti 4,96 MB se exportoval dvě a půl minuty. Vzpomněl jsem si na doby, kdy se používal telefonní modem. :-)

Druhý pokus - přímé kopírování souboru z adresáře looperu do adresáře počítače. 8 MB se zkopírovalo za okamžik, to je v pohodě.

Takže pokud chceme zálohovat svoje výtvory, tak raději přes USB úložiště a přes adresáře. Bohužel Boss Tone Studio má v programu nějaký bug a s exportem je problém..., je to extrémně pomalé. Nevadí, my máme řešení.

 

Import do looperu

Teď to zkusíme obráceně, z počítače do looperu. Hledám, co bych tam nahrál... Vezmu svůj loop 001, který jsem zazálohoval z looperu. A z adresáře v PC ho kopíruju přímo do adresáře looperu na pozici 033; kopírování proběhlo rychle. A funguje to! Looper smyčku přehrává, a dokonce to chytlo správný synchron i s bicími. Jdu na další pokus, zajímá mě, jestli to nebyla náhoda. Importuji z looperu zase svou nahrávku, tentokrát již dvoustopou. Beru to ze slotu 012_1 a 012_2, kopíruji to přes PC do slotu 034_1 a 034_2. Kopírování proběhlo v pořádku. Přepínám looper do „modrého režimu synchro“ a jede to. Jak (z toho wavu) looper pozná, v jakém to bylo původně tempu, je mi záhadou. Možná je něco uvedeno v hlavičce souboru... Co ale nepozná je, jaký byl použit rytmický pattern a bicí sada. Nevadí to se dá nastavit ručně.

 

A co jiné smyčky, které nejsou nahrány v Boss RC-10R?

Lze je naimportovat? První i druhý pokus nakopírovat soubory ve formátu wav rovnou do složky looperu nevyšel... Looper si s tím neví rady, neumí to přehrát. Kouknu na Google, jestli k tomu někdo něco nemá. Bohužel Boss RC-10R je příliš nový výrobek, zatím se tohle téma nikde na diskuzi nevyskytuje. Zkouším třetí pokus, importovat wav přes Boss Tone Studio. Při čekání na to, než se to tam nasouká, zjišťuji, že looper se hlásí v PC jako disk E a má kapacitu 8 GB. Bohužel se tam můj 12MB soubor soukal dvě hodiny! Tak jsem to shodil...,s to nemá smysl.

Pokud tedy budeme chtít do looperu dostat nějakou svou muziku, nezbývá nám nic lepšího než starý osvědčený způsob, nahrát to tam audio kabelem. Tady by se firma Boss mohla trochu polepšit, dát do oběhu polofunkční software, přeci jen není úplně košer.

 

Bicí

Boss RC-10R má v sobě připraven 16 bicích sad (znějí velmi dobře), rytmických patternů je připravených 280. Patterny jsou rozděleny podle stylů. Každý styl, např. Rock, obsahuje několik různých patternů, celkem logicky pojmenovaných, takže např. Rock 8Beat1 je nějaký rockový pattern s osminkovou hi-hatou. Továrních patternů je opravdu hodně, jsou vkusně naprogramovány, dobře se s tím hraje.

 

První loopery používaly magnetofonové pásky, historicky první pokusy o loopery se datují do roku 1940. Smyčka z magnetofonového pásku (loop) se točila podobně jako smyčky starých páskových ech. Legendární Echolette (https://www.youtube.com/watch?v=SO2jx2IdL6Y) byl tedy vlastně looper. :-) Mimochodem, dnes se tyhle zvuky napodobují digitálně a přiznejme si, že na analogový originál ty digitály prostě nemají.

 

Vyzkoušíme druhý software, kterým prý můžeme aranžovat patterny bicích

Jmenuje se Boss RC-10R Rhythm Converter. Takže zase odpojit a připojit napájecí kabel, aby se nám to v PC našlo (už jsem to dělal asi 100x). Program se tváří, že je vše v pořádku, vidím nějakou barevnou tabulku s takty. Vidím i první pattern s názvem 8Beat1. Mělo by to umět importovat MIDI patterny bicích. V mém oblíbeném programu Hydrogen jsem naťukal jednoduchý pattern bicích na dva takty. Po importu se mně to ptá, jestli to chci spojit do jedné MIDI stopy. Dávám OK. Soubor se naimportoval, dokonce to i zahrálo ten můj rytmus, ale dál jsem s tím nehnul... Nemám tušení jak se má správně postupovat, abych to tam mohl nějak přiřadit... Oficiální Help Boss vypíše jen „About“ jinak nic. Tady je ze strany výrobce určitě prostor pro zlepšení. Hodila by se podrobná dokumentace. Po půl hodině snahy to vzdávám, Bez návodu nemám šanci.

Jejda, teď to zahlásilo dokonce nějakou chybovou hlášku - corrupted file. Naštěstí se mi přes všechny moje snahy Boss RC-10R softwarově zevnitř rozložit nepovedlo a přístroj funguje bezvadně dál. :-)

 

MIDI konektivita

Propojení MIDI je vyřešeno pomocí dvou malých 3,5mm stereo jacků. Je k tomu potřeba speciální kabel - redukce. Chtěl jsem si jí koupit v „běžném českém e-shopu“ a hle... nic, nemají ho. Zkouším „běžný slovenský e-shop“, a taky nic. Zkouším tedy „běžný německý e-shop“ a bingo! Mají to, jenže za 30 eur + doprava... Ještě jsem našel na netu nějaké návody na samovýrobu, ale do toho nejdu.

 

Aktualizace firmware

Z webu Boss jsem stáhnul nejnovější firmware a aktualizoval jsem looper dle návodu (přes USB kabel) na nejnovější verzi. Vše proběhlo hladce. Popisovat to není třeba, zvládne to každý.

 

Závěr

Boss RC-10R mě překvapil hned několikrát. První překvapení bylo, že interní patterny bicích, a hlavně zvuky bicích, jsou velmi dobré, až dokonalé. Druhé překvapení bylo, že jsem se tím učil bezchybně pracovat déle, než jsem čekal. A třetí překvapení bylo, že po dostatečném zaučení se byla pak s Boss RC-10R radost nahrávat a tvořit.

Velké plus je, že každý paměťový slot má dvě stopy, lze pak mezi těmi stopami za hry přepínat a není problém za sebe zařadit (do několika slotů) kompletní aranže pro nové songy. Aby se nám dobře tvořilo, je vhodné zakoupit navíc externí ovládací footswitche. Ty se pak musí správně nastavit a poté se teprve rozjedou ty správné, nekonečné „looperové orgie“. V současné době se jedná o pedálový looper, který i přes (nepříliš důležité) nedostatky se softwarem bude těžko hledat konkurenci.

 

Info:

Boss RC-10R je pokročilý, moderní stompbox looper se dvěma tracky na jednu paměťovou pozici s velmi kvalitním a dobře naprogramovaným automatickým bubeníkem. Celkový počet pamětí je 99. Cena je 7990 Kč.

 

Plus:

99 pamětí

programovatelné funkce pro footswitche

podsvícené displeje

intuitivní barevná indikace funkcí smyček

každá paměť má dvě stereo stopy

velmi dobré zvuky bicích

velmi dobré rytmické patterny s přechody

intro, outro

stereo in

stereo out

USB export, import smyček

MIDI in/out

možnost připojení externího pedálu

kvalitní zdroj v ceně

 

Mínus:

Je nutné se s tím naučit zacházet.

Chybí indikace stavu uložení.

Externí pedál a kabel nejsou v ceně.

MIDI kabely jde těžko sehnat.

Nemá interní reverb pro bicí.

Nemá výstup na sluchátka.

Nemá aux.

Software BOSS není dokonalý.

 

Technická specifikace

vzorkovací frekvence 44,1 kHz
interní paměť 8 GB
externí SD karta nelze
převodníky AD/DA 32bitové
maximální celkový čas nahrávky 6 hodin (stereo)
automatický bubeník 16 bicích sad
maximální polyfonie bubeníka 24 zvuků
vstup 2x jack 6,3 mm
výstup 2x jack 6,3 mm
USB konektivita micro B
MIDI 2x jack 3,5 mm
připojení externího pedálu 1x jack 6,3 mm (pro dva externí pedály)
napájení 9 V (zdroj je součástí balení)
spotřeba 250 mA
rozměry 101 x 138 x 63 mm
hmotnost 620 g

 

https://www.boss.info/cz/products/rc-10r/

Psáno pro časopis Muzikus