Blackstar ID:60TVP a ID:260TVP - modelingová kytarová komba
Blackstar je jedna z mála nových firem, které se v poslední podařil průlom mezi zavedené firmy, vyrábějící lampové kytarové zesilovače. Její nejnovější produkty, které jsme dostali na recenzi, míří do vod modelingových kytarových aparátů. Bude i zde Blackstar stejně úspěšný?
K recenzi jsme dostali dvě comba, lišící se především výkonem, a s ohledem na to i počtem reproduktorů: menší ID:60TVP má 60 W a 1x 12” reproduktor, rozměrnější ID:260TVP je stereo verze, tedy 2x 60 W s 2x 12” reproduktory, abyste si prostor sterea náležitě užili. Jelikož jsou ale jinak velmi podobná, budu psát článek společně pro obě verze.
Hlasité jako lampové
U řady výrobků z podobné sféry modelingových aparátů/procesorů jsem poněkud alergický na hvězdná reklamní hesla typu „nejlepší zvuky nejlepších kytaristů“, protože obvykle nedojdou naplnění a jedná se pouze o reklamní trik na začátečníky. S potěšením musím konstatovat, že Blackstar si na toto dává pozor a jeho základní heslo pro tyto aparáty je jiné, ale velmi dobře volené.
Pokud hrajete déle na elektrickou kytaru, může znát situace, kdy tranzistorový zesilovač má sice deklarovány desítky i stovky wattů výkonu, ale v kapele se špatně slyšíte, zesilovač jde i přesto brzy do limitace a zvuk je nepříjemný. Pak si zapnete lampové combo s 15-30 W, a najednou máte hlasitosti dostatek, o příjemném zvuku nemluvě, prostě úplně jiná pohádka. Lampy ve špičkách poskytují krásnou měkkou limitaci signálu a zvyšují tak průměrnou hlasitost bez rušivých projevů zkreslení při náběhu tónu. A přesně na toto se Blackstar zaměřil.
Zesilovače ID:60TVP a ID:260TVP jsou vybaveny simulací koncových lamp s přepínáním charakteristik - to je ono TVP (true valve power) v názvu zesilovačů. Můžete si jednoduše zvolit, jestli zvuk má připomínat reakci EL84, 6V6, EL34, KT66, 6L6 nebo KT88. Díky této simulaci koncových elektronek zesilovač dostává zvuk podobný lampovému konci včetně subjektivního zvýšení hlasitosti a Blackstar tak může jít k zákazníkům se základním mottem: „LOUD as Valve“, tedy hlasitý jako lampový zesilovač.
Šest kanálů v pre-ampu
Základní motto sice máme za sebou, ale to zdaleka není všechno, co ID:60TVP a ID:260TVP nabízí. Modelingový pre-amp nabízí šest základních charakterů v předzesilovači: čistý teplý (Clean Warm), čistý zvonivý (Clean Bright), jemně zkreslený (Crunch), více nakreslený (Super Crunch) a pak dva hodně zkreslené, tedy OD1 a OD2.
ISF volba charakteru ekvalizéru
Zesilovače mají klasický třípásmový ekvalizér, což by na normálních zesilovačích bylo velké omezení, zde ale Blackstar přidal funkci, která posouvá možnosti nastavení zvuku výrazně dále a umožňuje tak snadné a přitom odlišné nastavení zvuku pro všech šest režimů předzesilovače. Funkce ISF totiž umožňuje plynule měnit režim korekcí z více britského průběhu do více amerického charakteru. Americký má agresivnější středy a pevné basy, britský charakter v podání ISF je méně agresivní a více vintage.
Korekce jsou navrženy tak, aby více připomínaly chování na skutečném lampovém zesilovači a trochu se navzájem pásma ekvalizéru ovlivňovaly.
Efektová jednotka
Jelikož se jedná o modelingové zesilovače, je pochopitelné, že procesor poskytuje zvuku luxus základních efektů, tedy modulační efekty (Phaser/Flanger/Chorus/Tremolo), echo/delay (simulace digitálního, analogového, páskového a „multi“ echa) a reverb (s populárními průběhy Room/Hall/Spring/Plate). Ovládání efektové jednotky je jednoduché, zvolíte tlačítkem který efekt chcete měnit (a jestli je zapnutý/vypnutý), otočným ovladačem vedle pak volíte typ charakteru efektu. Například otáčíte pro změnu hallu z pružinového na dozvuk místnosti Room, postupně se zvětšuje simulovaná místnost, až už není kam, při dalším otáčení se charakter změní na Hall a zase se zvětšuje dozvukový prostor, pak se přepne na Plate... a tak dále a dokola. Dalším ovladačem měníte hlasitost efektu v celkovém zvuku.
Pro změnu rychlosti modulačních efektů a délku echa je zde tlačítko Tap, kterým rychle nastavíte například požadovaný čas opakování.
Kam s ním aneb uložte si svůj zvuk a šikovně ho vyvolávejte
Z výše předchozího je jasné, že je potřeba takto nastavené zvuky někam ukládat, protože možnosti nastavení výrazně přesahují běžné 2-3 zvuky z analogových zesilovačů. K dispozici máte 128 pamětí pro svoje zvuky. To je samozřejmě pěkná paleta, která se obtížně ovládá jen obyčejným nožním přepínačem, proto má řada ID: na zadní straně MIDI vstup. Pokud si tak následně opatříte MIDI kontrolér, bude moci snadno přistupovat k podstatně většímu množství uložených presetů.
Z předního panelu ID: se dostanete pouze k omezenému množství bank, přesně ke třem, kdy každá má čtyři presety, takže máte přístup k dvanácti zvukům. Pro snadný přístup k dalším je dobré použít buď připojení k počítači (viz dále) nebo zmíněný MIDI kontrolér.
Pokud chcete něco obyčejnějšího na přepínání, tak můžete použít samostatné nožní přepínače. Přepínač Blackstar FS-4 umožní přepínat mezi dvěma kanály, podstatně luxusnější přepínač Blackstar FS-10 pak umožní přepínat všechny presety i zapínat a efekty... Bohužel má jenom čtyři spínače, takže práce s ním je přeci jenom méně pohodlná, než s velkým MIDI kontrolérem. Tyto přepínače nejsou v ceně a musí se koupit samostatně.
Sumární ovladače sekce Master
Podobně jako na lampových zesilovačích, i zde je šikovně řešena možnost přizpůsobení hotového zvuku prostředí a hře v kapele. Jedná se o ovladače, které nejsou součástí předzesilovače, ale jsou společné a ovlivňují až výstupní zvuk. Kromě sumární hlasitosti je to Resonance pro nastavení celkového vyznění na basech a zejména velmi potřebný ovladač Presence, který ovládá vyšší středy a může pomoci, když se hůře slyšíte v kapele. Prvky v této sekci nejsou součástí pre-ampu a neukládají se do pamětí.
Ladička
Řada ID: je vybavena také vestavěnou ladičkou, vzhledem k absenci nějakého použitelného displeje je pro signalizaci ladění použita řada LED diod pro přepínání presetů (znázorňují struny) a LED diod u efektové jednotky (ve spínačích, normálně používaných pro zapínání/vypínání efektů). Na naladění to použitelné je, ale asi bych volil samostatnou plnohodnotnou ladičku, přeci jenom ten komfort je jiný...
Další výbava
Na zadní straně nesmí chybět sluchátkový výstup se simulací reproduktorů, jinak by se vám za dlouhých nocí špatně cvičilo. Na zadní straně také najdete vstup pro mp3 přehrávač, abyste mohli do těch sluchátek cvičit s nějakým podkladem.
Bohužel na zadní straně nenajdete vstupy a výstupy efektové smyčky. Je to ekonomické řešení, protože tyto vstupy a výstupy potřebují u modelingových aparátů další převodníky AD/DA a složitější řešení, navíc se tím bude zvyšovat latence (zpoždění) přenosu signálu celým zesilovačem. Z tohoto důvodu jste ale omezení pouze na efekty, které umí vestavěná efektová jednotka, a nepřipojíte již žádné další efekty a krabičky. Samozřejmě máte možnost efekty předřadit před zesilovač, ale to není vhodné pro všechny typy, tam můžete zapojit tak kvákadlo, kompresor nebo nějaké další zkreslení, řada prostorových efektů ale potřebuje být zapojena do smyčky.
Zkratka TVP u řady ID: od společnosti Blackstar je patentovaná technologie pro simulaci chování výstupních elektronek. Znamená true valve power, tedy slibuje chování zesilovače podobné skutečnému lampovému. V naší zemi narazíte na zkratku TVP také velmi často, nejčastěji ve spojení TVP Orava. TVP je u nás prostě zkratka pro televizní přijímač. Možná si s ním užijete také nějakou zábavu, ale jako muzikanti si vyberte raději TVP od Blackstara. Všichni víte, kolik času vám zabere hraní a zkoušení. Abyste nestrádali hladem, můžete si k tomu vzít další TVP, protože v potravinářství tato zkratka znamená texturized vegetable protein, u nás známý jako sójové maso.
Rozměry, váhy a bolavá záda
Jelikož se jedná o modelingová comba, tak pro vaše záda mám dobrou zprávu: odpočinou si. Není to tak těžké, jako nosit celolampové combo. Uvedených 18 kg u menšího ID:60TVP mi skoro přišlo nadhodnocené, neslo se mi to dobře.
Rozměrově je to prostě dáno velikostí reproduktorů, 1x 12” nebo 2x 12”, tam se zázraky dělat nedají.
Počítače a nahrávání
Oba modely mají na zadní straně USB konektor. Ten umožňuje jednak snadnou editaci zvuků a jejich ovládání, jednak poskytuje možnost jamovat s mp3 z počítače přímo přes combo, ale také umožňuje lepší pohled na ladičku, protože jak víte, tak se mi zobrazení na panelu comba moc nelíbí. V PC máte normální ladičku s pěkným designem.
To ovšem není u USB všechno: Umožňuje vám nahrávat do vašeho DAW programu (pokud vaše studio takový provoz umožňuje). Z comba přitom posílá dva kanály: s kompletním zvukem zesilovače, ale zejména i ten čistý, bez průchodu simulací zesilovačem a efekty. To vám pak umožní tento čistý signál pustit znovu zpět do comba při míchání a měnit zvuk až podle vyznění celé skladby. Jen opakuji: tato funkce je závislá na tom, jak máte celé studio koncipované, to je již mimo rámec recenze.
V době, kdy píši tuto recenzi, byl software pro ID: řadu dostupný pouze pro platformu Windows, verze pro MacOS ani pro jiné OS nebyla dostupná.
Závěrem zvuk, protože to je to, o co tu jde
Základním rozdílem oproti jiným modelingovým zesilovačům je přepínač TVP. Ten pro účely kytary asi nejčastěji necháte zapnutý, protože bez něj zvuk ztrácí šťavnatost. Výborná je simulace EL 84 pro čisté zvuky, ta bylo skutečně výborné a ani se mi nechtělo nikam přepínat. Líbila se mi i EL 34 pro klasický rockový lead. Méně se mi už líbil celkový zvuk pro high gain styly, na doprovodnou řežbu bych tato comba nevolil, tam se také již projevovalo slévání zvuku i díky použitým reproduktorům a ozvučnici, ale dařilo se mi vyvolat klasický Blackstar crunch, tedy zvuky z oblasti, na kterou se Blackstar zaměřuje. Celkově jsem nacházel dobré a velmi dobré zvuky pro klasičtější styly: pro pop/country/funky/jazzy čistější, pro british crunch, ale i pro klasický pro lead. Příjemně comba reagovala na práci s potenciometrem na kytaře: sice trochu jinak než lampové zesilovače, zvuk nešel tak do čistého zvuku, ale celkově se při tom i snižovala hlasitost, rozhodně v tomto směru patří tyto Blackstary k výborným modelingovým zesilovačům. Pokud bych z obou modelů volit, vybral bych si verzi s 2x 12”, jejíž zvuk byl díky ozvučnici přeci jen plastičtější a příjemnější, své udělalo i příjemné stereo.
Info:
Blackstar řady ID: jsou modelingové kytarové zesilovače a comba vybavená volitelnou simulací 6 typů výkonových elektronek pro měkkou limitaci, předzesilovačem s 6 charaktery zvuku, třípásmovým EQ s plynulou volbou British/American typu zvuku, digitálním multiefektem, možností ukládání vlastních zvuků do 128 pamětí a MIDI ovládáním. ID:260 TVP je stereo combo s 2x 12” reproduktory a výkonem 2x 60 W, menší ID:60TVP má 1x 12” reproduktor a 60 W výkonu. Ceny jsou XXXXXXXXX Kč.
Plus:
-TVP simulace koncových elektronek
-128 presetů a standardní MIDI
-jednoduché ovládání s ISF
-charakter respektující Blackstar zvuk
Mínus:
-nožní přepínač není v ceně
-trochu nouzová ladička
-bez efektové smyčky, tedy jen základní efekty
-slévání zvuku při vyšším zkreslení a hlasitosti
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Společné parametry - ModelyBlackstar ID:60TVP a ID:260TVP:
počet kanálů | 6 (Clean, Crunch, OD–1, OD–2) + 6 TVP |
ovladače | Voice, Gain, Bass, Middle, Treble, ISF, TVP, Efekt (volba typu/hlasitost), Master sekce (Resonance/Presence/Master Volume) |
digitální efekty | Modulation (Phaser/Flanger/Chorus/Tremolo), Delay, Reverb |
ladička | ano |
efektová smyčka | ne |
možnosti ovládání | 20 presetů z čelního panelu, všech 128 z nožního ovladače |
footswitch | není v ceně (MIDI kompatibilní, možnost FS Blackstar FS–4 nebo Blackstar FS–10) |
vstup pro MP3 | ano |
emulovaný výstup pro nahrávání | ano |
výstupy pro připojení boxu | 1x 6,3 mm jack |
USB audio | ano |
Odlišné parametry:
modelID:60TVP
výkon | 60 W |
reproduktor | 1x 12” |
rozměry v mm (š x v x h) | 584 x 485 x 250 mm |
hmotnost | 18 kg |
modelID:260TVP
výkon | 2x 60 W (stereo) |
reproduktor | 2x 12” |
rozměry v mm (š x v x h) | 686 x 510 x 250 mm |
hmotnost | 24,2 kg |
www: