Aguilar DB 659

Aguilar DB 659
Aguilar DB 659

Ona to vždycky trošku byla (je a asi i bude) věc módy a popularity, na a přes co hraje většina hudební populace. Lépe řečeno, co si pořídili ti hlavní chlapíci světové A třídy, ať už to byly Ellioty nebo EBS, po tom se víceméně šlo. V poslední době se za zády takových "šajb" jako Chris Chaney, Gary Willis nebo John Patitucci ohřívají výrobky americké firmy Aguliar. Mám takové podezření, že doba Aguliaru právě přichází. V každém případě má na to se svou filosofií jednoduchosti a hlavně kvalitou výrobků plné právo.

 

Předzesilovač DB 659 je vsazen do klasické 1A aluminiové skříňky stříbrné barvy velikosti 1U a je koncipován pro co nejjednodušší ovládání. Nejprve ovládací prvky čelního panelu. V levém rohu nalezneme tradičně jak pasivní, tak -12dB aktivní vstupy. S potenciometrem Volume (gain) jsem si celkem pohrál. Výrobcem doporučená poloha na 11 nebo 12 hodinách mně nejvíce sedla v kombinaci s bezpražcovým nástrojem. Prostě parádní, teplý, mňoukavý, ale přesto pevný zvuk. Při větším zesílení docházelo k mírnému, leč kvalitnímu zkreslení, a ve finále si DB 659 nezadal se sheehanovskými ampegy.

Aguilar DB 659
Aguilar DB 659

Ekvalizér z mně utajených důvodů je paradoxně sestaven v opačném pořadí: výšky (4 kHz) - středy (400 Hz) - basy (40 Hz). Trochu jsem sice s ním kroutil, ale vždy přistál v pozici "na rovno" - mně osobně vyhovující a u kvalitního výrobku nejlepšího výsledku jsa očekávané. S použitím kvalitního mosfetového konce jsem snad jen přidal na svých oblíbených středech. Pro zdůraznění 30 Hz a 5-7 kHz slouží dva spínače Deep a Bright, umístěné za basovým a výškovým potenciometrem.

 

Efektovou smyčku můžeme řídit dvěma ovladači Send a Return s tím, že povytažením prvého ubereme na -12 dB a druhým změníme systém paralelní na sériový. Posledními články řetězce jsou Master Volume a velký zelený LED indikátor, lehce evokující již zašlou slávu Regentů 70. let.

 

Věc mně nanejvíce sympatická je ta, že přední deska nedisponuje nejrůznějšími čísly, hejblátky apod., ale jenom šesti velkými a dvěma malými potenciometry, s kterými je navíc de facto při hledání kýženého zvuku netřeba složitě operovat. Lehce otřelé hodnocení "ovládání je velmi intuitivní" je zde určitě na místě.

 

V zadní části pre-ampu můžeme využít jak dvou 6,3mm jackových (unbalanced) výstupů, tak kvalitnějšího symetrického XLR s nízkým šumem pro připojení do P. A. nebo nahrávacího zařízení. Také disponuje přepínačem Pre (-40dB) - Post Eq, Ground-Lift (basista hrající v klubech a kulturních zařízení českých luhů a hájů určitě přivítá) s vstupem (Fx Send) a výstupem (Fx Return) efektové smyčky.

 

Model DB 659 je vysoce kvalitní dvoulampový předzesilovač (12 AX7 - NOS GE, 12 AX7 WA's - údajně vyvinuty pro potřeby vojenského námořního loďstva), který nalezne uplatnění v široké škále stylů. Ocenil bych hlavně hřejivý, tlustý zvuk s dlouhým sustainem. Dle mého názoru budou spokojeni hlavně hráči využívající především prstové techniky pravé ruky. Při tomto stylu hry najde předzesilovač myslím plné opodstatnění a nejlepší využitelnost. Navíc desetiletá záruka je myslím dostatečnou garancí.

 

Info:

Aguilar DB 659 je lampový předzesilovač pro basovou kytaru. Jeho cena je 32 900 Kč.

 

Plus:

design

 

přehlednost

 

zvuk

 

10 let záruka

 

Mínus:

EQ v opačném pořadí

Psáno pro časopis Muzikus