Jak se kupuje... klávesové kombo
Někdo zamýšlí kombíčko zakoupit pouze pro vlastní potěšení a domácí hraní, a to proto, že ne všechna digitální piana (přesněji stage piana) mají vlastní ozvučení, o syntezátorech nemluvě. Jiný s ním naopak sjezdí celý svět. Ovšem, ani ta stage piana, která své ozvučení mají, se nijak nezamýšlejí přít o jeho kvalitu či výkon. Naopak, jde vždy o toliko informativní, středopásmové reproduktory s výkonem do 10 W. O tzv. "nábytkových" pianech zde ovšem nemluvím, jelikož ta kombo nepotřebují, všechny ostatní klávesové nástroje však ano, pokud nestačí sluchátka nebo reproduktory po stranách nástroje.
Proto přichází rada první: Co nejlépe odhadněte, k čemu bude kombo sloužit nejvíce.
Předpokládejme, že potřebujete pokrýt více posluchačů, či větší místnost (např. bar), anebo v menší místnosti pokrýt celou šíři frekvenčního pásma zvuku v co nejvyšší kvalitě. Pokud však pracujete v domácím studiu, kombo vypusťte úplně a vsaďte na kvalitní monitory.
Kvalita zvuku - zvládne to?
Tím se dostáváme ke druhému, pravděpodobně nejvýznamnějšímu kritériu výběru - kvalitě přeneseného audio signálu, vyzářeného do nejbližšího okolí. Možností výběru má klávesák spousty, však to znáte. Avšak dříve, než napakujete šrajtofli či nažhavíte kartu, projděte si několik inzertních sekcí hudebních časopisů a internetových bazarů, tak do dvou let zpátky, zamyslete se nad tím, co zde potkáváte nejčastěji a (pokud možno) se tomu vyhněte. Statistika totiž není zbytečnost. Četnost prodávaných modelů určitých výrobců přeci nesvědčí o tom, že by jejich dosavadní majitelé s nimi byli enormně spokojeni, ale spíše naopak. Samozřejmě, že řada prodávajících (včetně vás) klasicky odevzdá starší kombo a stržený peníz doloží na nové a lepší. Otázka volby nového či starého komba sice není až tak palčivá jako třeba u kláves, kde nová doba přináší podstatně lepší vzorky zvuků a staré tím odsoudí do sběru. Nicméně zvažte, kolik stovek hodin tvrdé práce a zacházení za sebou mají komba, pocházející od profi muzikantů! Přestože cena komba v bazaru je lákavá, položte velký důraz na důkladné vyzkoušení komba v co nejširším záběru jeho možností a zvukové palety. Uvědomte si, co budete od komba chtít, a snažte se toho dosáhnout v maximální míře dříve, než ho dopravíte za dveře bazaru či dosavadního bytu. Jednou narušený reprák prostě musí odejít. Mimochodem, analogové či digitální kombo volte opět podle určení své hudby, případně své kapely.
Výkon
Výkon je rozhodně důležitý a je dán účelem pořízení. Zmíněné domácí využití (ať už se jedná o keyboard dětí či stage piano profesionála) nepotřebuje obvykle extrémní výkon, stačí starší kombíčko, řekněme 20-30W. Nezřídka docela dobře poslouží pár monitorů, s výkonem okolo 10-20 W a cenou do deseti tisíc, postavených po stranách nástroje. Naopak kapela typu One-man-band obvykle nepočítá s mixem a PA systémem (pokud nehraje zrovna ples), takže nezbývá, než spoléhat na co nejvyšší výkon komba, aby daný prostor uhrálo. Je-li však klávesák součástí kapely, může se stát, že podstatně rozumnějším řešením je ponechat si namísto komba pouze odposlech a vše "valit" z PA. O tom rozhoduje zvukař s celou kapelou a nezřídka tomu tak je.
Více vstupů a výstupů
Dalším stupněm jsou nejspíše 2-4 kanálová komba s více vstupy, podle toho, co vše potřebujete zesílit. Klasika jsou např. dvoje klávesy a mikrofon (některé modely nabízejí i symetrický vstup s fantomovým napájením). V tom případě nepotřebujete malý mix, i když ten má své nesporné výhody. Některá komba jsou stereo, tedy s možností propojení dvou totožných modelů a s rozdělením stereo pozice, popř. nabízejí efekty. Pokud chcete do komba i zpívat, musíte pořídit kombo s více pásmy, aby tato byla co nejlépe oddělena a zpěv či sólový nástroj nebyl ve výškách těžce drcen basovou sekcí kláves.
Hmotnost
Na závěr dovolte ryze praktickou radu. Výkon a kanály, to je všechno OK, ale jak to má kolem 30 kg, je to spíše Ouvej... Hraní na jednom místě netřeba řešit. Kdo však s kombem zamýšlí jezdit po kšeftech, byť jednou týdně, musí volit - vlastní zdravé ruce (jimiž musíte i něco zahrát), nebo investice do bedňáka... A tím je dán jak výkon, tak potažmo i cena.
Cena
Všimněte si, že jsem záměrně o ceně vůbec nehovořil. Osobně si totiž myslím, že u komba je lepší zamhouřit obě (i manželčiny) oči a raději vydat více než méně... Vyplatí se to.