Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí

Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí
Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí

Nejen firmy zabývající se výrobou bubnů se snaží všemožně inovovat, ale i firmy vyrábějící různé příšlušenství a doplňky pro bubeníky se snaží držet krok, aby jim neujel, jak se říká vlak, a přinejměnším se držely tyto firmy trendů. Ne jinak je tomu i u firem zabývajících se výrobou blan.

V tomto segmentu nedochází až tak k razantním změnám, jako je třeba změna materiálů, ale jedná se spíše o kosmetická vylepšení nebo posuny ve vývoji produktů. I když třeba právě firma Aquarian před několika málo lety změnila materiál, ze kterého vyráběla už řadu let své produkty, a bylo to určitě dobré rozhodnutí. Což je opravdu radikální změna.

Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí
Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí

Podobně firma Evans před nedávnem představila blány typu Level 360. Jedná se vlastně zjednodušeně řečeno o upravený profil blány v záhybu, aby lépe a přesněji seděla na korpusu bubnu, a tím pádem se lépe ladila a měla lepší tón a zvuk.

 

Tato inovace přinesla své ovoce a právě i blány, o kterých budu psát níže, tuto záležitost mají. Pro test jsem obdržel novinky od firmy Evans Black Chrome a pískované rezonanční blány Reso 7.

 

Black Chrome

Blána Black Chrome je dvouvrstvá blána určená pro tomy. Je kombinací čiré blány o síle 7 milů (tisícin palce) a černé spodní blány o síle 7,5 milů. Tato kombinace působí velice esteticky, jelikož blána vypadá opravdu tak, jako by byla chromovaná. Odtud evidentně i její název. Blána je zvukově předurčena spíše rockovějším stylům a slibuje velkou výdrž. Při vytažení z obalu jsem poklepáním na samotnou blánu měl dojem, že bude hodně zvukově krátká a tupějšího charakteru, ale při její naladěni na bubnu se opravdu až překvapivě dobře zvukově projevila. Je pravdou, že je spíše použitelná ve středním nebo nižším ladění, ale právě toto spektrum ladění této bláně vyloženě sedí. Ale i při vyšším ladění si stále zachovávala svůj dost basový charakter.

 

Právě basový zvuk a jasnými středy je charakterizující pro tuto blánu a předurčuje její použití pro razantnější hudební styly. Blany jsou dostupné v rozměrech od šesti palců do dvaceti palců. Ješte bych se vrátil k systému Level 360. Bylo to vlastně poprvé, co jsem se s takovou blánou setkal, a faktem je, že tento systém opravdu funguje na výbornou. Již při uložení blány na tělo korpusu si blána sedne naprosto přesně a po přiložení ráfku je blána dobře usazená. Velmi to ulehčí potom následné ladění a dobře eliminuje různé pazvuky, které vznikají právě většinou špatným uložením blány na bubnu.

Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí
Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí

Reso 7

Druhou testovanou blánou je Evans Reso 7. Jedná se typicky o rezonanční blánu, I když by si klidně mohla najít využití i u jemnějších jazzových stylů jako hrací blána. Samozřejmě v tomto případě asi s trochu omezenější životností. V každém případě se jedná už podle popisku o rezonanční blánu a i jako takovou jsem ji testoval. Blána má tloušťku 7 milů a je pískovaná. Tím je jasné, že bude sloužit jako rezonanční blána, ktrerá určuje spíše kratší a kontrolovanější dozvuk. Tato varianta použití se již objevila v 70. letech, kdy se používaly vrchní a spodní blány někdy stejné a dnes se to stává zase moderním. Hráči stále hledají nové zvukové možnosti a historie se potom někdy i opakuje. Tuto kombinaci pískových blan dole i nahoře používá například Benny Greb. V porovnání s blánou čirou je výsledný dozvuk kratší a charakterově lehce plošší, ale s pěknou tónovou charakteristikou. Tím padem ale čitelnější. Samozřejmě záleží na poměru ladění mezi blánami a výšce ladění. Je zde řada proměnných, které určují výsledek a je to hodně individuální. Blány jsou v rozměrech šest až  palců.

 

Dnešní doba je tak trochu ve stylu retro. Hodně firem se vrací k výrobě souprav , které produkovaly třeba už v 60. letech Například firma Sonor. A ty samé návraty se dějí i s blánami. Pro příklad firma Aquaria a její řada Vintage, i kdy

 

Blány jsem testoval na soupravě Sonor SQ2 Vintage maple. Jak jsem uvedl výše, ladění je velmi individuální věc, jelikož nezáleží jen na samotné bláně, ale i na jaké bicí ji použijete, jak ji ladíte a v neposlední ředě jaký máte úder a jak držíte paličky. To vše ovlivňuje výsledný zvuk, pokud do toho nezapočteme prostor a potom ještě i ozvučení.

Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí
Blány Evans Black Chrome a Reso 7 - blány na bicí

V každém případě se jedná o zajímavé blány na trhu a firma Evans se evidentně snaží držet krok se špičkou a nabízet podobné produkty jaké má konkutence. Viz třeba Remo Ebony nebo Hi Frequenci od firmy Aquarian.

 

Info:

Evans Black Chrome a Reso 7 jsou novinkou firmy se nove upraveným záhybem, aby lépe doléhaly na korpus bubnu. Cena se pohybuje dle průměru u Reso 7 od 399 do 669 Kč, u Black Chrome od 400 do 930 Kč.

 

Plus:

Black Chrome

- zachovávají basový charakter

- jasné středy

- usazení blány ulehčuje ladění

 

Reso 7

- pěkná tónová charkteristika

- usazení blány ulehčuje ladění

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Evans Black Chrome

Model dvouvrstvá blána pro tomy
Tloušťka 7 mil a 7,5 mil

 

Evans Reso 7

Model rezonanční blána pro tomy pískovaná
Tloušťka 7 milů

 

 

www:

www.daddario.com/EvansHome.Page

Psáno pro časopis Muzikus