Amplitube 2 - nová verze známeho a používaného kytarového software

Amplitube 2
Amplitube 2

Přiznám se, že jsem se na tento test těšil, jednak proto, že sám používám Amplitube LE standardně a k plné spokojenosti, jednak proto, že jsem na webu zaznamenal poměrně dost veskrze pozitivních hodnocení. V neposlední řadě proto, že jsem se v minulém Muzikusu dočetl, že jej na live produkcích používá (a to jako jediný zvukotvorný prvek) sám velký John McLaughlin.

Amplitube 2, pro ty, kteří to snad ještě nevědí, je VST, RTAS a CoreAudio plug-in simulující kompletní zvukový řetězec krabiček, aparátu, koncového zesilovače, efektů, reproduktoru a mikrofonu. Tímto se řadí do silné čtyřky vedle Waves GTR, Line 6 a GuitarRigu, které mají podobnou filozofii - totiž nahradit softwarově celou cestu kytarového signálu pomocí matematické simulace. Ale ne vždy, když čtyři dělají totéž, je to totéž. Testy zmíněných systémů jistě snadno dohledáte ve starších číslech Muzikusu a můžete srovnávat sami.

 

Instalace, aktivace, popis...

Instalace proběhla hladce na Macu i ve Windows, po ní je nutno absolvovat ještě registrační a aktivační proces po internetu. Amplitube 2 vyžaduje USB klíč Steinberg Key (nikoli iLook!), ale vše je rychlé, logické a vyžádá si maximálně pět minut. Poté již můžete spustit nějaký hostitelský program (Cubase, Logic, Sonar, Digital Performer, Pro Tools...), v mém případě Pro Tools M-Powered a Amplitube 2 se objeví v nabídce plug-in, trochu překvapivě ve skupině Harmonic. Graficky povedené prostředí předstírá, že je 19" rack, v případě stomp boxu parketová podlaha - jedno z mých dětí dokonce nabylo přesvědčení, že hraji nějakou hru, a dožadovalo se její instalace na svůj počítač... Vše je logicky, přehledně uspořádáno, po desti minutách klikání a obdivování práce grafiků (např. lampy v zesilovači svítí více nebo méně podle intenzity nastavení hlasitosti - musím na svém Marshallu zkontrolovat, jestli to tak je ve skutečnosti) jste v programu jako doma a vůbec vás nenapadne shánět nějaký manuál.

Na samém začátku není slovo, jak říká svatá kniha, nýbrž ladička. Je příjemně velká, přiměřeně citlivá, s možností zamutování signálu, bez výhrad funkční. Další cesta se liší podle použitého algoritmu signálové cesty. Amplitube 2 je totiž plně dvoukanálový, lépe řečeno duální, každou sekci - stomp box, zesilovač, simulace boxu a rackové efekty lze použít dvakrát. Osm předdefinovaných presetů zahrnuje veškeré myslitelné paralelní, sériové a paralelně sériové mono i stereo zapojení, opravdu mě nenapadlo nic, co by chybělo. Vězte tedy, že to co budu popisovat dále, platí pro jeden kanál, a druhý (nebo jiný, podle zvoleného presetu) můžete postavit stejně, nebo třeba úplně jinak - použít jiný zesilovač, bednu, efekty... Napsané to vypadá složitě, ale je to naopak velmi jednoduché a intuitivní. Stačí jeden pohled, aby bylo vše jasné.

Začneme tedy Stomp Boxem, který můžeme zaplnit šesti krabičkami z nabídky dvaceti jedna modelů, vesměs slavných typů. Nejmenují se sice stejně jako jejich věhlasné předlohy, ale identifikace je jasná podle barvy, rozložení ovládacích prvků či zkomoleného jména (zelený Overscream, červený Fuzz Age). Řadit lze libovolně cokoli kamkoli, klidně i ten samý efekt šestkrát za

sebe.

Následuje sekce Amp, kde vybíráme kytarovou hlavu. Pro názvy všech čtrnácti jednotlivých modelů platí to samé co pro krabičky, jména se neshodují s předlohami, ale grafika vás nenechá ani na vteřinu na pochybách, o jaký model se jedná. Specialitou Amplitube 2 je rozdělení hlavy na preamp, korekce a koncový zesilovač, přičemž každý je volitelný samostatně. Tím pádem není problém sestavit preamp z Mesa/Boogie, korekce z Marshallu a konec z Ampegu. Aby nedošlo ke zmatení jazyků, u korekcí i koncového zesilovače je přepínač, který jednoduše a okamžitě přiřadí správný typ odpovídající preampu. "Kroutítka" se ovládají myší, aktivní jsou vždy pouze ta, která odpovídají danému modelu. Číselná hodnota parametru se zobrazuje v samostatném okénku, vždy v rozsahu 0-10 s krokem po 0,1.

Pokračujeme do sekce Cab, kde zvolíme jednu ze šestnácti reprobeden a vybereme si mikrofon, kterým ji budeme snímat. Opět je zde možnost jedním kliknutím navolit správnou bednu odpovídající použitému zesilovači, nebo libovolně experimentovat. Mikrofonů je k dispozici šest, zahrnuty jsou všechny - dynamické i kondenzátorové typy obvyklé při snímání kytary. U mikrofonu se můžeme rozhodnout, zda budeme snímat v ose, nebo mimo osu reproduktoru, zblízka, či z dálky, a zda do zvuku ve volitelné intenzitě zahrneme další, blíže nespecifikovaný, ambientní mikrofon.

Poslední sekci tvoří Rack, který můžeme naplnit čtyřmi efekty a finálně tak dotvořit či zpotvořit výsledný zvuk. Nabídka je opět vyčerpávající, můžeme vybírat z jedenácti krabic. Zde si nehrajeme na modeling nějakých známých typů, jedná se převážně o standardní efekty jako hall, delay, rotary speaker, compresor, stereo enhancer... Postrádám pouze exciter, který jsem si zvykl používat s akustickou kytarou a basou.

Aby byl popis úplný, musím ještě zmínit sekci Master, kde centrálně nastavujeme vstupní úroveň, noise gate, panorámu, hlasitost jednotlivých sekcí a výstupní úroveň.

Cokoli vytvoříte lze samozřejmě uložit, není zde žádné omezení.

Amplitube 2
Amplitube 2

A zapneme si zvuk...

Přiznám se, že když jsem Amplitube 2 nainstaloval, byl celkem pozdní večer. Řekl jsem si tedy, že si jen tak projedu přednastavené presety (je jich několik desítek) a druhý den se pustím do pořádného testování. Skončilo to nad ránem s pocitem blížícím se fascinaci a pořádně oteklými prsty od kytary i basy. Test jsem začal psát až po týdnu experimentování, kdy jsem očekával, že prvotní nadšení trochu vyprchá

a objevím nějaké mouchy, neřku-li zakopaného psa, jak už to u podobných komplexních simulací bývá. Nadšení nevyprchalo, spíše naopak, pes nikde.

Co se týká zvuku, ovládání i celkové koncepce, je, podle mne, Amplitube 2 momentálně absolutní jedničkou. Naprosto nemá význam popisovat zde vlastnosti jednotlivých krabiček, zesilovačů či beden. Možností nastavení a kombinací je tolik, že je to nejen zbytečné, ale i nemožné. Amplitube 2 se musí brát jako hudební nástroj, komplexní řešení kytarového zvuku, které se konečně přehouplo do oblasti bezproblémové použitelnosti. Zvuk má výborný, dynamika, korekce, efekty - všechno je použitelné, funkční a kultivované. Čisté zvuky, zkreslené zvuky, vše v pořádku a žádná chemie. Možnosti nastavení jsou nekonečné, ale nejlepších výsledků jsem dosáhl při postupu jako u standardního aparátu - jedna dvě krabičky, zesilovač, bedna s mikrofonem, na konec hall nebo delay a ven. Zkoušel jsem i poslat signál (s neaktivní simulací bedny) do kytarového komba a výsledek byl

opět výborný.

 

Závěr

Amplitube 2 udělalo od verze 1 či LE obrovský krok dopředu a subjektivně jej řadím na pomyslnou špičku před jakoukoli konkurenci.

Podle webu výrobce bude v dohledné době možno přikoupit Stomp IO, ovládací jednotku, která pomocí USB umožní pracovat v reálném čase s parametry, přepínat zvuky, připojit množství kontrolérů, obsahuje převodník... ale její cena (zatím ještě není známa) pravděpodobně výrazně převýší cenu

vlastního software. Nicméně, nic již nebude bránit použití Amplitube 2 i pro live produkci.

Abych jenom nechválil, hardwarové nároky jsou vysoké, pokud jsem obsadil absolutně všechny sloty, můj Powerbook se ani nehnul. Při praktickém využití (kdo hraje s dvaceti efekty najednou?) však není žádný problém. Též bych přivítal, kdyby bylo možno použít Amplitube 2 jako stand-alone aplikaci, takhle je nutno ještě zatěžovat počítač nějakou hostitelskou aplikací, umožňující inzertovat VST nebo RTAS plug-iny. Doporučuji navštívit stránku www.amplitube.com, kde je spousta obrázků, zvuků, videí a dalších informací. Dále pak demo, které rozhodně vyzkoušejte, abyste si nemysleli, že jsem se dočista zbláznil.

Většinou se pod podobné testy píše něco ve smyslu "simulace dobrá, ale opravdová lampa je opravdová lampa, bla bla bla". Já se ale dnes k podobnému opatrnému klišé neuchýlím. Amplitube 2 je pro mě naprosto skvělý soft. Až si ho koupím, půjdou všechny aparáty z baráku a já budu na kšefty jezdit

s notebookem. A to myslím naprosto vážně. John McLaughlin na to už přišel taky.

 

Cena:

IK Multimedia Amplitube 2 je nová verze známeho a používaného kytarového software. Cena je 9790 Kč.

 

Plus:

zvuk

ovládání

cena

grafika, přehlednost, celková koncepce

 

Mínus:

hardwarová náročnost

není stand-alone, nutnost hostitelského programu

 

TESTOVÁNO NA

Apple Powerbook G4 1,67 GHz, OSX 1.4.5, Pro Tools M-Powered 7.1

PC ASUS Centrino 1,7 GHz, Windows XP, Pro Tools M-Powered 7.1

monitory JBL Control One, poweramp Chevin

kytarové kombo Laney

basové kombo Hughes & Kettner

kytara Godin

basy Musicman

Psáno pro časopis Muzikus