Antares Kantos 1.0 - podivuhodný plug-in
Není mnoho pluginů nebo procesorů, které by bylo možné z hlediska jejich principu považovat za unikátní. Přitom firma Antares (založená již v roce 1990 původně jako Jupiter Systems), jich sama zvukařům dala několik. Jmenujme nejenom nejznámější Auto-Tune, jehož algoritmy od roku 1997 dávají možnost stát se hvězdou šoubyznysu i tomu, kdo na to vůbec nemá, nebo například Infinity, jeden z nejpropracovanějších počítačových sample editorů. Poslední počin firmy Antares pochází opět z jejich softwarové dílny a nese název Kantos (1.0).
Plug-in Kantos spatřil světlo virtuálního světa na počátku minulého léta a v současné době existuje v trojici provedení pro počítače Mac. Je to RTAS plug-in (Real Time Audio Suite) pro Pro Tools (LE/Free), dále MAS (Motu Audio Systém) pro Digital Performer nebo Audio Desk a konečně nejrozšířenější formát VST (Virtual Studio Technology) pro audio editory, jako jsou Cubase, Logic Audio, Vision a mnoho dalších. V době redakční uzávěrky tohoto článku, tedy téměř půl roku od svého uvedení, byl Kantos stále v původní verzi 1.0, navíc bez informace o termínu dostupnosti verze pro PC. I tak však Kantos vylétl jako kometa; pojďme se tedy podívat, čím září.
Základní koncepce
Tento softwarový audio syntezátor, jak také zní jedno z jeho označení, vychází z obvyklých obvodů a modulů, jakými jsou oscilátory, filtry, LFO a další součásti. Netradiční je však již absence MIDI, zejména pro jeho samotné ovládání. Kantos je totiž výhradně řízený příchozím audio signálem, proto i ve své VST podobě funguje jako klasický plug-in - procesor, nikoliv VST instrument (VSTi). Signál pro jeho ovládání a tedy upravovaný zvuk může být téměř libovolný audio záznam. Více či méně dobře bude fungovat vokální fráze, kytarový riff, bicí smyčka, basový groove, zkrátka jakákoliv audio stopa.
Hlavní vliv na výsledný zvukový charakter tak má pouze skutečnost, zda je vstupní signál jednohlasý, nebo se jedná o komplexní polyfonní zvukový útvar. V prvním případě lze nejenom očekávat "rozumný" výsledek, ale i odhadnout vliv jednotlivých modulů na úpravu vstupního signálu. Není však důvod se bránit i použití vrstvených polyfonních zvukových fragmentů, to se však bude jednat o experimentování metodou pokus/omyl. Proto je pochopitelné, že v tomto případě tvůrci syntezátoru a programátoři přednastavení nechtějí a ani nemohou za konkrétní výsledek "nést odpovědnost".
Základní moduly
Gate generator
Obvod slouží ke spouštění jednotlivých obálek, včetně nastavení jejich průběhu (délky). Pulsy lze spouštět i manuálně vlastním tlačítkem, to je vhodný postup zejména pro editaci parametrů a "ladění" procesoru. Samostatný prvek Noise gate umožňuje odfiltrování slabých pasáží, které by mohly negativně ovlivňovat chování syntezátoru.
Oscilátory
Jsou dva a na rozdíl od obvyklých (analogových) syntezátorů není jejich průběh limitovaný na obvyklou sadu (pila, pulsy, sinus apod.). Kantos totiž odvozuje průběh pro své oscilátory opět podle vstupního signálu, ale možné je i použít jiný libovolný "wavetable" průběh. Import vlastních průběhů (jakoby právě zmíněných "wavetable" tabulek) je geniální možností pro všechny zvukové konstruktéry. Načítat lze pochopitelně pouze monofonní, 16bitový wav nebo aiff, zato soubory mohou mít libovolnou vzorkovací frekvenci. Spoléhat se na ovoce z vlastní zahrádky však není nutné; mnohé zřejmě uspokojí firemní dodatky z internetu.
Articulator
Modul, který tvoří vlastní srdce celého syntezátoru. Vychází z harmonického obsahu vstupního signálu a společně s obsaženými formantovými složkami generuje výstupní signál. Pro základní editaci slouží dvojosá matrice (X-Y), dále nastavení šířky frekvenčního pásma a hodnota Formant Offset pro "transpozici" vstupního signálu.
Noise generator
Celkem jednoduchý generátor širokopásmového šumu, doplněn je navíc o resonanční filtr. Kromě jiného lze například přidávat uměle vytvořené sykavky. Šestice filtrů funguje v režimech dolní pásmová a horní propust s nastavením strmosti v obvyklém rozsahu 12-24 dB. Nepoužitý filtr (stejně jako některé ostatní moduly) lze tlačítkem Active vypnout; každá úspora výkonu procesoru bývá i v případě současných konfigurací velmi často k dobru.
Modulační matrice
Kantos by nebyl správný syntezátor bez výkonné modulační matrice. Její použití je nezbytné zejména pro dynamické efekty a jako u klasických nástrojů mnohonásobně rozšiřuje zvukové obzory procesoru. Současný Kantos (1.0) obsahuje modulačních zdrojů sedm (jsou to např. výška a barva vstupního signálu, amplitudová nebo modulační obálka, LFO apod.), možných destinací je celkem třicet pět. Jakýkoliv zdroj může být přiřazen na vícero výstupů, stejně jako každému výstupu lze přiřadit několik vstupů; i proto je tato matrice jedním z nejsložitějších modulů nástroje.
LFO (Low Frequency Oscilator):
Nízkofrekvenční oscilátory, resp. v Kantosu jich obsažená dvojice. LFO 1/2 jsou zařazeny do modulační matrice s možností ručního nastavení tempa (60-400 bpm) či zadání opakovaným stiskem klávesy T (Tap Tempo). Šestice možných průběhů zahrnuje sinusoidu, trojúhelník, náběhovou a sestupnou hranu pulsu, obdélník a náhodný (random) průběh.
Obecná pravidla použití
Základní princip derivace řídícího signálu ze vstupu procesoru s sebou přináší pochopitelně některé limitace ovládání syntezátoru. Vedle co nejvyšší úrovně vstupního signálu je třeba brát ohled na jeho dynamiku. Vysoce komprimovaný (avšak nezkreslený) signál stále obsahuje údaje o výšce tónu, Kantos však pravděpodobně nezíská informace pro časové spouštění svých modulů. Omezené budou i možnosti úpravy již efektovaného signálu, zejména procesory typu delay, reverb, chorus apod. Při vlastní tvorbě toto není problém, na harddisku by vždy měl být dostatek místa pro audio regiony a stopy v původní podobě. Možné je i "odbočení" neupraveného signálu na separátní sběrnici pro Kantos a použití samostatného efektu na jiné stopě (sběrnici aux apod.).
Právě díky své konstrukci přináší Kantos dosud téměř nedostupné možnosti efektové úpravy a morfování zvuku. Zajímavé výsledky dává s mluveným slovem a vokály, díky nepřebernému množství modulačních prvků se však neoposlouchá jako např. vocoder nebo jednopresetové krabičky typu "Robot Voice". Netradiční charakter lze dodat bicím smyčkám a zejména perkusím, hodně silný je Kantos i ve spojení s kytarou. A ačkoliv tento procesor na náhradu kytarového syntezátoru neaspiruje, ve spojení se strunnými nástroji přináší zřejmě úplně nejvíce kombinací a zvukových možností.
Závěrem
Pokud vás zmíněné možnosti a netradiční řešení firmy Antares alespoň trochu zaujaly, víc než kdy jindy mohu doporučit vlastní otestování, více než padesátka firemních presetů je pro to dobrým startem. Desetidenní demo verze (zkomprimovaná do osmimegového *.hqx souboru), dále pdf manuál včetně audio ukázek - to vše je ke stažení na stránkách www.antarestech.com. Funkce a efektové bloky syntezátoru Kantos jsou pro úpravu audio signálu ve svých možnostech takřka unikátní a za necelý půlrok od uvedení se jim dostalo zasloužené pozornosti. Lze si jen co nejrychleji přát též verzi pro PC a časem i implementaci nových bloků do dalších verzí. Budoucí přidání MIDI výstupu by navíc rozšířilo možné použití s ostatním studiovým zařízením. Nyní je však Kantos unikát právě proto, že jeho ovládání příchozím audio signálem je nevyzpytatelné a přináší nekonečné množství variant.
Info:
Antares Kantos (1.0) je velmi netradiční plug-in - softwarový syntezátor ovládaný přímo audio signálem. Přináší neobvyklé možnosti procesování zvuku a efektové úpravy. V současné době je k dispozici pouze Mac verze formátů plug-in VST, RTAS a MAS, cena 10 990 Kč.
Plus:
neuvěřitelné zvukové vlastnosti
futuristický design, snadné ovládání
načítání vlastních "wavetable" sad (vzorků)
široká sada továrních presetů
výborný manuál včetně audio ukázek a praktických cvičení s firemními zvukovými soubory
Mínus:
chybí MIDI výstup
zatím pouze Mac verze
Internet: