Black Lion Audio Revolution 2x2 - audio interface
Firma Black Lion Audio uvádí k této USB externí zvukové kartě: „Zaměřili jsme se na maximální vyladění všech komponent tak, aby vedlo k optimální čistotě zvuku.“ Chtěl bych zdůraznit, že se jedná o top kvalitu ve své třídě. Tedy ve třídě dvouvstupových externích USB zvukových karet. Pokud hledáte něco kvalitního na domácí nahrávání, tak tenhle Black Lion je tu pro vás.
Přijde mi poněkud nevhodné nazývat tohle poměrně velké a těžké zařízení zvukovou kartou, protože to není žádná plastová chudinka, ale „kus poctivého železa“ napěchovaného elektronikou. Audio Interface je asi opravdu vhodnější pojmenování.
Unboxing
Již při vyndávání z krabice jsem si říkal, že tohle bude trochu lepší věcička. Pár podobných USB externích zvukovek jsem již v ruce měl. Ale tahle mě oslovila na první pohmat. Ano pohmat. Je to černá plechová krabice ze silného plechu, na spodní straně jsou široké gumové „nožičky“ (no prostě taková ta placatá gumová kolečka, na kterých to leží), které nedovolí, abychom to nechtěně tahali po stole jen díky kabelům od sluchátek a kytary. Jacky mají kovové matice, potenciometry mají příjemný polotuhý chod, fajn se s nimi otáčí. Tlačítka s mikrospínači se dají i potmě dobře nahmatat a lehkým stiskem zmáčknout, ozve se slyšitelné cvaknutí, takže kdybychom náhodou neviděli, že jsou zeleně podsvícená, tak je slyšet, že jsme je zmáčkli. Zajímavý je i světelný indikátor hlasitosti, který ve mně vzbudil vzpomínky na doby, kdy jsme si podobné indikátory doma bastlili sami. Je ze dvou řad zelených velkých LED diod (v horních pozicích je pak žlutá a červená), které jsou dobře vidět, ale zároveň vám nevypálí oční pozadí, je příjemné na ně koukat. Prostě LED diody jsou mi pořád mnohem příjemnější než LCD displeje, i kdyby byly full HD. :-)
Instalace
Co vás asi bude nejvíc zajímat, je, jak to funguje a jak to hraje. Ze stránek Black Lion Audio jsem si stáhl jejich ovladače ASIO, které firma doporučuje (i když jich mám nainstalováno několik různých). Instalace proběhla bez chyby (PC s Windows 10 zvukovku detekovalo již automaticky předtím, ale je lepší postupovat podle návodu a problém řešit, až kdyby nastal). Spustil jsem nejprve svou Cubase 11, vše fungovalo. Pak jsem to ještě zkoušel s programem Ableton Live 11 a taky vše fungovalo bez sebemenšího problému. Všechny ostatní programy fungovaly současně taky (YouTube, Spotify, VLC Player...), zvuk byl čistý, bez šumu a bez závad.
Úplně nejstarší zvuky, co kdy lezly z „běžného“ PC, byly z beeperu a PC speakeru. To se psal rok cca 1981. Později se již zvukové karty připojovaly k lepším reproduktorům. Karty byly původně pouze interní, plošný spoj osazený součástkami se strkal do sběrnice ISA a pak do PCI. Cca v roce 1990 se již začínaly vyrábět zvukové karty podobné, jako se ještě donedávna hojně používaly. Legendární byla třeba Gravis UltraSound nebo Sound Blaster AWE32, 64 a Sound Blaster Live. Dnes jsou „zvukové karty“ integrované přímo v motherboardech moderních PC, notebooků, tabletů a telefonů. Kdo chce ale dělat na PC muziku, tak už se mu pro domácí používání více hodí externí zařízení, kterému se stále říká „zvuková karta“, i když je to vlastně kombinace jednoduchého mixpultu a digitálního převodníku. Napadl mně příměr: Autům se dnes stále občas říká „vůz“, přitom to se starým dřevěným vozem, taženým nějakým nebohým zvířetem, nemá moc společného. :-) Takže ty naše moderní „externí zvukovky“ jsou vlastně tak trochu jazykový bizár.
Zapojení
Interface má k dispozici dva vstupy, a to kombinovaný XLR s jackem. Kabely se daly zastrčit snadno, tak jak bych u zařízení této cenové kategorie očekával. Možnost fantomového napájení (+48 V) pro kondenzátorové mikrofony je samozřejmostí. Každý kanál má svůj potenciometr Gain a přepínač Mic/Line. Velký potenciometr je celková hlasitost. Dále je tu potenciometr na direct monitoring, který funguje standardně. Když je v pozici uprostřed, slyšíme všechno, když je vlevo, slyšíme zvuk ze vstupu, vpravo zvuk z PC. Plynule to můžeme měnit. LED diodyy u vstupů svítí zeleně, když vstup přebudíme, zčervenají. Když do vstupu nejde žádný signál, LED diody zhasnou, což je super vychytávka. Ještě tady máme pod potenciometrem na monitoring mikrospínač Mono. Ten se hodí, když nahráváme např. jen mono kytaru jedním vstupem, ale chceme, aby zvuk šel z obou beden. Spínač zmáčkneme a hrají obě. Zvuk z PC se tím neovlivňuje. Úplně vpravo je pak sluchátkový výstup s vlastním potenciometrem hlasitosti.
Vzadu je konektor USB C (kabely jsou součástí balení a pomocí USB se také celé zařízení napájí), dva velké jacky jako výstupy (levý, pravý) a digitální vstup a výstup S/PDIF. Přiznám se, že S/PDIF jsem nikdy v životě nepoužil, ale je tady, takže kdo potřebuje, může ho využít.
Software
Každá firma vyrábějící hardware k tomu nabízí i nějaký ten software. Zde máme k dispozici Studio One Artist. Izotope Elements Suite obsahující: Nectar, Neutron, Ozone a RX. BrainWorx BX Digital a Lindell 6X500. Takže pokud hledáte řešení domácího nahrávání, tady to máte komplet a můžete hned pracovat na svých hitech.
Závěr
Revolution 2x2 pracoval naprosto bezchybně, a kdybych již neměl podobné zařízení doma, byla by to pro mě jasná volba. Revolution je sice trochu dražší než běžné plastové externí zvukovky, ale kvalitou je značně překonává. Revolution 2x2 má všechno, co muzikant pro domácí nahrávání potřebuje, a navíc ve vysoké technické i estetické kvalitě. Použití filtrovaného napájení, špičkových kondenzátorů a dalších komponent zajišťuje minimální šum a maximální věrnost zvuku. Revolution snese srovnání i s dražšími zařízeními.
Info:
Black Lion Audio Revolution 2x2 je USB audio interface se dvěma vstupy a dvěma výstupy, v kvalitním kovovém provedení s kvalitními součástkami a kvalitními ovladači. Cena je 11 390 Kč.
Plus:
kvalita zvuku i použitých komponent
bezchybné ovladače
old school světelný indikátor hlasitosti
kvalitní podsvětlené mikrospínače
Mínus:
žádný jsem nenašel
Technická specifikace
vzorkovací frekvence | 24 bitů / 192 kHz |
frekvenční rozsah | 20 Hz až 20KHz |
konektivita s PC | USB-C |
vstupy | 2x mikrofonní/linkový/nástrojový |
výstupy | 2x linkový, 1x sluchátkový výstup |
digitální výstup | S/PDIF |
napájení | pomocí USB |
filtrace napájení | technologie PG-i |
obvody | analogové s kondenzátory Vishay, Nichicon a Wima |
časování | Macro MMC |
software | Revolution Suite |
kompatibilita | Mac i PC |
https://www.blacklionaudio.com/store/interfaces/revolution2x2/