Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon

Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon
Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon

Fox. Ať už sem napíšu cokoliv, tak stejně všichni budete mít plnou hlavu lišky v jakékoliv podobě. Pro mě je to velká záhada, proč výrobce nazval svůj mikrofon právě tak, ale musím uznat, že v nepřeberném množství dnešních výrobků není jednoduché přiřadit název čemukoliv.

Značku Beyerdynamic nemusím zdlouhavě představovat. Snad jen pro nově příchozí bych řekl, že od roku 1924, kdy společnost vznikla, přinesla světu nejeden revoluční a novátorský kousek v podobě mikrofonů, sluchátek nebo konferenčních systémů.

 

Fox osobně

Mikrofon Fox vás nenechá ani chvíli na pochybách, že i v dnešní náročné době, plné konkurence a spousty nových výrobců a značek, dokáže držet dech.

USB mikrofon do domácího studia je tak logickým krokem. A jak je u značky Beyerdynamic zvykem, chopila se této výzvy po svém.

To už je vidět na velmi sebejistém, tradičně konzervativním designu. Kovové tělo mikrofonu je velmi bytelné je vyvedeno v decentním černém eloxu, vzbuzujícím pocit serióznosti. Spodek těla je vybaven gumovou obrubou, takže se mikrofon při postavení na stůl nebo kamkoliv jinam nemůže odřít. Navíc má mikrofon na spodní části mírné zkosení, aby se dal použít i bez podstavce či stativu. Trochu to připomíná šikmou věž v Pise. Jak jsem již předeslal, mikrofon je designově velmi decentní a nehyzdí jej nic, co není výslovně potřeba. Přední strana je vybavena sluchátkovým výstupem, ovladačem hlasitosti, ovladačem poměru mixu (nahrávaný signál vs. odposlech) a tlačítkem Mute, kterým vypínáte snímaný zvuk do sluchátek, takže vás neruší při kontrolním poslechu. To je super věc, protože nemusíte pořád jezdit myší a pořád někam klikat.

Mezi vrchní a spodní částí těla mikrofonu je kolem dokola mírné vybrání, které je nejen velmi elegantní, ale hlavně slouží k připnutí pop filtru. A dlužno říct, že s tím naše lištička vypadá hodně dobře. Tento pop filtr dostanete v základním příslušenství, za to palec nahoru.

Na druhé straně válce je přepínač Gain s polohou high a low. Už jsem zmínil, že je mikrofon připojen pomocí rozhraní USB, a to je poslední věc, která se nachází na těle mikrofonu. V našem případě jde o poslední dobou čím dál oblíbenější konektor USB-C. To mi přijde hodně povedené, protože jej prostě zastrčíte a neřešíte, jestli tak, nebo obráceně. Další palec nahoru.

Za co ale palec nahoru dát nemůžu, je krátký 1m kabel, který dostanu v příslušenství. Ale dokoupit si můžu i delší. Ale nelíbí se mi to. Stejně tak jsem nedokázal projevit dostatek spontánního nadšení, když jsem chtěl mikrofon připevnit na přiložený stojánek.

Herdek, jak se do toho leze? Nechybí tam něco? No nechybí. Pouze podstavec je tvořen takovou plastovou plackou oválného půdorysu, kde je na jedné straně příruba, která je sice otočná, ale je na inbusový klíč, a ten v příslušenství není. Mě jako kytaristu to sice vyvedlo z míry, ale poradil jsem si. Nakonec jsem příslušný inbusový klíč našel a šroubek povolil. Co budou dělat v tomto případě klávesáci nebo dechaři, nevím.

T, ale nebylo jediné překvapení. Hned co povolíte inbus a rozevřete přírubu, vypadne vám na zem šroub, kterým se přichytává mikrofon k přírubě. Škoda, že inženýr u Beyerů není fotograf. To by se mu tohle stát nemohlo. Šroub jsem našel a vrátil na původní místo a začala další část zábavy. Bylo potřeba najít adekvátní rozměr šroubováku. Neboť „šlic“ má nějaké 2 cm, a tak se může stát, že zničíte buď šroubovák nebo vykousnete kousek kovu okolo šlicu. I s tímhle jsem si poradil. Hrst drobných a dvoukoruna posloužila na výbornou.

Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon
Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon

Připojení a instalace

Tady vlastně není moc o čem psát. Jeden konec kabelu do počítače a druhý do mikrofonu. Rozsvítí se oranžová LED dioda, a je hotovo. Spustíte svůj DAW nebo software pro podcast, a můžete pracovat. Tohle prostě chcete. Bezproblémové a jednoduché.

Dokonce jste-li majiteli zařízení se systémem iOS, můžete použít redukce Apple Lighting to USB a nahráváte do iPhon nebo iPadu. Taky dobrý.

 

Zvuk

Výrobce uvádí, že není zvuk, který by s Foxem nešel nahrát. Tak aby ne. To by bylo divné.

Nicméně po přečtení parametrů jsem se rozhodl vyzkoušet spíše mluvené a zpívané slovo a nástroje akustické.

Jelikož se zde nejedná o plnohodnotný kondenzátorový mikrofon, ale o elektret, je potřeba se na něj i takto dívat. Vyzkoušel jsem si různé polohy a způsoby nahrávání a nyní bych vám je jednoduše popsal.

Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon
Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon

Mluvené slovo: Mikrofon je docela citlivý na vzdálenost od membrány což se projeví nejvíc na basech. Oproti tomu je však velmi konkrétní a brilantní, takže zvuk je sice trochu plechovější, ale bez jakéhokoliv závoje. Pokud budete nahrávat podcasty nebo komentář na YouTube, tak se nemusíte strachovat. Podle vzdálenosti od mikrofonu a intenzity svého hlasového projevu si upravíte gain na mikrofonu,potom dáte jednoduchý kompresor, a je klid. Jestli se rozhodnete nahrávat mluvenou knihu, budete se muset hlídat, jinak se potom uekvalizujete k smrti.

Zpěv: Pokud budete zpívat, můžete si pohrát s výrazem pomocí vzdálenosti od mikrofonu dle libosti - doslova orgasmus. Tohle mě bavilo. Jen pozor na návaly vášně, neboť velký křik nemá náš Fox moc rád. To budete muset poodstoupit.

Akustické nástroje: Díky své charakteristice budou nástroje znít velmi jasně a budete mít možnost vyhrát si s charakterem zvuku ještě dřív, než sáhnete po ekvalizéru. Například akustická kytara při „vybrnkávání“ zní moc dobře, pouze je slyšet každá sebemenší chybička. S trsátkem už není Fox tak silný v kramflecích, ale je to dáno vlastností elektretové kapsle. U zobcové flétny bylo velmi důležité, jak a kam si stoupnete, ale foukačka měla ten správný říz.

Perkuse: Na velký buben to samozřejmě není, ale různé shakery nebo ambientně snímaný cajon neměl chybu. Tamburinistu raději pošlete za dveře.

Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon
Beyerdynamic Fox - kondenzátorový USB mikrofon

Závěrečná řeč

Přesto že Fox není univerzální mikrofon, nemusí se za nic stydět. Vyzdvihuji integrovaný výstup na sluchátka a ovládání na těle mikrofonu. Skvělá vychytávka je i tlačítko Mute přímo na mikrofonu, bohužel se díky tomu nedá mikrofon dát na stojan do klasického „pavouka“.

Pár připomínek bych ale měl. V prvé řadě mě překvapilo, jak je mikrofon náchylný na mechanický hluk přenášeným ze stolu při psaní nebo při podupávání při hraní. Pokud si při nahrávání chcete upravit cokoliv pomocí ovladačů na mikrofonu tak vězte, že to bude slyšet. Na to si budete muset zvyknout a sahat na mikrofon mezi slovy. Samozřejmě existují na to různá tlumítka a koberečky atd. Možná je to dáno opravdu velkou citlivostí a v závěrečném mixu se dají tyhle ruchy opravit.

Držák mikrofonu je celý vyvedený z plastu. Vím, jak tyhle doplňky dopadají po pár letech používání, a nerad bych jednoho dne narazil na to, že se nebude jako náhradní díl dát koupit. Snad Beyerdynamic ví, co dělá.

 

Info:

Beyerdynamic FOX je kondenzátorový USB mikrofon určený pro nahrávání akustických nástrojů, zpěvu, mluveného slova a v neposlední řadě je určen také pro podcasting, rozhlasové vysílání, no zkrátka pro všechny situace, kdy je třeba kvalitně snímat jakýkoliv zvuk. Pracuje nejen pod Windows, OS X, ale i s mobilní platformou iOS. Cena je 4569 Kč.

 

Plus:

krásné provedení a celková robustnost

zvuk

USB-C konektor

bezproblémové používání a instalace

pop filtr v příslušenství

práce se zařízeními s iOS

integrovaný výstup na sluchátka

 

Mínus:

Plastový držák, který se utahuje inbusovým klíčem.

Díky ovladačům na těle mikrofonu není možné použít klasického pavouka.

Krátký 1m kabel.

vyšší cena

 

Technická specifikace

typ mikrofonu kondenzátorový (elektretová vložka)
frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
rozlišení 24 bitů/96 kHz
charakteristika kardioida
napájení přes USB

 

Web

https://europe.beyerdynamic.com/fox.html

Psáno pro časopis Muzikus