Audified STA Effects - sada plug-inů pro DAW
Jihomoravský Audified uvedl v polovině minulého roku druhou verzi svých softwarových procesorů STA Effects, založenou na simulaci elektronkového sčítacího zesilovače.
V čem jsou efekty STA (Summing Tube Amplifier) jiné, pro koho jsou určeny a jak se používají? Příliš mnoho českých, potažmo moravských, firem se vývojem profesionálních plug-inů do DAW nezabývá, pojďme se tedy podívat, čím muzikantskou veřejnost překvapili.
Začínáme
Z hlediska kompatibility se jedná o 32/64 bitové plug-iny (VST, AU a AAX). Jak už uvedení AU napovídá, balík je určen jak pro uživatele Windows, tak i pro (nás) jablíčkáře pracující se systémem Mac OS. S cenou skoro sto třicet dolarů se jedná o druhý nejdražší balík v ceníku Audified, dva plug-iny (pre-amp a delay) jsou k dispozici také jako samostatné licence. Jsou to tedy o softwarové efekty - plug-iny do nejrůznějších DAW. Balík jsem testoval ve formě Audio Units v nejaktuálnějí verzi Logic X PRO 10.2.4 a konstatuji, že jak stažení, tak i instalace a zalicencování proběhly příjemně svižně. Instalační archiv má ve verzi pro Mac OS okolo sto řiceti megabajtů.Svižnost a přívětivost zalicencování by měla být dnes automatickým parametrem, ale nemohu si odpustit drobné rýpnutí mimo recenzovaný produkt: Instalace plug-inů od Native Instruments nebo často mrznoucí licenční validátor bank od East West Quantum Leaps mě přesvědčují, že není od věci zmínit v tomto testu i funkční „licenční politiku s lidskou tváří“ značky Audified.Logic všechny nainstalované zalicencované jednotky napoprvé validuje, a já se tak můžu pustit do testování. Pro testování jsem použil stopy akustické kytary, pár metalových riffů, dvoje smyčky arpeggiatových lead a bass synths, sólový ženský zpěv, jednoduché rockové bicí s perkusemi, samply smyčcového orchestru a stopu sekvencerové bicí linky z jednoho roztočeného projektu.
Co?
Jedná se o druhou verzi tohoto produktu. První verzi jsem netestoval, spolehnu se tedy na výrobcem zmíněné novinky, kterými jsou zejména přepracované uživatelské rozhraní, podpora retina displeje, přidání indikátorů Clip do VU měřáků a stabilita. Balík sestává jednak z Preampu a dále z pěti efektů: Delay, Flanger, Chorus, Phaser a Enhancer. Hlavním principem fungování efektů STA je softwarová simulace sčítacího zesilovače.
Grafika i logika ovládání všech 5 + 1 plug-inů je velmi vydařená, vizuálně evokuje rackové mašinky, které mají být unikátní kombinací digitální modulace signálu, spektrálního obohacení, delaye a modelování virtuálním elektronkovým sčítáním nelineární cestou. Naprosto bez mučení se přiznávám, že jsem spíš muzikant než teoretik akustiky, takže se víc zaměřím na to, jak se efekty používaly než na pitvání technických nuancí pod kapotou. K technologii snad jen drobně: Nepozoroval jsem, že by plug-iny byly nějak „žravé“ na výkon, bez problémů si s nimi poradila i integrovaná zvuková karta staršího MacBooku Pro Retina, zvuk byl bezproblémový i při testu na běžná sluchadla Apple.
Pre-amp
Jako první jsem otestoval nejjednodušší efekt: Pre-amp. Stejně jako ostatních pět efektů, se kterými sdílí provedení uživatelského rozhraní, má společné ovládací prvky vpravo a dole. Jedná se o: nastavení jednoho z pěti modů (Presence, Vintage, Brown, White a LoFi), míru saturace efektu, měřáky úrovně, tlačítko Bypass pro vypnutí efektování stopy a Level Out. V dolní části se nachází také společná sestava ovládacích prvků, a to: presetů Load/Save, definice barvy efektu a kalibrace. Standardní kalibrace je na úrovni -9 dBFS, možné hodnoty přenastavení jsou 0 až -24 dBFS. Vlevo je pak pro každý efekt specifičtější ovládání, u tohoto efektu je to pouze úroveň vstupu. Jako poslední je běžné servisní menu s odkazem na web výrobce a podobně.
Preamp se, jako i další efekty, používá příjemně, neruší zbytečně komplikovaným ovládáním.
Sčítací zesilovač využívá dvou signálových cest. Jedna je zefektovaná a druhá ne. Jejich smícháním zde na simulaci lampového zesilovače lze získat efekty, jako je flanger či phaser.
Od výrobce uživatel získá tři tovární presety: Vintage Tube, Presence Tube a Modern Tube. Pokud se uživatel nespokojí s presety, je tu prostor pro experimenty s přepínání modů.P - Presence má mít větší množství středně vyšších frekvencí, V - Vintage jemnější výšky a víc harmonických, B - Brown má téměř ploché nastavení a jemný tlak ve vyšších harmonických frekvencích, W - White pak má mít více vysokých frekvencí a vyrovnaný poměr mezi sudými a lichýmu harmonickými. Jako poslední mod je LoFi - s ořezanými nízkými a vysokými frekvencemi.
Těchto pět modů je společných i pro ostatních pět složitějších efektů. Stejně jako ostatní míchá efektovaný a čistý zvuk, přidává saturaci a emuluje lampu. Tento předzesilovač mě docela bavil, ve spojení s elektrickou kytarou mi přišel ve své přehlednosti a jednoduchosti poměrně použitelný. Pokud si tedy ve stopě nebudu chtít stavět komplet virtuální aparát ze simulací komba a efektů, pak je pro mé nahrávání kytar a podobných nástrojů bez problémů použitelný. To, co bych ale určitě uvítal, by bylo o maličko víc továrních presetů. Asi jsem rozmazlený obří kupou presetů, kterou nás obvykle zásobuje Apple v rámci interních jednotek v Logicu, ale tři kousky mi prostě přijdou trochu málo.
Delay
Tento efekt je jediným, který lze mimo Preampu na stránkách Audified zakoupit samostatně, proto jsem si ho k testování vybral hned na čestném druhém místě. Jak jsem zmínil, většina ovládání je společná všem efektům, zmíním tedy to, co je oproti Preampu navíc. Nalevo je ovládání intenzity v procentech a Decay v sekundách, tapování tempa, numerické určení tempa BPM, ovládání ping pongu, rozhození do sterea, HPF a LPF a možnost pustit „wet only“ signál. Tentokrát výrobce s továrními presety už tak neskrblil, nachází se jich tu rovných šest. Všechny jsou zajímavé, poměrně výrazné, a umím si použití některých z nich v produkci bez problémů představit. Nastavení umožňuje relativně rychle a jednoduše naprosto změnit charakter delaye, práce s efektem mě docela bavila.
Flanger, Chorus a Phaser
Ani jeden z těchto tří efektů příliš často, ani rád, při práci nepoužívám, nejspíš je tak ani neumím dostatečně docenit. Ovládání mají podobné, všechny tři obsahují kontroléry pro Speed, Width, Intensity a spojitou změnu amplitudy. Z hlediska vybavenosti továrními presety mají pět, sedm a pět kousků. Nejvíc mě z nich bavil patrně Flanger, nejméně pak Phaser. Nemohu říct, že by byl špatný, jen prostě obecně zrovna tohle efektování nepreferuji, a hlavně ani jeden z efektů mi nepřišel nějak jiný oproti zaběhlým jednotkám Apple.
Enhancer
Tak jak mě příliš neoslovil Phaser, tak mě naopak bavil Enhancer. Všech pět defaultních presetů je hned použitelných, leze z nich příjemně šťavnatý zvuk, se kterým bych ale při mixu trochu šetřil. Mod/preset LoFi mě zaujal asi nejvíc v kombinaci s hodně zkreslenou trash/deathmetalovou kytarou. I ostré synth basy byly najednou takové příjemně brutálnější. Vzhledem k tomu, že jsem bohužel mimořádně netalentovaný ve fázi masteringu, neumím se zodpovědně k vhodnosti použití tohoto efektu při finální fázi mixu vyjádřit. Tak nějak instinktivně tuším, že...
... radši (jako všeho) s mírou...
Resumé
Ačkoliv v mém případě mi stávající hlavní DAW - Logic X PRO nabízí na podobně použitelné úrovni obdobné efekty, minimálně Enhancer zapracuju do svých pracovních postupů. Při ceně okolo třech tisíc mohou být STA Effects zajímavou volbou pro uživatele, kteří používají od výrobce méně vybavené DAW. STA Effects se používají příjemně, vzhledem k technické specifičnosti si své použití určitě najdou i jinak než jen coby chvilkový experiment.
Info:
Audified STA Effects je sada plug-inů pro DAW, vyhoví většině standardů jak pro Mac OS, tak pro Windows. Obsahuje Preamp, Delay, Flanger/Chorus/Phaser a Enhancer. Cena je 3 490 Kč.
Plus:
jednotné, přehledné, oku lahodící uživatelské rozhraní
neobvyklá technologie s nelineárním chováním procesorů
jednoduché přenesení návyků z práce s jedním efektem k jinému
produkt českého výrobce
Mínus:
na můj zhýčkaný vkus trochu málo factory presetů
žádná lokalizace do češtiny, i web je pouze v angličtině
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
MAC | OS X 10.9–OS X 10.12 |
Pluginy | AAX 32b, AAX 64b, AU 32b, AU 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b WIN |
Windows | 7–10 |
Plug-iny | AAX 32b, AAX 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b |
www:
shop.audified.com/collections/products/products/sta-effects?variant=23502636359