iPod a iPad - MIDI a iPad

iPod a iPad - MIDI a iPad
iPod a iPad - MIDI a iPad

Operační systém iOS pro mobilní zařízení Apple nabízel dlouhou dobu jako jedinou možnost komunikace mezi zařízením a počítačem (ano, v podstatě pouze a jen počítačem) bezdrátovou komunikaci WiFi. Česká republika sice patří mezi oblasti s největším pokrytím různými WiFi sítěmi, ale i zde se najde řada „hluchých“ míst a nebo se jednotlivé sítě WiFi mezi sebou vzájemně liší.

WiFi

Název WiFi, který vytvořila Wireless Ethernet Compatibility Aliance, neměl původně znamenat nic. Časem se z něj ale stala slovní hříčka odvozená od Hi-Fi (high fidelity - vysoká věrnost), tedy Wireless fidelity (bezdrátová věrnost). Jedná se o označení pro několik standardů IEEE 802.11, které popisují bezdrátovou komunikaci. Komunikace probíhá ve volném, bezlicenčním frekvenčním pásmu 2,4 GHz.

Historie WiFi standardu se datuje až k roku 1942 a je založena na principu rozprostřeného spektra, které si právě v roce 1942 nechal patentovat americký avantgardní hudební skladatel a klavírista George Antheil (napsal například hudbu k filmu Hollywood) a herečka Hedy Lamarr. V 60. až 80. letech se technologie využívala výhradně pro vojenské účely a následně byla uvolněna i pro účely civilní.

Původně byla WiFi myšlena pro bezdrátové pokrytí menších prostor, jako jsou jednotlivé kanceláře nebo domácnosti. Časem ale byly vyvinuty výkonné vysílače, které přenášejí signál na vzdálenost i několika kilometrů. Na takovou vzdálenost již mohou být se signálem potíže a právě tyto „silné“ sítě jsou často příčinou vzájemného rušení mezi jednotlivými sítěmi.

Výše uvedené má za následek to, že se muzikant nemůže se svým iOS zařízením vždy stoprocentně spolehnout, že všude tam, kde potřebuje, najde přístupnou a spolehlivou WiFi síť, aby mohl propojit iOS zařízení s počítačem (ano, stále mluvíme jen o počítači) a bezpečně tak vysílat z iOS zařízení řídicí signál.

iPod a iPad - MIDI a iPad
iPod a iPad - MIDI a iPad

Propojení s počítačem

Stále zde hovořím jen o komunikaci mezi iOS zařízením a počítačem. Samozřejmě existují plnohodnotné iOS aplikace, které žádné další externí zařízení nepotřebují a vysílají již hotový zvukový signál. Na druhou stranu, pokud se zaměříme jen na tuto skupinu, počet použitelných aplikací pro iOS se nám velmi snižuje. A stále tu nemáme v podstatě žádné jiné hudební zařízení, které by s okolím komunikovalo pomocí WiFi.

 

iOS 4.2

Řešení tohoto problému se objevilo teprve až s příchodem iOS 4.2, tedy až koncem roku 2010. Součástí operačního systému se stalo CoreMIDI, což znamená integraci MIDI do iOS. Do té doby bylo možné pracovat pouze s OSC (Open Sound System) standardem, který zdaleka není tak rozšířený. OSC nabízí formát obsahu pro výměnu zpráv mezi počítači, syntezátory a dalšími multimediálními zařízeními. Optimalizován je pro moderní síťové technologie. Často je používán jako alternativa k již poněkud zastaralému MIDI standardu (z roku 1983) a na rozdíl od MIDI nabízí vyšší rychlost a rozlišení. Přesto si však MIDI stále drží svou vůdčí pozici.

 

CoreMIDI

CoreMIDI umožňuje vysílání MIDI událostí nejen vzduchem přes WiFi, ale co je důležité, také přes USB, respektive speciální dockovací konektor iOS zařízení, který je kabelem připojen právě k USB.

Doslova během několika málo měsíců se začala objevovat řada produktů využívajících CoreMIDI.

 

Line 6 MIDI Mobilizer

Line 6 nabízí MIDI Mobilizer, zařízení na jehož jedné straně je dockovací konektor pro iOS zařízení a na druhé straně kabely s klasickými DIN MIDI konektory pro vstup i výstup. iPhone, iPad a iPod Touch tak lze připojit k libovolnému MIDI zařízení. Bohužel však právě kvůli tomu, že nepodporuje CoreMIDI, jej nelze použít univerzálně s libovolnou aplikací pro iOS, ale pouze pro některé aplikace od Line 6 a nebo jiných výrobců, kteří Mobilizer do svých aplikací implementovali.

 

iConnectMIDI

V současné chvíli je ve fázi beta testování zařízení iConnectMIDI, které nabízí dva MIDI vstupy a výstupy, jeden USB A Host port pro připojení USB MIDI 1.0 kompatibilního zařízení nebo s možností použití jako USB HUBu. Dále dva miniUSB porty pro připojení iOS zařízení a nebo počítače s operačním systémem Mac OS X, Windows (XP a vyšší) nebo Linux.

Víme o chystaném hardwaru dalšího výrobce, který bude podobný výše zmíněnému iConnectMIDI. Stejně jako iConnectMIDI bude nabízet podporu CoreMIDI. Fyzicky bude podobný spíše Line 6 MIDI Mobilizeru. A bude možné připojit iOS zařízení s CoreMIDI aplikací skutečně k naprosto libovolnému MIDI zařízení.

 

AKAI SynthStation 49

AKAI přišel s MIDI kontrolérem SynthStation 49. Jedná se o MIDI klaviaturu s řadou dalších kontrolérů (Pitch Bend a Modulation kolečka, dotykové plochy, Sustain pedál, tlačítka), ke které lze přímo připojit iPad. Opět, díky podpoře CoreMIDI (a tentokrát i vlastní AkaiConnect SDK) lze přímo z klaviatury SynthStation 49 ovládat libovolnou CoreMIDI kompatibilní aplikaci připojeného iPadu.

 

Studiologic Acuna 88

Studiologic Acuna 88 je klaviatura a MIDI kontrolér, jehož hlavním MIDI kontrolérem je právě iPad a aplikace Acuna CPanel, která je oním softwarovým kontrolérem. Data z iPad kontroléru lze následně přes vysílat do libovolného MIDI zařízení přes jakýkoliv ze dvou nezávislých MIDI výstupů Acuna. Přes USB lze data do iPadu vysílat třeba i ze Studiologic Numa Piano, který primárně nemá s iOS vlastně nic společného. Lze tak přímo nahrávat třeba do GarageBand app.

iPod a iPad - MIDI a iPad
iPod a iPad - MIDI a iPad

Numark iDJ Live

CoreMIDI se nevyhýbá ani DJskému světu. Ovladač Numark iDJ Live, v souvislosti s dnešním tématem, pochopitelně podporuje CoreMIDI. A tak pomocí něj lze řídit nejen dodávanou DJskou aplikaci, ale také jakoukoliv další CoreMIDI kompatibilní aplikaci.

 

Jak musí vypadat hardware obecně

Jak musí konkrétně vypadat takový hardware, aby bylo možné jej přes Apple iPad Camera Connection Kit připojit? Zařízení musí mít USB připojení. Zařízení musí být „class-compliant“. Jestliže se vám podaří zařízení připojit k počítači Mac a pracuje bez nutnosti ovladačů, v podstatě to znamená, že se jedná o „class-compliant“ zařízení. Zařízení nesmí vyžadovat moc velké nároky na napájení a nebo musí být vybaveno svým vlastním napájením. Seznam zařízení (dnes již úctyhodně dlouhý), která již byla otestována a fungují, lze najít na webu iosmidi.com/devices/.

 

Apple GarageBand App

Na straně samotných aplikací podporuje CoreMIDI třeba přímo Apple GarageBand app. Tedy jakási „malá verze Logicu“ známá pro operační systém Mac OS X, ve verzi přímo pro iOS. Pomocí této aplikace lze nahrávat a míchat hudbu přímo na iPadu (vzhledem k vyšší náročnosti na velikost displeje neběží na iPhone ani ipod Touch). A to jak audio data, importovat lze soubory typu wav, aiff, caf a Apple Loops (v CD kvalitě, tedy 44,1 kHz a 16 bit), tak i MIDI data. K dispozici jsou samozřejmě různé virtuální nástroje (klavíry a piána, varhany, syntezátory, bicí, kytary a basy), které MIDI data převádějí na zvuk.

iPod a iPad - MIDI a iPad
iPod a iPad - MIDI a iPad

Yamaha

Pozadu nezůstává ani firmy Yamaha, která nabízí aplikaci TNR-i, což je iOS verze futuristického nástroje Tenori-On. Pro iPhone je pak k dispozici Yamaha Faders, která nabízí dva fadery, které mohou vysílat uživatelsky volitelné MIDI události. Pro majitele iPadů je pak nabídka ještě mnohem širší. Performance Editor, Multi Editor, Voice Editor, Faders & XY Pad, Keybord Arp & Drum Pad nebo Set List Organizer, jsou aplikace podporující CoreMIDI a nabízející různé možnosti ovládání MIDI zařízení.

 

Saitara Software AC-7

Také skupina DAW ovladačů pro iPad, tedy AC-7 Core, AC-7 Core XT a AC-7 Core Mini, od výrobce Saitara Software, již podporuje CoreMIDI a s Windows pracuje s rtpMIDI ovladačem (rtpMIDI technologie je licencovaná Tobiasem Erichsnem). Pochopitelně je opět potřeba iOS 4.2 nebo vyšší.

iPod a iPad - MIDI a iPad
iPod a iPad - MIDI a iPad

Fruity Loops Studio Mobile

Chystá se také Fruity Loops Studio Mobile pro iOS. I zde by mělo být plnohodnotně zakotveno Core MIDI, jakož i podpora Line 6.

 

Závěr

Je vidět, že počet zařízení, která spolupracují s iOS, se velice rychle zvětšuje. A to jak na straně hardwaru tak na straně softwaru. Určitě k tomu přispěla i zásadní novinka v iOS 4.2, kterou je implementace CoreMIDI, a tedy možnost komunikovat s externím světem pomocí standardu MIDI. Do té doby výhradně používaný OSC sice nabízí spoustu výhod, ale MIDI je v nás již hluboce zakořeněno. Tedy i tentokrát musela hora k Mohamedovi.

 

Je opravdu zajímavé, jak se muzikanti zuby nehty drží známé technologie. MIDI jako standard byl zastaralý už v okamžiku, kdy spatřil světlo světa. Přesto ho dosud žádný jiný komunikační protokol nedokázal porazit.

 

Psáno pro časopis Muzikus