Yllas

Yllas
Yllas

Milý Yllasi, chci se tě zeptat, zda bys nevěděl/mohl mi doporučit vhodný mikrofon, určený pro ozvučení mluveného slova v jedné veřejné místnosti. Byl jsem požádán o pomoc při zlepšení ozvučení. Momentálně používají obyčejný dynamický mikrofon nezjištěné značky. Pro řečníka z větší vzdálenosti (0,5 až 1 metr) zřejmě bude potřeba kondenzátorový mikrofon, ale nevím, jaký. Do stávajícího se musí mluvit zblízka, aby bylo něco slyšet. Aby byl rovněž trochu odolný zpětné vazbě. To už jsem částečně vyřešil umístěním druhé bedny, která byla na stěně hned za mikrofonem. nyní je to lepší, dá se to více zesílit, ale chce to ještě ten mikrofon (asi tak do 5000 Kč). Mám dost obavy, abych něco nekoupil, a pak to nebylo ještě horší nebo stejné za další náklady, a já nevypadal jako....... Bojím se zpětné vazby, když bude mikrofon citlivější. Jsou také směrové mikrofony, které berou jenom z úzkého směru - jestli nemám hledat takový. Nejedná se mi o extra kvalitu, ale aby bylo slyšet a rozumět, když je více lidí. S pozdravem Pavel.

Srdečně zdravím, Pavle, pokud se muselo mluvit zblízka, aby bylo něco slyšet, jde zřejmě o konflikt citlivosti mikrofonu a vstupu příslušného zesilovacího řetězce, čili vstup pro mikrofon byl asi málo citlivý. Jinak se obvykle do mikrofonu mluví zblízka proto, aby se zabránilo vzniku zpětné vazby, tedy onoho nepříjemného houkání.

Pokud srovnáte tuhle věc, pro vaše potřeby pak nezáleží ani na tom, jestli je dynamický nebo kondenzátorový, ale na tom, jakou má mikrofon směrovou charakteristiku. Její volba by se měla podřídit i požadavku, odkud se do něj bude mluvit (např. bude-li stát u řečnického pultu nebo bude uprostřed stolu, kde budou lidé - okolo nebo jen naproti sobě apod). Základní směrové charakteristiky mikrofonu jsou kardioida, superkardioida (hyperkardioida) - ty berou jen zepředu, osmička - ta bere zepředu a zezadu a kulová směrová charakteristika - takový mikrofon bere odevšad. Detailně pro různé frekvence je pak uvádějí grafy v technických parametrech, ale ty pro vaši potřebu nebudou podstatné. Dalším typem jsou ostře směrové mikrofony, které jsou ale vhodné spíš do volného prostoru, tedy navenek, protože v místnostech jsou vždycky nějaké odrazy, které ostrou směrovost těchto mikrofonů snižují. Předpokládejme jednoho řečníka před mikrofonem - z toho vyplývá potřeba mikrofonu s kardioidní nebo hyperkardioidní směrovou charakteristikou. Takových je na trhu několik set. Poslední přehled mikrofonů vyšel v naší rubrice 5P ve 3 dílech na konci roku 2001.

Co se týká mixážních pultů, velkého bacha na zabudované (i když odpojitelné) fantomové napájení ve spojení s levnými asymetrickými dynamickými mikrofony a málo znalou obsluhou! Pokud náhodou někdo pustí fantom do takového mikrofonu, jeho snímací cívkou poteče proud nějakých 6 až 7 mA, který kromě toho, že může způsobit jeho špatnou funkci, může se mu stát navždy osudným! Naopak kondenzátorové mikrofony fantomové napájení ke své funkci potřebují...

S uctivou poklonou

strýček Yllas

Psáno pro časopis Muzikus