Kde vzít a nekrást - GranuLab

Kde vzít a nekrást - GranuLab
Kde vzít a nekrást - GranuLab

Celkem miniaturní aplikaci (cca 100 kB soubor) pro PC (Win 95 a vyšší) s názvem GranuLab nabízí na svých stránkách Rasmus Ekman ze Švédska. Co tento editor dokáže, je import zvukového souboru a následné zpracování po krátkých vzorcích (princip granulární syntézy). Základní parametry "rozebraných" fragmentů jsou editace délky, ladění, hustoty a jejich vzájemné kontinuální prolínání. "Rozumný" vstupní vzorek může být mluvené slovo, vokální fráze nebo libovolná zvuková plocha, téměř libovolný 16bitový soubor wav. Výslednou podobu je možné exportovat zpět na disk a podle nastavení panorámy lze i monofonní nahrávku po úpravě uložit do stereofonního formátu.

Editační prostředí je velmi strohé, avšak přehledné a přispívá i k intuitivnímu ovládání editoru. Další možnosti přidává MIDI ovládání, počínaje základním povelem MIDI Note (různá výška ladění ovládá rychlost vzorku), negativní hodnoty aktivují zpětné přehrávání (reverse playback). Libovolně přiřaditelné v menu konfigurace jsou další parametry (velocity, aftertouch, pitch bend aj.), a tahovým ovladačům na obrazovce jsou přímo přiřazeny kontinuální kontroléry 4-31. Funguje i volba Program Change v rámci osmi dostupných presetů (na disk je možné ukládat vlastní nastavení v podobě souborů s příponou *.gpb).

Mezi nejdůležitější parametry, které GranuLab nabízí, patří hustota zrna a délka jednotlivých fragmentů. Automaticky "rozstříhané" úseky jsou vzájemně prolínány, což u těch kratších přináší vedlejší efekt fázování (echo, flanger...), u delších zase může docházet ke kolísání ladění podle frekvenčního obsahu po sobě jdoucích vzorků. Přesnou hodnotu (stejně jako všechny ostatní) je proto potřeba nastavit "podle ucha". Další možnosti přináší editor obálky nebo nastavení amplitudové modulace (výborné zejména pro rytmické prvky jako bicí smyčky, kytarový riff apod.). Výbornou vlastností programu je funkce morfování presetů. Pozor však, v popisu trochu nesrozumitelně označená Portamento. Dobu přechodu na další nastavení (z osmi dostupných polí) lze nastavit v rozsahu od 30 ms do více než jedné minuty, a dávat tak editovanému vzorku proměnný charakter.

Každému, kdo se neomezuje na tradiční práci s obecnými efektovými procesory a editory, lze doporučit GranuLab k vyzkoušení. Podobně jako většina ostatních freeware aplikací sice nepřináší zcela unikátní možnosti, ale za stažení a zajímavé pokusy určitě stojí.

http://hem.passagen.se/rasmuse/Granny.htm

Psáno pro časopis Muzikus