Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky

Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky
Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky

LT je nová řada kytarových podlahových efektů, vycházející z předchozí osvědčené HT osazené elektronkou ECC83. Jedná se o klasické masivní efektové „krabičky“, které si od svých vychvalovaných HT sestřiček vzaly to nejlepší, a nabízejí tak kytaristům v kompaktnějších rozměrech ty nejsilnější zvuky v ekonomičtější variantě. Nedávno jste měli možnost na našich stránkách číst o efektovém pedálu Blackstar LT Metal. Tentokrát jsme si vzali pod drobnohled tři další z řady, a to konkrétně Boost, Drive a Dist. Všechny tři svými názvy nenechají nikoho na vážkách, o jaké efekty se jedná.

Firma Blackstar není ve vodách kytarových aparátů žádným nováčkem, přesto že se na trhu objevuje teprve od roku 2007. Zakladatelé Blackstaru figurovali v řadách věhlasného Marshallu, nicméně vzhledem k tomu, že ne všechny jejich novátorské myšlenky mohl lety zajetý gigant použít, rozhodli se vydat vlastní cestou. Na jejich aparáty hrají takové hvězdné osobnosti jako třeba Richie Sambora nebo Uli Jon Roth, nicméně si troufám říci, že v povědomí veřejnosti vzletěla vzhůru stejně jako její korunní princ Gus G., současný to Ozzyho „kytarák“.

Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky
Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky

Myslím, že nic nezkazíme, když si nejprve představíme všechny tři globálně, jelikož jejich základ tvoří, samozřejmě až na barvu a postavení potenciometrů, shodné mateřské „stanice“. Inženýrům z BS se podařilo skloubit moderní design a klasické tvary a přitom vytvořit vlastní tvář celé efektové řady. Základem je bytelná kovová krabička pravoúhlých tvarů, která je pouze v přední části po vrchních stranách zkosená, jakoby „líznutá pilníkem“. V horní části efektu jsou rozmístěny masivní potenciometry s příjemným plynulým chodem, kterými bez problémů nastavíte požadované parametry zvuku. Na vrchu knoflíků jsou zřetelně viditelné bílé rysky, které vás nenechají na pochybách o současném nastavení. Ve spodní části pak přepínání mezi módy zapnuto/vypnuto. Je zde použit spínač usazený do typické pěticípé černé hvězdy, který při stlačení neprovází nám všem známý zvuk přepnutí, doprovázený pocitovým klapnutím, ale pouze bez odporu cesta nahoru a dolů, při které se změní barva světla kontrolky v horní části na červenou. Měl jsem s tímto zpočátku trochu problém, jelikož jsem zvyklý na fyzický pocit z přepnutí, ale možná, že kdybych vlastnil model s tímto spínačem jako první, ani by mi to nepřišlo. Zapínání/vypínání efektu je řešeno jako buffered bypass, takže jej neprovází zpoždění signálu ani jakékoliv lupnutí. Přepnutí probíhá plynule, máte pocit jako byste z čistého do zkresleného zvuku „vklouzli“ a naprosto hladce zase „vklouzli“ zpět. Je pak opravdu jen na jednotlivci, zda bude tuto variantu brát jako mínus, či nikoli (mám teď na mysli v porovnání se zapojením true bypass).

 

První kytarová „krabička“, chcete-li pedálový efekt, který měl za úkol vylepšit zvuk zesilovače a umožnit tak muzikantům, aby si zvuk mohli lépe udělat sobě na tělo, se začal vyrábět již roku 1962, za poslední léta neztratil nic ze své oblíbenosti a vlastně ani z původního tvaru a provedení. Přestože se tyto jednotlivé efekty snaží léta vyšoupnout ze svého postavení řada dokonalých multiefektů, asi se jim to nikdy nepovede. Prim v tomto případě hraje právě jejich variabilita. Kdykoli najdete nějaký nový zvuk, který vás osloví, stačí tak pouze nahradit nebo doplnit ten původní ve svém pedalboardu a je váš. To vám ony multiefekty a jiné synťáky nikdy neumožní. Navíc ve většině případů mají daleko lepší zvuk než ty sjednocené do jednoho celku, pakliže tedy zrovna nemáte dostatek peněz na nějaký podlahový nebo rackový Rolls Royce.

Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky
Blackstar LT Boost, Drive a Dist - kytarové krabičky

Dále už vše dle zajetých pravidel. Zprava vstup a zleva výstup pro kytarovou šňůru s 6,3mm jackem a zepředu pak zásuvka pro napájení z adaptéru. Krabička je samozřejmě vybavena i „chlívkem“ pro 9V baterii. K její výměně však potřebujete křížový šroubovák. Dva šroubky vás tak dělí od baterie, která je umístěna pod vlastními dvířky, což je určitě dobře, protože při její výměně nehrozí náhodné poškození ostatní elektroniky. Jen si musíte dávat pozor na včasnou výměnu, jelikož za jízdy na pódiu by to rozhodně nebyla ta pravá show a vaše nervy a spoluhráči by to také nemuseli vydržet. Celkově ale rozhodně povedená záležitost. Dostatečně těžká, aby vám neběhala pod nohama po pódiu a přitom i veliká, abyste při hře nemuseli tápat nad tím, který zvuk to vlastně přepínáte.

 

LT Boost

Jedná se o základní model zkreslení, o nastavení se starají tři potenciometry - Bass, Treble a Gain. Všechny korekce jsou v celých svých spektrech pěkně čitelné, a dosažení výsledného zvuku je tak velmi snadnou záležitostí. „Základní“ model Boostu je tak určen spíše pro lehké nakopnutí zvuku, případně crunch. Ocení hlavně hráči blues a country nebo ti, co jim chybí u zesilovače sólový kanál. Cena je 1800 Kč.

 

LT Drive

Tady se již dostáváme mezi čistokrevná zkreslení. O výsledný zvuk se opět starají Gain, Level a tónová clona Tone. Posunem Gainu lze dosáhnout zvuku od mírného crunche až po plnohodnotný silný overdrive. Za pomoci hlasitosti a tónové clony si pak lehce nastavíte vámi požadovaný zvuk. Krásně kulatý a teplý tón se rozhodně v záplavě ostatních neztrácí a připraví vám tak velmi příjemný pocit ze hry, ať již ho používáte jako hlavní efekt před čistým zesilovačem nebo jen jako další zvýrazňovač své osoby. Cena je 1800 Kč.

 

LT Dist

Jediný ze tří efektů, který potřebuje ke svému ovládání čtyři knoflíky. Je to odshora zleva opět Gain a Level. Spodní řadu pak rozšiřuje ještě mimo základního Tone i ISF (infinite shape feature). ISF plynulým otáčením dovoluje navodit pocit mezi tzv. americkým nebo britským zvukem. V zásadě tak ještě umocňuje možnosti distortionu se buď chovat tepleji, jako by v sobě měl evropské elektronky EL34, anebo táhnout za louži, k lampám 6L6 a ostře útočit. Jednoduchým nastavením lze opět dosáhnout věrného zvuku „pravého“ lampového zesilovače bez použití elektronek, o což se u všech tří efektů stará technologie clipping circuit. Cena je 1800 Kč.

 

Plus:

nastavení

věrnost zvuku (technologie clipping circuit)

buffered bypass

hmotnost, rozměry, design

 

Mínus:

tichý vypínač (možná)

pro výměnu baterie nutno šroubovat

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměry 122 x 60 x 55 mm
Hmotnost 450 g
Vstup/výstup oboje jack 6,3 mm
Napájení 9V baterie/adaptér
Přepínání efektu buffered bypass

 

www:

www.blackstaramps.com/products/lt-pedals/

Psáno pro časopis Muzikus