Co nového u kytarových velikánů... - Andy Summers
Odkaz Police se projevuje častým vydáváním jejich albového katalogu včetně singlových kompilací, ale Summers, stejně jako Sting či Copeland, stále odmítá se ve své tvorbě ohlížet na minulost. Po jazzových náladách předchozích dvou alb (Green Chimneys a Peggy's Blue Skylight) s tématy Theloniouse Monka a Charlese Minguse se Andy vrátil k vlastním skladbám, které realizoval se svou novou kapelou, jejímž členem je mj. i vyhlášený bubeník Vinnie Colaiuta. Desítka skladeb je žánrově rozmanitá, najdeme zde jazz, rock, folk - a to vše prozvoněné jeho pověstným čistým a dynamickým tónem.
Z jeho prozatím posledních společných projektů a hostování se s největším ohlasem setkala účast na realizaci alba Nylon & Steel klasického kytaristy Manuela Barrueca. Spolu s ním se těchto duet účastnil i Steve Morse a Al Di Meola. Album nabízí lahůdkovou souhru čtyř žánrově i technicky odlišných kytaristů. Ze všech třinácti skladeb mě osobně nejvíce zaujala Wolvesville se Stevem Morsem a jeho improvizace na Etudu č. 1 Villa-Lobose a Crow at Midnight právě s Andym Summersem. Zajímavostí je také druhé vydání akustických duet Invisible Threads s Johnem Etheridgem, které vyšlo již roku 1994: "Johna jsem potkal v Londýně koncem roku 1976," vzpomíná Summers. "Několikrát jsme spolu jamovali a byl to vždycky zážitek. Potom jsem si obarvil vlasy na oranžovo a vstoupil jsem k Police a John se vyžíval u Soft Machine. Ale vždycky jsme si spolu rádi zahráli. Tu desku jsme vlastně ani nemuseli připravovat. S Johnem sednete ke kytaře a už to jede."
Summers se také prosadil i jako autor hudby k filmu. Zde můžeme jmenovat takové snímky jako např. Wild Life (Columbia Pictures), Band of the Hand (Paramount), 2010 (Paramount), Down & Out In Beverly Hills (Disney, získalo cenu za nejlepší soundtrack), End of the Line (Orion), Deceived (Hollywood), Motorama (Planet Production), Another You (Tri Star) a další.
A) Andy Summers sólově:
Peggy's Blue Skylight (2000, RCA)
Earth & Sky (2004, Goldenwire)
B) Nejvýznamnější spolupráce a společné albové projekty:
- se Zoot Money - Full Clothed & Naked (2000, Indigo)
- s Ericem Burdonem & New Animals - The Psychedelic World of Eric Burdon (2001, Edsel)
- s Manuelem Barruecem - Nylon & Steel (2001, Angel)
Vedle katalogu Police a sólového Stinga nenajdeme Andyho skladby zrovna na velkém počtu desek ostatních interpretů. Jeho feeling je opravdu velmi osobitý, a tudíž těžko napodobitelný i z hlediska skladby a vlastního stylového uplatnění. Stranou nemůže zůstat ani otázka variability výrazu jeho kytary a velmi široký stylový záběr. Jeho věci můžeme tedy nalézt např. u Franka Zappy, Michaela Schrieva a Primus. Na druhé straně jsou jeho skladby vyhledávaným doplňkem různých tematických albových kompilací (k současnému dni jde o šedesát titulů).
Muzikus 11/1992 - Kytaroví velikáni (str. 22, noty, ještě bez diskogr.)
Muzikus 8/2000 - Letem kytarovým světem - Rush/Police/The Gun (str. 30, dvoudílný článek, diskografie Police, 1. díl)
Muzikus 9/2000 - Letem kytarovým světem - Rush/Police/The Gun (str. 30, dvoudílný článek, miniprofil Summerse s diskografií, 2. díl)